Przegląd mediów

Nawet osoba nieubezpieczona bezpłatnie skorzysta z porady lekarza rodzinnego

Bezpłatne świadczenia w podstawowej opiece zdrowotnej dla każdego – to jedno z założeń projektu, który zacznie obowiązywać pod koniec września.

Nawet osoba nieubezpieczona bezpłatnie skorzysta z porady lekarza rodzinnego
Nawet osoba nieubezpieczona bezpłatnie skorzysta z porady lekarza rodzinnego

Projekt przygotowany przez resort zdrowia gwarantuje każdemu, kto skorzysta ze świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej (także nocnej i świątecznej), że nie poniesie jej kosztów, gdy wystąpią trudności z potwierdzeniem prawa do takich świadczeń.

Nie oznacza to jednak rezygnacji z obowiązku opłacania składek na NFZ. Chodzi jedynie o odstąpienie od dochodzenia przez NFZ kosztów udzielonych świadczeń, w sytuacji, gdy np. student, który jest ubezpieczony, po podjęciu wakacyjnej pracy, zostaje wyrejestrowany z ubezpieczenia jako student, a po zakończeniu pracy i po powrocie na studia nie dochodzi do automatycznego przywrócenia go do ubezpieczenia, gdy wtedy skorzystał z pomocy medycznej NFZ go weryfikował i wzywał do zapłaty.

Na Podkarpaciu 40 tys. osób „świeci” na czerwono
Resort szacuje, że ubezpieczenia zdrowotnego nie ma około 2,5 mln Polaków. W regionie weryfikacji poddano ok. 40 tysięcy oświadczeń osób, które skorzystały z pomocy lekarza, choć eWUŚ nie potwierdził ich prawa do świadczeń („świeciły” w systemie na czerwono), czyli takich, które leczyły się w publicznej, bezpłatnej służbie zdrowia, nie mając statusu ubezpieczenia. W ich wyniku wydano ok. kilkaset decyzji obciążających pacjentów kosztami leczenia. Wartości prowadzonych spraw są różne, od 100 zł w górę; najwyższa dotychczas kwota obciążenia kosztami leczenia dla pacjenta nieubezpieczonego wynosiła na Podkarpaciu ponad 15 tys. zł.

Nowe rozwiązanie – jak przekonują autorzy projektu – pozytywnie wpłynie na dostępność świadczeń POZ i wyeliminuje sytuacje, że pacjent nie skorzystał ze świadczenia z obawy przed poniesieniem kosztów. W uzasadnieniu projektu wskazano, że dla systemu opieki zdrowotnej mniejszym kosztem jest sfinansowanie świadczeń dla osoby nieuprawnionej niż weryfikowanie uprawnień pacjenta, który skorzystał ze świadczeń POZ oraz ewentualne późniejsze koszty leczenia specjalistycznego, którym można było zapobiec.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x