Artykuł sponsorowanyRozmaitości i ciekawostki

Jaki typ soczewek kontaktowych wybrać na początek?

Soczewki kontaktowe cieszą się dziś dużą popularnością, jednak wśród pacjentów nadal przeważa brak świadomości, jak prawidłowo korzystać z tej metody korekcji wzroku. Ta niewiedza wynika najczęściej z rezygnacji z konsultacji ze specjalistą: okulistą lub optometrystą. Wizyta u specjalisty przed rozpoczęciem stosowania soczewek kontaktowych jest niezmiernie ważna. Oprócz podstawowych badań, okulista lub optometrysta przeprowadza z pacjentem wywiad, badając jego upodobania i styl życia. Następnie dobiera szkła o odpowiednich parametrach, materiale oraz trybie, a także wyznacza harmonogram noszenia. Pod koniec wizyty przygotowuje również pacjenta do samodzielnej aplikacji oraz pielęgnacji kontaktów. Potencjalny użytkownik wychodząc z gabinetu okulistycznego, ma nie tylko prawidłowo dobrane soczewki, ale także dużo większą wiedzę na temat tej metody korekcji. Ponadto, to właśnie to pierwsze badanie decyduje o tym, czy dana osoba w ogóle będzie uprawniona do noszenia soczewek kontaktowych.

Kto może nosić soczewki kontaktowe?

●     osoby bez jednooczności,
●     osoby, które nie mają aktualnie żadnych infekcji oczu,
●     pacjenci nieobjęci niedoczulicą lub urazem rogówki,
●     osoby nie cierpiące na zapalenie przedniej komory oka,
●     niektórzy pacjenci z zespołem suchego oka (w zależności od decyzji specjalisty),
●     niektórzy alergicy (w zależności od decyzji specjalisty),
●     niektórzy cukrzycy (w zależności od decyzji specjalisty),
●     niektóre kobiety w ciąży (w zależności od decyzji specjalisty).

Rodzaje soczewek kontaktowych

Soczewki kontaktowe dzielą się na wiele rodzajów oraz podrodzajów. Inny typ soczewek będą nosić osoby chcące korzystać z tej metody okazjonalnie, a inny ci, którzy będą ją stosować codziennie. Duży wpływ na wybór szkieł ma też jakość oraz ilość filmu łzowego danego pacjenta. Jeśli ktoś boryka się z suchością oczu, najprawdopodbniej zostaną mu dopasowane wysoko tlenoprzepuszczalne soczewki o trybie jednodniowym. Osoby bez takich problemów mogą zaś próbować ubiegać się nawet o noszenie soczewek całodobowych. Jako że trudno samodzielnie oszacować swoje uwarunkowania, rekomenduje się wizytę u specjalisty przed rozpoczęciem korekcji wzroku soczewkami kontaktowymi.

Soczewki kontaktowe dzielą się:

Ze względu na przeznaczenie:

● korekcyjne – czyli wszystkie, które korygują takie wady wzroku, jak krótkowzroczność, dalekowzroczność, astygmatyzm oraz prezbiopię.
● terapeutyczne – soczewki stanowiące opatrunek po np. przebytej operacji rogówki ,
● kosmetyczne – soczewki zmieniające naturalny wygląd oczu. Mogą być zarówno korekcyjne, jak i plano (“zerówki”).

Ze względu na materiał wykonania:

● twarde – soczewki indywidualnie dopasowane do pacjenta. Obecnie stosowane jedynie w przypadku skomplikowanych wad wzroku, których nie da się skorygować za pomocą miękkich soczewek.
● miękkie:
○ hydrożelowe – wysoko uwodnione, ale o stosunkowo niskiej transmisji tlenu,
○ silikonowo-hydrożelowe – o wysokiej transmisji tlenu.

Ze względu na tryb wymiany:

● roczne – soczewki, które wymienia się po roku użytkowania,
● kwartalne – soczewki wymieniane po trzech miesiącach użytkowania,
● miesięczne – soczewki wymieniane po miesiącu użytkowania,
● dwutygodniowe – soczewki wymieniane po dwóch tygodniach użytkowania,
● jednodniowe – soczewki jednorazowe, wyrzucane po jednym dniu użytkowania (bez nocy).

Ze względu na tryb noszenia:

● dzienne – soczewki przeznaczone do użytku jedynie do 12 godzin dziennie,
● elastyczne – soczewki, w które można stosować dziennie lub całodobowo przez określony przez producenta, odpowiednio skrócony czas.
● całodobowe – soczewki, których nie trzeba zdejmować na noc przez cały okres użytkowania (teoretycznie, w praktyce zależy to od oceny specjalisty).

Jakie soczewki najlepiej wybrać na początek?

Początkującym użytkownikom najłatwiej będzie stosować soczewki jednodniowe, gdyż nie wymagają one pielęgnacji. Zatem jedyną trudnością, jaka pozostanie przed pacjentem, jest aplikacja oraz zdjęcie szkieł z oczu. Proces pielęgnacji wymaga zaś restrykcji i regularności i na początku może wydawać się nieco czasochłonny. Z drugiej strony, szkła jednodniowe są najczęściej dużo cieńsze od soczewek miesięcznych, czy dwutygodniowych. To może przysporzyć pewnych trudności podczas kontaktu z soczewką oraz jej zakładaniem. Naszym zdaniem, najlepszą opcją mogą być soczewki silikonowo-hydrożelowe o wysokiej przepuszczalności tlenu (oznaczanej skrótem Dk/t) z jednodniowym trybem wymiany. Istnieje bowiem w soczewkach silikonowo-hydrożelowych taka zależność, że im wyższy współczynnik Dk/t, tym mniejsze uwodnienie i większa sztywność. Dodatkowo wysoka transmisja tlenu wspomaga zdrowie oczu, co także przekłada się na komfort użytkowania i bezpieczeństwo.

Przykłady soczewek jednodniowych o wysokiej transmisji tlenu:

● ACUVUE Oasys 1-Day
● 1-Day ACUVUE TruEye
● Dailies Total 1
● Miru 1 Day Flat Pack

Soczewki kontaktowe na początek znajdziesz u większości stacjonarnych optyków, jak i w sklepach internetowych takich jak https://kontaktowe.pl i https://soczewki365.pl. Przypominamy jednak, że dobór pierwszych szkieł powinien odbywać się pod nadzorem specjalisty. Zdarzają się bowiem sytuacje, że pacjentowi zostaną przepisane np. soczewki hydrożelowe, miękkie i wysoko uwodnione, np. soczewki jednodniowe 1-Day ACUVUE Moist, czy soczewki jednodniowe Dailies AquaComfort Plus. Najczęściej dopasowuje się je pacjentom borykającym się z alergią lub o oczach wrażliwych.

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x