Od maja nowe stawki na połączenia i SMS-y w Unii Europejskiej
Według unijnego rozporządzenia nowe stawki za połączenia z Polski zagranicę wyniosą maksymalnie 81 gr za minutę połączenia i 25 groszy za wiadomość SMS.
Jak podaje Urząd Komunikacji Elektronicznej, już od 15 maja wprowadzone zostaną nowe stawki na połączenia i SMS-y na terenie Unii Europejskiej, do których dostosować muszą się polscy operatorzy. Zmiany dotyczą połączeń wykonywanych z Polski do krajów wspólnoty.
Według unijnego rozporządzenia, dostawcy usług połączeń i SMS-ów wewnątrz wspólnoty będą musieli wprowadzić nowe stawki. Na terenie Polski będą one wynosić 0,19 euro netto – czyli 81 groszy za minutę połączenia oraz 0,06 euro netto – czyli 25 groszy za wiadomość SMS. Technicznie rzecz ujmując, zmiany wiążą się m.in. z dostosowaniem umowy do nowych stawek oraz uwzględnieniem korekt w umowach, które już trwają. Co ważne, klienci zostaną o tym poinformowani najpóźniej miesiąc przed wprowadzeniem nowych przepisów.
Co te informacje oznaczają dla przeciętnych konsumentów? Przede wszystkim, że jakimkolwiek zmianom nie ulega roaming. Wielu polskich klientów zwyczajnie nie zdaje sobie sprawy, że roaming obejmuje jedynie rozmowy z zagranicy (np. Hiszpanii czy Włoch) właśnie do Polski. Tutaj wszystko pozostaje więc po staremu, wraz z abonamentami. – Natomiast połączenia oraz wiadomości SMS z Polski zagranicę to już połączenia wewnątrz unijne i to właśnie one będą obłożone nowymi stawkami – mówi Martin Stysiak, rzecznik prasowy UKE.
Czy zmiany oznaczają, że klienci dzwoniący z Polski do państw wspólnoty zapłacą więcej niż dziś i czy stawka 81 groszy za minutę połączenia jest wyższa? – Obecnie stawki są bardzo zróżnicowane i zależą głównie od danego operatora, lecz często zdarza się, że są one wyższe niż kwota 81 groszy za minutę – wyjaśnia Stysiak. Finalnie więc, zmiany mają doprowadzić do sytuacji, w której operatorzy sieci nie będą żądali od klientów horrendalnych opłat. Jak ponadto usłyszeliśmy, będą oni mogli również oczekiwać za usługę mniej niż 81 groszy, a wspomniana kwota ma być jedynie górną granicą.
Jest jeszcze jedna istotna kwestia. Dostawcy będą mogli zaoferować usługi w wyższych cenach niż wskazane w rozporządzeniu, lecz ma to dotyczyć wyłącznie taryf alternatywnych. Zanim jednak konsumenci wybiorą taką taryfę, operator poinformuje ich o korzyściach, które w ten sposób utracą. Zmiany mają wejść w życie w Polsce oraz na terenie UE już 15 maja.
Kamil Lech
Super Nowości