Słowiańska Niedziela w Trzcinicy
Karpacka Troja przeżyła oblężenie. W minioną niedzielę w skansenie archeologicznym w Trzcinicy odbyła się druga, duża impreza organizowana przez muzealników, podczas której goście mogli oglądać średniowiecznych wojów, pokazy rzemieślnicze oraz przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej.
Największą atrakcją Słowiańskiej Niedzieli był turniej walk indywidualnych, w którym zwycięzca otrzymał nagrodę ufundowaną przez Wójta Gminy Jasło – kopię noża bojowego wczesnośredniowiecznego.
– Cieszy nas, że tutaj w Trzcinicy możemy organizować tego typu turnieje. To duża atrakcja oglądać rycerzy, którzy z wprawą władają różnymi rodzajami broni. To również żywa nauka historii. A gdzie można ją w najbardziej atrakcyjny sposób chłonąć jak nie tu w Skansenie Archeologicznym w Trzcinicy? – mówił Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.
W programie znalazły się również pokazy rzemieślnicze, prezentacja sztuki kulinarnej naszych przodków czy przedstawienia obrzędu i legendy słowiańskiej.
Gościem muzycznym Słowiańskiej niedzieli był białoruski zespół muzyki dawnej Stary Olsa, który należy do najbardziej znanych i rozpoznawalnych w Europie wykonawców tego gatunku muzyki.
Wyjątkowe grodzisko
Skansen archeologiczny Karpacka Troja został otwarty w czerwcu tego roku. To pierwsza w Polsce placówka muzealna i skansen archeologiczny.
Troja powstała w miejscu, w którym odkryto jeden z najstarszych w Polsce grodów obronnych sprzed około 4 tysięcy lat. W skansenie o powierzchni 8 hektarów zrekonstruowano domostwa z różnych okresów od epoki kamienia do średniowiecza.
Ranga grodu oraz znalezionych w Trzcinicy ponad 160 tys. zabytków archeologicznych, w tym wielu o znaczeniu europejskim, sprawia, że miejsce to ma szansę stać się wyjątkową atrakcją turystyczną południowo-wschodniej części Polski.
UG Jasło
noooo,bez przesady z tym oblężeniem. Ludzi, owszem sporo, ale żeby od razu oblężenie… Byłem, oglądnąłem. Niezłe. Polecam. Osobiście na kolana nie padłem.