Kultura

Jaślanie w Firlejówce

W 90 lat po dramatycznych wydarzeniach w Firlejówce (obecnie Andriejewka) na Ukrainie, gdzie polegli w obronie ojczyzny uczniowie jasielskiego gimnazjum wraz ze swoim profesorem Romanem Saphierem, nad ich grobem modlili się uczestnicy wyjazdu zorganizowanego przez fundację noszącą imię bohaterskiego Pedagoga.

Jasielska delegacja w Firlejówce
W składzie delegacji znaleźli się przedstawiciele Fundacji im. Prof. Romana Saphiera, z przewodniczącym zarządu Stanisławem Mazanem, Lidia Aniłowska, konsul RP, wicemarszałek województwa podkarpackiego Bogdan Rzońca, wicestarosta Witold Lechowski, członek Zarządu Powiatu Adam Pawluś, przewodniczący Rady Miejskiej Jasła Andrzej Dybaś, sekretarz Miasta Józef Bajorek, nauczyciele, samorządowcy, oraz młodzież z I Liceum Ogólnokształcącego z chórem Soli Deo.
Celem dwudniowego pobytu na Ukrainie było oddanie hołdu profesorowi R. Saphierowi i jego uczniom z jasielskiego gimnazjum, którzy w 1920 roku stanęli do obrony zagrożonej przez sowietów niepodległości Polski. Gimnazjaliści zgrupowani w składzie trzeciego batalionu 16 pułku piechoty, osłaniali odwrót innych oddziałów przed napierającą armią czerwoną. Grób młodych jaślan oraz ich Profesora położony jest wśród pól, w pobliżu linii kolejowej łączącej Lwów z Kijowem. Przetrwał dzięki życzliwości i bezinteresownej pracy trzech pokoleń rodziny, której przedstawiciele mieszkając w pobliżu, zajmowali się mogiłą młodych żołnierzy.
Nad grobem bohaterów odprawiono polową Mszę św., złożono wieńce, zaś chór Soli Deo odśpiewał patriotyczne pieśni. – Uczestniczyłam już w wielu podobnych uroczystościach, ale po raz pierwszy widzę tak dużo młodzieży, to bardzo wzruszające. Tu zginęli ich koledzy, to dla młodych dzisiaj jest żywa lekcja historii – powiedziała Lidia Aniłowska, konsul RP we Lwowie. O znaczeniu bitwy pod Firlejówką dla przebiegu wojny mówił wicestarosta Witold Lechowski; – Bitwa pod Firlejówką była miesiąc po Bitwie Warszawskiej, ale była istotna dla przebiegu wojny, to tu Budionny stawiał zaciekły opór. Ci młodzi chłopcy, którzy tu spoczywają zginęli po to, byśmy żyli w wolnym kraju.
Pobyt jasielskiej delegacji na ziemi lwowskiej był także okazją do oddania hołdu najmłodszym obrońcom Rzeczypospolitej – Lwowskim Orlętom, pochowanym na cmentarzu Łyczakowskim. Zwiedzano także wybrane zabytki Lwowa; stare miasto, Kościół Dominikanów i kościół Bernardynów, gdzie ciągle widoczne są ślady tego, że to miasto było kiedyś ważną polską metropolią.
UM Jasła

Pokaż więcej
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x