KulturaWażne wydarzenia

Karpacka Troja: Telefon z przeszłości

Już niebawem najmłodsi goście Skansenu Archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy będą mogli wysłuchać specjalnej kolekcji bajek opowiadających o przeszłości trzcinickiego grodu. Powstały one  w ramach projektu „Telefon z przeszłości” dofinansowanego przez Fundację BRE Banku.

Pomysł nagrania i udostępnienia bajek, które opowiadałyby o historii Karpackiej Troi narodził się na początku roku. Zakładał on nie tylko powstanie kolekcji kilku krótkich opowiadań, których język i fabuła dostosowane byłyby do wieku słuchaczy, ale także udostępnienie ich w formie „bajkowych telefonów”, czyli stylizowanych aparatów telefonicznych, w których mali turyści odsłuchiwać będą kolejne opowieści.

Logo Salki Małego Odkrywcy

Realizacja projektu możliwa była dzięki dotacji otrzymanej od Fundacji BRE Banku. Jej wysokość wyniosła 9 tys. zł. Kolekcja bajek liczy 8 krótkich opowiadań powiązanych ze sobą osobą głównego bohatera – chłopca
o imieniu Maciuś, który przenosi się w czasie i odkrywa kolejne tajemnice grodu w Trzcinicy. Autorem bajek jest Michał Malinowski – jeden z najsłynniejszych w Europie opowiadaczy historii, założyciel Muzeum Bajek, Baśni
i Opowiadań mieszczącego się w podwarszawskim Konstancinie. Aparaty telefoniczny zostały natomiast przystosowane do swojej funkcji przez firmę Delta Tech Electronics z Jasła. Póki co na najmłodszych gości czekać będą 4 tego typu aparaty. Bajki dostępne będą także w formie nagrań odtwarzanych za pomocą sprzętu multimedialnego większym grupom słuchaczy. Niewykluczone, że w przyszłości kolekcja ta zostanie wydana w formie płyty cd i dostępna będzie do kupienia w sklepie na terenie Skansenu. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – podkreśla, że realizacja projektu stanowić będzie kolejny ważny krok w „wychodzeniu” archeologii do szerokiego grona odbiorców – w tym przypadku do dzieci w wieku przedszkolnym, które dotychczas pozbawione były tak atrakcyjnego z ich punktu widzenia narzędzia edukacyjnego.

Fragmentu jednej z bajek można wysłuchać za pośrednictwem oficjalnego kanału YouTube Karpackiej Troi. Znajduje się on pod tym adresem: http://www.youtube.com/watch?v=A4Wk6MCTfF4

Aparaty telefoniczne zainstalowane zostaną w Salce Małego Odkrywcy, która w chwili obecnej jest ostatecznie przygotowywana do przyjęcia pierwszych gości. Jest to pierwsza na Podkarpaciu sala edukacyjna dedykowana dzieciom w wieku przedszkolnym, powstała dzięki wsparciu Fundacji Orange i Jasielskiego Oddziału Karpackiej Spółki Gazownictwa. Oprócz bajkowych telefonów znajdować się

Karpacka Troja: Telefon z przeszłości
w niej będą m.in. repliki dawnych zabawek znanych z różnych okresów historycznych i z różnych kręgów kulturowych. W planach muzealników na najbliższą przyszłość znajduje się także wzbogacenie jej o dziecięce manekiny ubrane w stroje charakterystyczne dla epoki brązu i wczesnego średniowiecza.

W dni powszednie Salka dostępna będzie przede wszystkim dla grup zorganizowanych, zaś w weekendy dla turystów indywidualnych. Zostanie ona uruchomiona na początku września 2011 r. wraz z pozostałymi elementami oferty edukacyjnej Skansenu, w tym warsztatami i lekcjami muzealnymi.

Więcej informacji o projekcie „Mały Odkrywca” znaleźć można na oficjalnej stronie internetowej Karpackiej Troi pod adresem www.karpackatroja.pl, w dziale „Działalność”.

Dawid Iwaniec

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x