KulturaMBP

Majordomus Czesława Miłosza

W ramach obchodów Roku Miłosza w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle odbyło się spotkanie z Agnieszką Kosińską, która od 1996 r. aż do śmierci poety była jego osobistą sekretarką i współpracownicą.

Majordomus Czesława Miłosza
Agnieszka Kosińska opowiadała o tym jak doszło do tego, że została asystentką Czesława Miłosza. W 1996 r. dowiedziała się, że żona poety, Carol szuka dla męża sekretarki do korespondencji w języku polskim i angielskim oraz do drobnych spraw administracyjnych. Profesjonalne interview z kandydatką, w języku angielskim, przeprowadziła Carol Miłosz. Wypadło pomyślnie, ponieważ Agnieszka Kosińska została zaproszona do mieszkania Miłoszów, gdzie noblista ją poznał i zdecydował o przyjęciu do pracy. Do głównych jej obowiązków należało zajmowanie się korespondencją w języku polskim i angielskim, Miłosz dostawał po kilkanaście listów dziennie i na wszystkie odpowiadał, odbieranie telefonów i faxów, umawianie spotkań i konferencji prasowych, załatwianie spraw wydawniczych. Po śmierci żony zajęła się również sprawami codziennymi takimi jak zakupy, opieka lekarska czy remonty mieszkania.
Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się jaki Miłosz był „na codzień”. Lubił być dobrze i elegancko ubrany, ale nie znosił zakupów, lubił i podobał się kobietom. W 1992 roku ożenił się po raz drugi z młodszą od siebie o 33 lata Carol Thigpen, która była historykiem, wykładowcą w College of Arts and Sciences na Emory University. Dla męża Carol zrezygnowała z pracy i zdecydowała się przenieść do Polski. W 2002 roku poważnie zachorowała, leczyła się w Ameryce, a Miłosz przebywał w Krakowie. Kiedy dowiedział się, że żona umiera, wbrew zaleceniom lekarzy poleciał do San Francisco, zdążył się z nią pożegnać i był przy jej śmierci. Kilka miesięcy po śmierci Carol, zmarł brat poety, wcześniej odeszli bliscy przyjaciele tacy jak K. Jeleński czy ks. J. Sadzik. Miłosz stracił chęć do życia, poddał się chorobie, bo jak sam mówił ”…Nie mam już z kim rozmawiać i o czym…”. Zmarł 14 sierpnia 2004 roku, równo dwa lata po śmierci żony.
Majordomus Czesława Miłosza
Agnieszka Kosińska jest jedną z niewielu osób, które były tak blisko z Czesławem Miłoszem, towarzyszyła mu w codziennym życiu osiem lat. Aż do śmierci noblisty obowiązywało ich niepisane porozumienie, że żaden szczegół prywatnego życia nie pojawi się w mediach. Dopiero teraz możemy dowiedzieć się jaki był prywatnie i jak wyglądał zwykły dzień Czesława Miłosza.
W 2010 r. Agnieszka Kosińska wydała książkę Rozmowy o Miłoszu. Na całość składa się sześć rozmów przeprowadzonych po śmierci poety. Pod koniec tego roku planuje wydanie dokładnego kalendarium życia Miłosza, opatrzonego wieloma prywatnymi, niepublikowanymi dotąd fotografiami.
Spotkanie odbyło się w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal www.terazjaslo.pl
MBP  Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
12 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
dragoness
dragoness
2024 lat temu

A powiedziała też jak jej ‘mistrzunio” nienawidził Polaków i Polski jak zarazy? Oto próbka jego „talentu”:
„My sowieckimi kolbami nauczymy ludzi w tym kraju myśleć racjonalnie bez alienacji. (…) zdławiony powinien być antyintelektualizm polski, romantyzm, sentymentalizm, ksenofobia, katolicyzm…”. Przede wszysttkim nie był Polakiem! Sam tak twierdził!
Nasza władzuchna” kochana wynosi takie coś na piedestał, mąci młodzieży w głowie marnuje jej czas, który mogliby poświęcić na dokładniejsze omówienie wierszy Herberta, który nie sprostytuował się współpracą z komuchami jak Miłosz. I jeszcze patronuje temu Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego!
.

robaczek do dragoness
robaczek do dragoness
2024 lat temu

kobietko, znowu mało wiesz o życiu (pominę nieumyślność i świadomość, które twierdziłaś, że są wyłącznie pojęciami prawnymi, a naprawdę są przyjętymi do języka prawnego z MEDYCYNY), te słowa, które tu przytoczyłaś nie pochodzę od Miłosza, ale o czym możesz się przekonać były skierowane do Miłosza. no chyba, że znasz ŹRÓDŁO i potrafisz je wskazać. mam nadzieję, że rozumiesz słowo ŹRÓDŁO – tytuł, miejsce, data, oczywiście możesz poszerzyć szczegóły dotyczące źródła, w końcu jesteś po studiach specjalistką od tłumaczeń, ale z drugiej strony skoro twoja wiedza tak mija się z rzeczywistością, jak mija się z rzeczywistością to co wypisujesz na tym… Czytaj więcej »

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Witam robaczku, już myślałam, że zachorowałeś, albo co? Nie będę kopać się z koniem, bo najwyraźniej odnoszę wrażenie, że twoje animozje są bardziej prywatne niż merytoryczne.
http://www.rodaknet.com/rp_szumanski_0.htm
http://www.naszdziennik.pl/index.php?dat=20100924&typ=po&id=po22.txt
http://www.jacektrznadel.pl/index.php?option=com_content&task=view&id=12&Itemid=31
http://aleszum.salon24.pl/237191,w-holdzie-poganskiej-bogini-z-czeslawem-miloszem-w-tle
No cóż, mam nadzieję, że to wystarczy i spokoju ducha życzę.
http://www.artur-gorski.waw.pl/?p=1461

robaczek do dragoness
robaczek do dragoness
2024 lat temu

ilość źródeł podałaś, żeby mi się ich nie chciało czytać? widzę, że ze studiami miałaś niewiele wspólnego skoro podajesz źródła z internetu. podaj publikację drukowaną (takie publikacje w odróżnieniu od internetu przechodzą weryfikację przez redakcję, która to wydaje – choć Nasz Dziennik za takie źródło należy uznać). w internecie to każdy może wszystko napisać do tego podpisując się – Czesław Miłosz. – tak trudno to zrozumieć? podaj źródło drukowane podpisane przez Miłosza skoro jemu przypisujesz te słowa. żadne ze źródeł, poza ostatnim, które przytoczyłaś nie odnosi się do słów, które zacytowałaś przypisując Miłoszowi – hahaha gdzie cię tak nauczyli używać… Czytaj więcej »

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Przykro mi, ale tę tezę potwierdziły trochę poważniejsze autorytety literackie niż Ty. Możesz być szermierzem Miłosza, twoja sprawa, lecz prosiłabym w zamian o źródła, które dowodzą, że Miłosz kochał Polskę i Polaków. Szkoda, że masz ze mną osobisty problem jakiś, bo raczej nie miałam przyjemności poznać cię. Chyba, że jest jak u Sapkowskiego: „nie znam, nie widzę i już nie lubię”.

robaczek do dragoness
robaczek do dragoness
2024 lat temu

a co mnie obchodzi kogo on kochał, ja nie próbowałem udowodnić kogo on kochał. przytoczyłaś cytat, który nie pochodzi od Miłosza i zapewne sama już to zrozumiałaś. a nie wiem co do tego mają jakieś autorytety moralne z jakąś tezą skoro przypisujesz komuś słowa i jeszcze próbujesz poprzeć je źródłami, które nie zawierają tych słów. rozmawiamy o cytacie a nie o całości jego poglądów. gratuluję wykształcenia pani tłumaczko. hahahaha! teza a fakt to są dwie różne płaszczyzny

dragoness
dragoness
2024 lat temu

A źródeł oczywiście nie ma? Tak cię boli moje wykształcenie, a jakie jest twoje? Zresztą nieważne. Aby zakończyć tę jałową w sumie dyskusję przytaczam słowa „mistrza” wraz ze źródłem: „Polska mnie przeraża. Powiedzmy, że przerażała mnie przed wojną, podczas wojny i przeraża całe te dziesięciolecia po wojnie. Jak powinien zachować się schwytany przez nią człowiek (urodzenie się tam czy język) jeśli chce być rozumny, trzeźwy, spokojny, a przy tym uczciwy? Jeżeli uważa te bezustanne ofiary, konspiracje, powstania za zupełny nonsens, po prostu dlatego, że w „normalnych”krajach tego nie ma? I ostatecznie, jeżeli 99% Francuzów żyło jak zwykle po klęsce 1940… Czytaj więcej »

robaczek do dragoness
robaczek do dragoness
2024 lat temu

1. co ma do tego pis? 2. twoje źródła nie odnosiły się do twojego cytatu. 3. na co ja miałbym dać źródła, skoro ja nie przytaczałem cudzych racji czy cytatów? 4. po co kolejny raz dajesz jakiś cytat, skoro ja się odniosłem tylko do pierwszego i jak sama już wiesz błędnie przez ciebie przypisanego Miłoszowi. 5. z tego co pamiętam, a możesz to prześledzić w rozmowie o karze śmierci, to ty pierwsza poruszyłaś temat wykształcenia. 6. ja swojego subiektywnego poglądu o Miłoszu ani razu nie wyraziłem, ale szkoda mi, że ty, jako osoba mająca akurat w tym (dot. Miłosza) przypadku… Czytaj więcej »

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Ciekawe, że panu dr Górskiemu nie wytoczono procesu o oszczerstwo po użyciu tego samego cytatu. Skoro słowa były skierowane do Miłosza, to mogę prosić o źródło?

robaczek do dragoness
robaczek do dragoness
2024 lat temu

napisałem, że możesz się przekonać i miałem nadzieję, że to zrobisz, jeśli znajdziesz pochodzenie tych słów, ale skoro nie znalazłaś to trudno. czasem się nie wytacza procesów, bo pokrzywdzony nie chce się zniżać do poziomu oszczercy. a źródło proszę: Tadeusz Kroński do Czesława Miłosza, list z 7 grudnia 1948. w: Czesław Miłosz, Zaraz po wojnie. Korespondencja z pisarzami. 1945-1950, Kraków 1998 s. 318 i nast. ucz się od najlepszych

dragoness
dragoness
2024 lat temu

Bardzo dziękuję i życzę miłego dnia. Tzn. od ciebie mam się uczyć? Cóż, można od każdego.

robaczek do dragoness
robaczek do dragoness
2024 lat temu

po prostu nie pisz następnym razem bzdur. haha

Back to top button
12
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x