„Największy Znawca Kosmosu”
W ramach międzynarodowego Miesiąca Astronomii w kwietniu 2012 grupa ARISS Polska zaproponowała młodym ludziom udział w konkursie plastycznym: „Lecimy na księżyc i z powrotem na Ziemię. Czasu jest niewiele, ale i Ty możesz dołączyć!”.
Sygnał radiowy nadany tylko w stronę księżyca po przejściu przez Ziemską atmosferę ulega rozmyciu i po dotarciu do Księżyca część tego sygnału ulega odbiciu w stronę Ziemi i ponownie przedostaje się przez naszą atmosferę. Czas potrzeby do przebycia tej odległości, w obie strony to około 700 tysięcy kilometrów, wynosi około 2-3 sekund. Zadanie jest dość trudne do wykonania w praktyce. W 2009 roku zostały podjęte pierwsze próby wykonania transmisji obrazu przez księżyc.
Projekt ten o nazwie „Opticks” koordynuje artystka z Włoch Daniela de Paulis. Na cele tego projektu do odbioru zdjęć jest wykorzystywany radioteleskop o średnicy czaszy 25m w w Dwingeloo w Holandii. Czas transmisji jednego obrazka to 72 sekundy! Łączności Ziemia Księżyc Ziemia od angielskich nazw Earth Moon Earth są na całym świecie określane mianem EME.
W czasie samego wydarzenia 28 kwietnia transmitowanego na żywo na cały świat poprzez Internet, polski zespół mógł nadać zaledwie tylko kilka prac polskich dzieci, jednakże dzięki licznym próbom i zaangażowaniu radioamatorów z Holandii odebrali i rozkodowali : 10 prac z konkursu dla dzieci „Moja wyprawa w Kosmos”, ogłoszony przez Fundacja Challenger Polska i Polska Akademia Dzieci, 31 prac z ogólnopolskiego konkursu „Lecimy na księżyc” oraz 5 obrazów ze szkół i organizacji, które zgłosiły się z prośbą o wysłanie ich logo w podróż na Księżyc i z powrotem.
Wśród prac wysłanych znalazła się praca 5 letniej dziewczynki z Przedszkola Miejskiego nr 6 w Jaśle – Kingi Moskal. Jej praca zatytułowana „Największy Znawca Kosmosu”.
(PJ)