Poezja jest świętem – spotkanie w Miejskiej Bibliotece Publicznej Jaśle21 marca odbyło się spotkanie z okazji Światowego Dnia Poezji, z udziałem trzech poetów – Mariusza Kalandyka, Grzegorza Kociuby i Jana Tulika. Poeci przed spotkaniem w jasielskiej bibliotece zostali poproszeni o wybór wiersza, który jest dla nich ważny.
Rzeszowski poeta stwierdził: Krzesło jako obiekt nie myśli, jedynie człowiek projektuje emocje na ekran rzeczywistości. To Heideggerowska konstelacja ludzi i przedmiotów oraz pojawiający się komponent męki ludzi, zwierząt i przedmiotów.
B. Sokołowska wybrała fragmenty tekstów zaproszonych gości, które świadczą o ich stosunku do poezji. J. Tulik wierzy w cud inspiracji, mus tworzenia i boskie uderzenie w zmysły, nazywa to – zbieraniem rosy, z której powstanie ocean na kartce. M. Kalandyk uważa, że poeci są winni, gdyż nie ufają światu i poddają w wątpliwość dogmaty. Poezja to bezustanna walka o prawdę. Dla G. Kociuby pisanie jest wiernością przegranej. Poeta rozumie to, jako przegraną poezji z innymi typami komunikatów. Powtórzył za W. Kassem, że wiersz to rodzaj święta: Pierwszy wers daje bogini a potem to trzeba się napracować.
Spotkanie zakończyło się burzliwą dyskusją o miejscu poezji w ztechnologizowanym świecie. Dzięki wysokiemu poziomowi rozmowy, wytworzył się klimat bardzo ciekawego dyskursu.
MBP w Jaśle
całe szczęście,że była tam p.Sokołowska,bo Piekarska znowu by się osmieszała.