Trzy statuetki Mecenasa Kultury 2014 i pięć nagród Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury wręczył podczas spotkania wigilijnego w Jasielskim Domu Kultury Ryszard Pabian, burmistrz Jasła. Po uroczystości wręczenia nagród i krótkim koncercie, przy wigilijnym stole spotkało się kilkuset mieszkańców Jasła. Byli wśród nich parlamentarzyści, przedstawiciele władz miasta i powiatu, instytucji, służb, organizacji i przedsiębiorstw działających w Jaśle.
Statuetki Mecenasa Kultury przyznawane są od 11 lat firmom, które w znaczący sposób wspierają wydarzenia kulturalne w Jaśle. W tym roku były to: LOTOS Infrastruktura S.A. (odebrał przedstawiciel firmy Roman Kościow), Sieć Jasielskich Sklepów MPM (odebrali właściciele firmy Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal) oraz Jerzy Duduś Matuszkiewicz (statuetkę odebrał burmistrz Pabian i osobiście przekaże ją laureatowi).
Burmistrz złożył Mecenasom Kultury podziękowania i gratulacje. – Doceniamy to, co robicie – powiedział R. Pabian, podkreślając, że to dzięki firmom wspierającym kulturę jaślanie mogą się spotykać w JDK na wspaniałych koncertach i innych wydarzeniach kulturalnych. – Jest mi niezmiernie miło po raz kolejny w imieniu grupy Lotos odbierać to zaszczytne wyróżnienie – powiedział Roman Kościow. – Wyróżnienia zobowiązują, w związku z czym pozwolę sobie przekazać dobrą nowinę: w roku 2015 Grupa Lotos również planuje wsparcie pewnych wydarzeń kulturalnych i oświatowych w Jaśle.
Kapituła Nagrody Miasta Jasła w dziedzinie kultury przyznała dwie nagrody za szczególne osiągnięcia w dziedzinie kultury. Nagrodę za twórczą pracę literacką i dokumentalną na rzecz ochrony od zapomnienia bogatej i niełatwej historii naszego miasta otrzymał Zdzisław Świstak, a za osiągnięcia w twórczości muzycznej i sukcesy w pracy z utalentowaną muzycznie jasielską młodzieżą – Wojciech Nowicki. Kapituła przyznała również trzy nagrody za upowszechnianie kultury w Jaśle i regionie. Dostali je: Jan Stasiowski – za wkład w jasielską chóralistykę, poprzez wieloletni czynny udział w działalności jasielskiego Chóru Echo, Stanisław Wójcikiewicz – za wieloletni czynny udział w koncertach jasielskiej Miejsko-Kolejowej Orkiestry Dętej i Adam Pucykowicz – za organizację Festiwalu Muzyki Metalowej – „Krushfest” oraz sukcesy osiągane z zespołem Krusher.
– Przyznam, że kiedy poznałem nazwiska laureatów, nie były one dla mnie zaskoczeniem, ponieważ to osoby, które od lat pracują na rzecz kultury w Jaśle. Ogromnie ucieszyło mnie to, że wśród nich znaleźli się przedstawiciele młodego pokolenia. (…) To wspaniale, że młode pokolenie jest również zauważalne – powiedział burmistrz Pabian. Oprawę muzyczną uroczystości wręczenia nagród kultury zapewnił zespół jazzowy JDK „Jass Brass Consort” pod kierunkiem Wojtka Nowickiego z wokalistką Aleksandrą Tocką.
Kolejna część wieczoru przebiegła pod znakiem folkloru, którego próbkę dał Zespół Pieśni i Tańca „Jaślanie”. Grupa zakończyła występ sceniczny kolędą, wprowadzając bożonarodzeniowy klimat. Prawdziwie wigilijnie zrobiło się, gdy na scenę zaproszony został ks. Zbigniew Irzyk, dziekan dekanatu Jasło Wschód, który pogratulował twórcom i mecenasom kultury, a następnie odczytał fragment Ewangelii, poprowadził wspólną modlitwę i złożył wszystkim jaślanom świąteczne życzenia: – Niech nigdy nie zgaśnie w nowym roku, który jest przed nami, gwiazda świecąca tak jasno nad Betlejem. Niech świeci wam i prowadzi do drugiego człowieka z wyciągniętą do zgody ręką, ale także niech was prowadzi w światłości dobrych decyzji, mądrych postanowień, aby Nowy Rok był obfity we wszelkie dobro – powiedział duchowny.
Życzenia od JDK złożył dyr. JDK Janusz Szewczyk, zapraszając wszystkich do wigilijnych stołów zastawionych przez panie z Kół Gospodyń Wiejskich powiatu jasielskiego. Dzielenie się opłatkiem, wzajemne składanie życzeń i rozmowy trwały jeszcze długo. Wśród tych, którzy przyjęli zaproszenie na wigilijny wieczór w JDK byli m.in.: senator Alicja Zając, poseł Bogdan Rzońca i wicemarszałek województwa podkarpackiego Maria Kurowska.
Spotkanie „Przy wigilijnym stole” zorganizował Jasielski Dom Kultury we współpracy z Urzędem Miasta w Jaśle. Całość prowadzili: Janusz Szewczyk, dyrektor JDK i jego zastępca Helena Gołębiowska.
***
Nagrody Miasta Jasła w Dziedzinie Kultury przyznawane są od 2001 roku (nie więcej niż 5 rocznie). Otrzymują je twórcy i animatorzy kultury związani ze środowiskiem jasielskim, za szczególne osiągnięcia artystyczne i naukowe oraz za wyróżniające się dokonania na rzecz upowszechniania i ochrony kultury. Zgodnie z uchwałą rady miasta przyznaje je kapituła w skład której wchodzą: burmistrz miasta (przewodniczący), przewodniczący Rady Miejskiej, dyrektorzy miejskich instytucji kultury oraz laureaci nagrody z poprzedniego roku.
***
Grupa Lotos S.A
Grupa Lotos realizuje także politykę społecznej odpowiedzialności biznesu. W ramach swoich działań w tym obszarze wspiera wiele inicjatyw społecznych, kulturalnych czy pomaga również dzieciom znajdującym się w trudnej sytuacji życiowej. Co roku tylko w samym Jaśle spółka przekazuje na te działania łącznie kilkaset tysięcy złotych. Logo firmy jest widoczne m.in. podczas Dni Jasła, Jesiennych Spotkań z Teatrem organizowanych przez Jasielski Dom Kultury czy Lata z Kulturą Powiatu Jasielskiego połączonego z dożynkami powiatowymi. W ostatnich latach firma realizowała duże projekty społeczne „Lotos bezpieczna droga do szkoły” oraz program stypendialny „Skrzydła z Grupą Lotos”, organizowany wspólnie z Caritasem. Ostatnim przedsięwzięciem Lotosu jest program edukacyjny „Jasielska Liga Naukowa z Lotosem”, prowadzony wspólnie z Urzędem Miasta Jaśle.
Jasielska sieć sklepów MPM działa już 22 lata. Obecnie liczy kilkanaście punktów handlowych, zatrudnia około 200 osób. Firma została doceniona za swoją działalność biznesową certyfikatem Fair Play oraz Statuetką Hermesa dla najlepszego handlowca. Jednak, jak twierdzą zgodnie właściciela Maria Kokoczka i Mirosław Prucnal, sukces smakuje dopiero wtedy, kiedy można się nim podzielić. Dlatego też angażują się w działalność charytatywną i pomagają potrzebującym. Wspierają również działania kulturalne na terenie Jasła, za które zostali już wielokrotnie docenieni statuetką Mecenasa Kultury. Od 20 lat wspierają działalność Jasielskiego Domu Kultury poprzez sponsoring imprez.
Jerzy Duduś Matuszkiewicz, wybitny jaślanin, znakomity kompozytor. Jego muzykę znamy m.in. z takich seriali jak: „Janosik”, „Alternatywy 4”, obydwie części „Czterdziestolatka”, „Stawiam na Tolka Banana”, „Przygody psa Cywila” oraz filmów: „Jak rozpętałem drugą wojnę światową”, „Nie lubię poniedziałku”, „Poszukiwany, poszukiwana”, „Wierna rzeka” czy „Syzyfowe prace”. Na swoim koncie ma wiele nagród i wyróżnień, m.in. „Złotego Helikona”, przyznanego przez krakowski Jazz Club, brązową Statuetkę Baranka Jazzowego, nadaną przez krakowską Piwnicę pod Baranami oraz Złotego Fryderyka. W uznawaniu wybitnych zasług dla kultury narodowej, w 1997 roku został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski, w marcu 2012 roku otrzymał tytuł Honorowego Obywatela Miasta Jasła, a w kwietniu 2013 roku został odznaczony Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.. Od 2013 roku patronuje JasMatom – Jasielskim Jazzowym Klimatom, imprezie organizowanej przez Jasielskim Dom Kultury.
JDK
Subscribe
0 komentarzy