Rejestracja na widowisko o Karpackiej Troi od 6 czerwca
Rejestracja na specjalnie widowisko plenerowe inaugurujące działalność skansenu archeologicznego w Trzcinicy rozpocznie się w poniedziałek 6 czerwca 2011 r. o godzinie 10.00. Przygotowania do niego cały czas trwają. Ich efekt zobaczyć będzie można już za niecały miesiąc.
Widowisko plenerowe pt. „Karpacka Troja – Dwa Oblicza”, którego premiera odbędzie się 24 czerwca 2011 r. o godz. 22.00 (wejście od 20.30) w ramach imprezy otwarcia skansenu w Trzcinicy, już od momentu pojawienia się pierwszych wzmianek o nim wzbudza ogromne zainteresowanie. Mimo informacji, że rejestracja na nie wciąż nie jest uruchomiona codziennie odbieranych jest przynajmniej kilkadziesiąt telefonów od osób chcących wziąć w nim udział. Jan Gancarski – dyrektor Muzeum Podkarpackiego w Krośnie – już sam ten fakt uznaje za ogromny sukces, bowiem zapytania przychodzą z całej Polski, co świadczy o tym, że mimo iż Skansen powstał na obszarach peryferyjnych w stosunku do dużych ośrodków miejskich, to jednak pomysł zorganizowania wyjątkowego widowiska na otwarcie Karpackiej Troi okazał się być na tyle atrakcyjny, że zainteresowały się nim ogólnopolskie media, a za ich pośrednictwem ludzie z nawet najdalszych zakątków kraju. Dodaje także, że dotychczas zapytań było już na tyle dużo, że wejściówek na spektakl brakłoby na początku maja.
Widowisko, które przez muzealników porównywane jest do „Wielkiego Wybuchu” zorganizowanego z okazji otwarcia Centrum Nauki Kopernik w Warszawie ma być wyjątkową, nowoczesną opowieścią o przeszłości sięgającej nawet 4100 lat wstecz. Przy jego produkcji Muzeum Podkarpackie w Krośnie współpracuje ze Zdzisławem Cozacem – reżyserem filmu dokumentalnego o Trzcinicy, który w zeszłym roku zachwycił nie tylko profesjonalistów z branży filmowej i środowisko archeologiczne, ale przede wszystkim widzów – oraz z firmą Megaton z Krosna, która odpowiedzialna jest za efekty świetlne, dźwiękowe i pirotechniczne podczas Widowiska.
W trakcie spektaklu widzowie zobaczyć będą mogli m.in. inscenizacje najważniejszych wydarzeń z historii grodu w Trzcinicy (wśród których znajdować się będą unikatowe, dotychczas właściwie przez nikogo nie odgrywane sceny dotyczące wczesnej epoki brązu), pokazy świetlne, w tym narodziny i zagłada grodu oraz materiał filmowy, który w znacznej części będzie materiałem nowym, dokręconym specjalnie na potrzeby widowiska. Obejmuje on m.in. sceny budowy grodu z wczesnej epoki brązu i wczesnośredniowieczny obrzędu ciałopalenia.
Widowisko na żywo obejrzy jedynie ok. 800 osób. Wstęp na nie będzie bezpłatny pod warunkiem zarejestrowania się poprzez internet i otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Rejestracja prowadzona będzie od 6 czerwca 2011 r. od godz. 10.00 poprzez oficjalną stronę imprezy otwarcia Karpackiej Troi, która znajduje się pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal. Sądząc po obecnym zainteresowaniu spektaklem wejściówek na niego może zabraknąć bardzo szybko, zwłaszcza, że z każdym dniem napływa coraz więcej zapytań.
Jan Gancarski przypomina także, że Widowisko stanowić będzie tylko jeden z elementów imprezy otwarcia Karpackiej Troi. W dniach 25-26 czerwca 2011 r. w Skansenie odbędzie się bowiem 1. edycja Karpackiego Festiwalu Archeologicznego Dwa Oblicza, podczas której turyści cofną się wstecz o 1000, 3500 a nawet 4100 lat. W imprezie weźmie udział ponad 200 odtwórców z całej Polski, którzy przez dwa dni prezentować będą przeróżne aspekty kultury materialnej i duchowej naszych przodków. Podczas Festiwalu nie obowiązywać będzie żaden limit miejsc i wszystkie osoby, które nabędą bilet będą mogły wziąć w nim udział i dotknąć przeszłości.
Szczegółowy program imprezy wraz z regulaminem, cenami biletów i informacjami dla turystów znaleźć można na stronie imprezy otwarcia pod adresem www.karpackatroja.pl/festiwal.
Dawid Iwaniec
Skansen Archeologiczny „Karpacka Troja” w Trzcinicy
a to teraz już wiem po co masz te brode ;]
Ok wszystko fajne , tylko dobrze było by gdyby posprzątali tory przed skansenem, po zeszłorocznych ulewech usuneło sie tam dzikie wysypisko śmieci i ciężko jest przejść, a starymi torami coraz wiecej osób chodzi. Miasto pomyślało by na trasą rowerową od skansenu do gamratu , wystarczy tylko wykosic trawę.
do Gagarin 🙂 po to by rosła i była przydatna 🙂
Jak by pompkę podłączyć w tyłek i pompować,to pewnie by efekt był podobny do tego,do którego ma dojść- czyli do detonacji niczym borowanie z brzucha. Ten epizod ma znowu dać pole do popisu bezmyślnym pomysłodawcom chybionego pomysłu…Szopy wokół betoniarni z urzędasami!!! Na szczęście mam wybór,i na to „widowisko” nie muszę walić,by klaskać pod flesze….Jeżeli ta forma niby historii odpowiada ,proszę bardzo.Lecz dla mnie to nie Troja,a Boja!(ratunkowa zapewne dla tych co w parlament uderzają na jesieni i chcą punkta załapać i fotki)….Ej,życie?????