Przekrojową wystawę twórczości Magdaleny Wyżykowskiej można – do końca marca br. – zwiedzać w Galerii Jasielskiego Domu Kultury. Wernisaż, który odbył się 8 marca, zgromadził liczne grono miłośników sztuki z całego Podkarpacia.
– Tak naprawdę twórca nie zna swoich możliwości do końca i ja właśnie jestem taką osobą – powiedziała Magdalena Wyżykowska podczas uroczystego otwarcia wystawy – Inspirację czerpiemy w zetknięciu z ludźmi, z pięknymi miejscami i wtenczas po prostu tworzymy. Tak powstał mój cykl emocje. Myślę, że twórca powinien sobie pozwolić na to, żeby tworzyć tak, jak czuje, przedstawić to, co w danym momencie mu w duszy gra.
Wcześniej sylwetkę malarki przybliżyła gościom wernisażu dyrektor JDK Krystyna Kasprzyk, podkreślając, że w środowisku artystycznym jest znana z tego, że swoje prace chętnie przekazuje na aukcje charytatywne. Ale życzliwa światu i ludziom Magdalena Wyżykowska, w ogóle lubi dzielić się z innymi swoją twórczością. Jedną z wystawianych prac na aksamicie, przedstawiającą Jasło, obdarowała również Jasielski Dom Kultury.
Wernisaż, na który przybyli przyjaciele Magdaleny Wyżykowskiej z całego Podkarpacia, a także z Warszawy, jak sama powiedziała: „ci, których zna, i ci, których dopiero pozna”, rozpoczął występ zespołu wokalnego „Fermata”, prowadzonego przez Ewę Grzebień, instruktorkę muzyki w JDK.
***
Magdalena Wyżykowska ukończyła malarstwo w Instytucie Sztuki Akademii Pedagogicznej w Krakowie. Pracę artystyczną łączy z edukacją artystyczną dzieci i młodzieży. Należy do Polskiego Stowarzyszenia Edukacji Plastycznej. Uprawia olej, akwarele, pastele, tworzy collage; maluje na aksamicie. Jej prace, zarówno nastrojowe pejzaże, martwe natury, kwiaty, subtelne portrety kobiet, jak i tworzone w ostatnich latach kompozycje abstrakcyjne są rozpoznawalne. Artystka uczestniczyła w kilkudziesięciu plenerach malarskich: międzynarodowych i ogólnopolskich oraz licznych biennale, sympozjach i przeglądach artystycznych, nieustannie doskonaląc swój warsztat. Jej prace znajdują się w zbiorach muzeów i galerii oraz kolekcjach prywatnych w Polsce, Niemczech, kanadzie, USA, Francji, Anglii, Holandii, Słowacji, Danii i Watykanie. Za szczególne osiągnięcia została odznaczona m.in. Medalem Komisji Edukacji Narodowej oraz Nagrodą Ministra Edukacji.
JDK
Subscribe
0 komentarzy