W przestrzeni miejskiej dokonują się nieustanne przeobrażenia, ale rejestrowanie tych zmian przychodzi nam z trudem. Pogrążeni w codziennej rutynie nie zwracamy uwagi na powolne lecz konsekwentne procesy zachodzące w naszym otoczeniu. Mijane każdego dnia wciąż te same budynki stają się tak powszednie, że prawie niezauważalne.
Jakim przekształceniom poddaje się otoczenie? Postanowiłem podjąć próbę odpowiedzi na to pytanie za pomocą fotografii, fotomanipulacji i filmowi. Dzięki uprzejmości Stowarzyszenia Miłośników Jasła pozyskałem archiwalne zdjęcia miasta. Za pomocą technik cyfrowych wkomponowałem je we współczesne fotografie mojego autorstwa wykonane z dokładnie tych samych miejsc co materiał źródłowy. Powstałe w ten sposób fotomanipulacje pozwalają wnikliwie przyjrzeć się różnicom wynikającym z upływu czasu.
Ponadto wspólnie z kolegą zrealizowaliśmy materiał video porównujący Jasło sprzed 25 i 20 lat do współczesności. Zarejestrowany przez kolegę w latach 90 tych materiał video ukazujący Jasło z perspektywy pasażera Fiata 125p posłużył nam za „matrycę”. Ta sama przejażdżka została zarejestrowana współcześnie, a następnie zsynchonizowana i połączona z obrazem archiwalnym tak, aby oglądający mógł na bieżąco porównywać Jasło dzisiejsze do Jasła sprzed lat. Jako ciekawostkę dodam, że materiał współczesny został zarejestrowany dokładnie w ten sam dzień miesiąca i o tej samej godzinie co źródło, przy użyciu tego samego środka transportu.
Ekspozycję dopełniają cztery tryptyki zwracające uwagę na interesujące (według mnie) elementy naszego miasta. Czy dużo się zmieniło? Mam odpowiedź na to pytanie, ale ostateczną ocenę pozostawiam konsumentom owocu mojej pracy twórczej oraz osób wspierających.
Wystawę można oglądać do 3 grudnia w Jasielskim Domu Kultury (sala offowa). Dodatkowo suplement do wystawy będzie dostępny przez jakiś czas na stronie www.kvapko.com.
Podziękowania:
Wojtkowi Wilczakowi za inspiracje, współpracę i wsparcie., Felicji Jałosińskiej ze Stowarzyszenia Miłośników Jasła za udostępnienie materiałów archiwalnych, Krzysztofowi Pisarkowi za nieocenioną pomoc techniczną, Annie Brożynie z Jasielskiego Domu Kultury za pomoc w realizacji wystawy, Burmistrzowi Miasta Jasła za przyznanie stypendium artystycznego.
Wystawa pt. Nie dalej jak wczoraj – autor: Karol Godek Jasielski Dom Kultury
Karol Godek
Subscribe
0 komentarzy