KulturaMuzeum

Z Muzeum Regionalnym po kolędzie

Wystawienniczą działalność w 2011 roku Muzeum Regionalne w Jaśle rozpoczęło wystawą „Z szopką i gwiazdą po kolędzie”, której wernisaż miał miejsce w piątkowe popołudnie.

Wernisaż wystawy "Z szopką i gwiazdą po kolędzie". (fot. S. Binkowicz, Jaslonet.pl)
Na wystawie podziwiać można eksponaty pochodzące ze zbiorów Muzeum Regionalnego, ukazujące obecnie zanikające zwyczaje i tradycje związane ze świętowaniem Bożego Narodzenia połączonym z powitaniem Nowego Roku.
Zobacz fotorelację z wernisażu
Wydaje się mi, że ta wystawa jest w pierwszej kolejności adresowana do tych najmłodszych. – mówił podczas wernisażu dyrektor Muzeum Regionalnego, Alfred Sepioł, który zwrócił uwagę na przedszkolaków i uczniów podstawówek, którzy na wystawę przybędą po feriach. – Zobaczą, to, o czym przeważnie mówią dziadkowie, bo rodzice to raczej tego już też nie pamiętają. Myślę, że cel edukacyjny, jaki przyświeca tej wystawie to jest ten cel naczelny.
Wernisaż wystawy "Z szopką i gwiazdą po kolędzie" (fot. S. Binkowicz, Jaslonet.pl)
Największą część eksponatów wystawy stanowią szopki – na szczególną uwagę zasługują te, autorstwa Michała Spólnika z Majscowej wykonane ponad 60 lat temu, w roku 1949. Spośród wystawionych dzieł sztuki ludowej zwraca uwagę także szopka Karola Breja prezentowana na wielu wystawach w Polsce, a także na Słowacji.
Szopki posiadają najróżniejsze formy i postaci – stanowią zwarte formy drewnianych chat, czy też ceramicznych lub glinianych grot. Każda z nich pełni jednak funkcję dekoracyjną.
Wernisaż wystawy "Z szopką i gwiazdą po kolędzie" (fot. S. Binkowicz, Jaslonet.pl
Alfred Sepioł zdaje sobie sprawę, że folklorystyczne dzieła i sztuka ludowa niekoniecznie trafiają do wszystkich odbiorców XXI w. Mimo to ma nadzieję, że wystawa cieszyć się będzie powodzeniem wśród jaślan.
Jest pewna grupa ludzi, są pewne środowiska, które jednak doceniają pewne wartości, które właśnie w tej tradycji ludowej, i ja przynajmniej do takich ludzi należę i sądzę, że Ci, którzy mają styczność z muzeami, z instytucjami, które się opiekują twórcami ludowymi, kochają sztukę ludową, uważają, że w czasem koszmarnych, trochę kanciastych, niedoskonałych pracach jest coś takiego, co trudno nam w słowach wyrazić. – mówi i dodaje: Dlatego te rzeczy bezwzględnie musimy po prostu gromadzić, przechowywać w naszych magazynach, pokazywać na wystawach i promować w publikacjach.
Podczas wernisażu wystawy nie zabrakło także noworocznych życzeń Dyrektora Muzeum Regionalnego:
Trzeba pożegnać to, co było stare, bo zwyczajem Bożego Narodzenia i Nowego Roku jest pożegnanie ze starym i powitanie nowego. – mówił. – Oby ten nowy był jeszcze lepszy niż poprzedni.
Zobacz fotorelację z wernisażu
Sylwia Binkowicz
Jaslonet.pl

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x