r e k l a m a
Przegląd mediów

Antybakteryjna powłoka czeka na telefon

Dzięki opracowanej przez naukowców Uniwersytetu Rzeszowskiego antybakteryjnej powłoce, szkło, którym zabezpieczone są m.in. nasze telefony komórkowe, może – poza ochroną mechaniczną –zyskać także ochronę przed niektórymi bakteriami i wirusami.

Działanie antybakteryjne powłok jest dwutorowe. Po pierwsze, padające na powłokę światło, emitowane przez powszechnie stosowane żarówki również LED, powoduje powstawanie na powierzchni powłoki rodników hydroksylowych, które zabijają bakterie. Po drugie, powłoka uwalnia jony srebra, które również zabijają bakterie bez aktywacji światłem – wyjaśnia profesor Andrzej Dziedzic z Kolegium Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Rzeszowskiego, lider projektu.

Powłoka nie jest toksyczna, ani się nie zużywa
Przy okazji pandemii wielokrotnie przypominano nam, że powierzchnia telefonu komórkowego pod względem czystości bywa gorsza od deski klozetowej. Gronkowce, paciorkowce, wirusy, czy bakterie potrafią skutecznie skolonizować taflę wyświetlacza naszego smartfona, a potem wywołać groźne choroby. Badania prowadzone na Uniwersytecie Rzeszowskim potwierdziły działanie antybakteryjne na gronkowca złocistego. To bakteria, na którą nie działa wiele antybiotyków, a zakażenie nią wywołane jest trudne w leczeniu. Badania prowadzone poza projektem pokazują także, że powłoki wykazują również w niektórych przypadkach działanie antywirusowe w przypadku grup wirusów zwanych fagami. – Powłoka nie jest toksyczna, ani się nie zużywa. To budzi duże emocje. Ale idą nowe czasy, grożą nam kolejne epidemie i tylko wykorzystanie wysokich technologii może pozwolić na zabezpieczenie przed nimi. Nie ma innego kierunku. Złożyliśmy wniosek patentowy i czekamy na przyznanie patentu – podkreśla naukowiec. Powłoki opracowuje się i wytwarza w Kolegium Nauk Przyrodniczych w ramach projektu „Antybakteryjna powłoka TiO2:Ag,N, wytworzona na szkle hartowanym naklejanym na wyświetlacze dotykowe”, finansowanym przez Podkarpackie Centrum Innowacji w Rzeszowie. W skład zespołu zajmującego się tematyką powłok antybakteryjnych i antywirusowych wchodzą naukowcy reprezentujący dyscypliny Nauk Fizycznych, Inżynierii Materiałowej, Nauk Medycznych, Nauk Biologicznych, Inżynierii Mechanicznej.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x