Przegląd mediów

Co dziesiąty litr paliwa kupujemy od mafii

Grupy przestępcze opanowują coraz większy obszar obrotu paliwami. Przynoszą budżetowi 6 mld zł strat. Proceder przestępstw związanych z obrotem nieopodatkowanym paliwem trwa od 2011 roku. Jak dotąd, rząd nie opanował sytuacji. Obecnie, według ekspertów, obrót nielegalnym paliwem obejmuje już 15 procent rynku oleju napędowego.

Co dziesiąty litr paliwa kupujemy od mafii

Jak podaje Polska Organizacja Przemysłu i Handlu Naftowego (POPiHN), od 2011 roku ma miejsce gwałtowny wzrost skali przestępstw polegających głównie na wyłudzeniach podatku VAT. Raport „Strefa wyłudzeń na polskim rynku oleju napędowego”, przygotowany na zlecenie POPiHN przez firmę doradczą Ernst & Young, wykazał, że obrót nielegalnym olejem napędowym objął w 2012 roku 12,6 procent szacowanego zużycia oleju napędowego w Polsce (ponad 2 mln m3 ON).

Proceder tylko się rozrósł. – Według niezależnych ekspertów, w 2013 roku sięgnął on już ponad 15 procent rynku oleju napędowego – mówi Leszek Wieciech, dyrektor generalny POPiHN. – Budżet państwa, a więc my wszyscy, traci z tytułu oszustw podatkowych w sektorze paliwowym około 6 miliardów złotych rocznie.

W praktyce więc co dziesiąty litr oleju napędowego w Polsce pochodzi z mafijnych źródeł. – Mechanizm tego procederu jest od lat znany, paliwo przechodzi przez kilka firm słupów, a na końcu tego łańcucha jedna z firm nie odprowadza podatku VAT – mówi Ryszard Paulo, właściciel stacji paliw z Rzeszowa. – VAT stanowi niemal jedną czwartą ceny paliwa, w ten sposób na każdym litrze przestępcze grupy są w stanie zarobić złotówkę.

– Dalsze tolerowanie wzrostu wyłudzeń podatkowych w obrocie paliwami spowoduje pogłębienie problemów budżetu państwa z jednej strony, a z drugiej pogorszy i tak trudne warunki funkcjonowania przedsiębiorstw branży paliwowej działających z poszanowaniem prawa, co niewątpliwie wpłynie na wzrost bezrobocia – tłumaczy Leszek Wieciech. – Nie ma przy tym znaczenia ani wielkość przedsiębiorstwa, ani też jego forma organizacyjna. Obecnie linia podziału nie przebiega między małymi i dużymi, lecz między uczciwymi a nieuczciwymi przedsiębiorcami.

Artur Getler

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
arek 123
arek 123
2024 lat temu

to ciekawe, że bzdety, plotki, podsłuchy komentowane są przez internautów, natomiast sprawa oszustw na podatkach od paliw na których traci Państwo czyli my wszyscy pozostaje bez komentarzy, a nasze Państwo śpi i miliardy go nie interesują, politycy dyskutują o niczym, to jest dopiero sprawa, a komentarzy brak, świadczy to niestety źle o nas Polakach,

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x