Przegląd mediów

Co podrożeje, a co stanieje w 2013 roku

Nowy rok powinien być dla nas łaskawszy, ale i tak rachunki wzrosną. Wielkimi krokami zbliża się nowy rok. Ten kończący się upłynął pod znakiem rosnących cen i szalejącej inflacji. Drożało niemal wszystko i to w zastraszającym tempie. Jaki będzie ten następny, 2013?

 alt=
Co podrożeje, a co stanieje w 2013 roku (fot. Internet)

Ekonomiści twierdzą, że inflacja będzie niższa niż w tym roku. Większość produktów i usług nie podrożeje. Niestety, w górę pójdzie jednak to, co najbardziej uderzy po kieszeni przeciętnie zarabiających ludzi. Największe podwyżki dotkną bowiem żywność, tak podstawowe artykuły jak: chleb, mąka, makarony, ziemniaki. Zdrożeje też nabiał i mięso oraz kawa i herbata.

Żywność stanowi nawet połowę naszych wydatków. W nadchodzącym roku do góry mają pójść ceny pszenicy, a wraz z nią ceny mąki. To przełoży się na wzrost cen chleba. Najbardziej podrożeją jednak makarony.

Znacznie więcej zapłacimy za mięso. Droga wołowina to u nas standard. Jednak w 2013 r. podrożeje wieprzowina, bo na rynku jej wciąż brakuje. Największy wzrost cen będzie widoczny na surowym mięsie, mniejszy na już obrobionych wędlinach.

W przyszłym roku więcej zapłacimy też za ziemniaki. W tej chwili polskie ziemniaki jadą do Rumunii, gdzie płaci się za nie lepiej niż w kraju. Już teraz ceny skupowanych ziemniaków są ponad dwa razy większe niż rok temu.

W przyszłym roku ceny prądu powinny pozostać bez zmian, a nawet spaść nieznacznie. Natomiast gaz do 1 stycznia ma być tańszy nawet o 10 procent. Paliwa będą się wahać, ale można mieć nadzieje, że ich ceny nie poszybują tak w górę jak w tym roku. Wszystko dlatego, że szalejące ceny o prawie jedną dziesiątą zmniejszyły zużycie paliw, rozrosła się też szara strefa. Koncerny chyba się przestraszyły i doszły do wniosku, że drożej paliwa sprzedawać się już nie da i odpuściły kierowcom.

Od nowego roku w górę idzie też akcyza na papierosy. Będzie to skok o około 60 grosz na paczce przeciętnych papierosów. Oprócz tego wzrosną opłaty za śmieci. W związku z nową formą rozliczania się za odbiór śmieci, czyli tzw. ustawą śmieciową, praktycznie we wszystkich gminach opłaty te idą do góry. Czasem nawet dwukrotnie.

Artur Getler
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bhp
bhp
2024 lat temu

Nikt z UM i z MPGK nie wyjaśnił mieszkańcom dlaczego podniesiono ceny wody i ceny ścieków.Wg ostatnich .informacji prasowych ceny energii elektrycznej i ceny gazu zostały obniżone.Więc należy zadać pytanie/tylko komu?/ jakie inne rodzajowe koszty miały wpływ na podwyżki.Prawdopodobnie chodzi o podwyżki płacowe w MPGK i oczywiście wyższe podatki wpływające do UM.I tu również biega o podwyżki płacowe.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x