Coraz więcej HIV, żółtaczki, malarii i gorączki krwotocznej. Z powodu chorób zakaźnych zmarło 58 osób
Raport sanitarno-higieniczny województwa wykazał wzrost zachorowań na choroby zakaźne, nieprawidłowości w szpitalach i nie najlepszą jakość wody pitnej.
Nowo wykrytych przypadków zakażeń HIV było w 2012 roku 28, a zachorowań na AIDS 4 (w sumie zarejestrowanych jest 259 zakażeń HIV oraz 72 zachorowania na AIDS). Odnotowano także dwukrotny wzrost liczby zachorowań na wirusowe zapalenie wątroby (tylko WZW typu C – 83 przypadki), dużo więcej było też krztuśca. Nieznacznie natomiast wzrosła liczba zatruć pokarmowych i zawleczonych przypadków malarii. Na wirusa Hanta (gorączkę krwotoczną) zachorowało 3 osoby. W sumie z powodu chorób zakaźnych zmarło w regionie (w 2012 r.) 58 osób.
Inspektorzy podkarpackiego sanepidu skontrolowali również placówki służby zdrowia. Prawie połowę, 22 z 45, szpitali oceniono negatywnie. – Najwięcej nieprawidłowości występowało w postępowaniu z odpadami medycznymi – mówi Szczepan Jędral, podkarpacki państwowy wojewódzki inspektor sanitarny.
Bakterie kałowe w wodzie i brud w piekarniach
Z badań wynika również, że jakość wody płynącej w naszych kranach nie jest najlepsza. W 60 ujęciach chodziło o zanieczyszczenie wodociągów bakteriami grupy coli, 21 bakterii Escherichia coli, w 15 paciorkowcami kałowymi, a w 17 Clostridium. Do zanieczyszczenia ujęć dochodziło przede wszystkim przez źle zorganizowaną gospodarkę ściekami, ale według inspektora nie stwarzało to zagrożenia epidemiologicznego. Kontrolerzy sanitarni sprawdzali w 2012 roku także stan zakładów produkujących żywność. Najczęściej nieprawidłowości znajdowano w piekarniach, gdzie stwierdzano brud i nieporządek. Brak poprawy odnotowano także w stanie sanitarno-higienicznym pociągów.
Ustępy na plus
Według raportu, dużo lepsze warunki sanitarno-bytowe są w żłobkach i szkołach. Systematycznie poprawia się też stan sanitariatów publicznych. Na dobrym poziomie są również laboratoria działające w regionie. Dzięki temu udaje się zidentyfikować i rozpoznać najgroźniejsze patogeny zakażeń i zatruć pokarmowych. W 2012 roku wykryto też szczep bakterii salmonella, którego nie udało się zidentyfikować, dlatego został wysłany do Krajowego Ośrodka Salmonelli, a stamtąd trafił do Instytutu Pasteura w Paryżu. Tam go zidentyfikowano. Ten szczep dotychczas nie występował w Polsce.
Anna Moraniec
Super Nowości