Przegląd mediów

Kto wystawi kartę zgonu?

Zgonu nie może stwierdzić ratownik medyczny, może wiejska położna, która już nie istnieje. Jeżeli w karetce do wypadku przyjeżdżają ratownicy, a pacjent umrze, to do stwierdzenia zgonu musi jechać druga karetka (z lekarzem). Gdy lekarz pogotowia stwierdzi zgon, często nie wypisuje karty zgonu (bo nie jest od tego), zmarły leży w worku, a rodzina przeżywa traumę. Dzieje się tak dlatego, że przepisy to regulujące są archaiczne (ustawa z 1959 r.), nieprzystające do naszych czasów.

Kto wystawi kartę zgonu? (fot. Przemysław Janas, Jaslonet.pl)

Z prośbą o podjęcie działań legislacyjnych mających na celu ustawowe określenie zasad stwierdzania zgonu i jego przyczyny, wystawiania karty zgonu oraz finansowania związanych z tym kosztów w sposób odpowiadający rzeczywistości zwrócił się do premiera i ministra zdrowia prezes Naczelnej Rady Lekarskiej.

Archaiczne przepisy

– Zgonu nie może stwierdzić ratownik medyczny, a może wiejska położna, której fizycznie nie ma już od dziesięcioleci. Kartę zgonu może wypisać lekarz z karetki, ale często tego nie robi, bo jest „lekarzem systemu ratownictwa medycznego” – mówi Mariusz Małecki, prezes Porozumienia Podkarpackiego zrzeszającego większość lekarzy rodzinnych z regionu. – Czas wreszcie uporządkować przepisy, stworzyć standardy, określić kto, z jakim przeszkoleniem, powinien to robić i kto ma za to zapłacić.

Zgodnie z przepisami nie zmienianymi od ponad 50 lat, zgon i jego przyczyna powinny być stwierdzone przez lekarza leczącego osobę zmarłą w ostatniej chorobie. W razie niemożności dopełnienia powyższego, stwierdzenie zgonu i jego przyczyny powinno nastąpić w drodze oględzin dokonywanych przez lekarza lub w razie jego braku przez inną osobę, powołanych do tej czynności przez właściwego starostę. „W praktyce, gdy zachodzą wątpliwości jaki lekarz ma wystawić kartę zgonu (np. pacjent zmarł podczas interwencji zespołu ratownictwa medycznego, który nie miał w składzie lekarza, a nie ma lekarza leczącego chorego w ostatnim czasie), najczęściej robi to lekarz podstawowej opieki zdrowotnej.

Jednakże lekarze poz są zobowiązani do opieki medycznej nad zadeklarowanymi do nich pacjentami, natomiast stwierdzenie zgonu nie stanowi świadczenia zdrowotnego ani też świadczenia opieki zdrowotnej, co powoduje, że nie jest możliwe obciążanie kosztami stwierdzenia zgonu NFZ” – czytamy w komunikacie NIL.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
ojoj
ojoj
2024 lat temu

To jest nasz kraj to jest nasza Polska.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x