Przegląd mediów

Lista niesolidnych pacjentów

Nie przyjdziesz na wizytę do lekarza, możesz trafić na „czarna listę”. W sieci pojawiła się strona internetowa, na którą trafiają numery telefonów pacjentów-widm, którzy rezerwują wizyty i nie przychodzą na nie. Numery telefonów umieszczają sami lekarze.

Strona powstała w odpowiedzi na odsetek nieodwoływanych wizyt lekarskich. „Z badań wynika że blisko 40 proc. wizyt nie dochodzi do skutku, bez jej odwołania ze strony pacjenta. W przypadku wizyt NFZ aż o 40 proc. skróciłaby się kolejka na wizytę, gdyby pacjenci nie generowali tzw. sztucznego tłoku. Strona oferuje możliwość sprawdzenia, czy numer dokonujący rezerwacji telefonicznej nie nadużył cierpliwości w innych placówkach” – czytamy na stronie niesolidnypacjent.pl

Według pomysłodawcy strony, wydłużanie kolejek i niestawianie się pacjentów w Polsce na tę chwolę nie ma żadnych sankcji, nawet w przypadku notorycznych powtórzeń tego rodzaj działań u jednego pacjenta. Straty z tego tytułu mogą sięgać nawet 30 mln zł w każdym dniu pracy polskich lekarzy. Najczęściej odwoływane są wizyty bezpłatne tzn. w ramach NFZ, nieco mniej (około 20 proc.) to specjalistyczne usługi diagnostyczne np. tomografia komputerowa czy rezonans magnetyczny. Powody są różne: od zapominalstwa, przez zapracowanie po umawianie wizyt w kilku placówkach jednocześnie.

„Wieszanie” telefonów niesolidnych pacjentów w sieci ma więc motywować do informowania o odwołaniu wizyty, jeśli pacjent nie zamierza się na nią stawić. „Dla przykładu za granicą brak odwołanej wizyty skutkuje czasowym odebraniem uprawnień do świadczeń w ramach ubezpieczenia zdrowotnego” – pisze na stronie.

Numer do internetowej bazy będzie mógł wpisać sam lekarz. „Jeśli czyjś numer trafi na listę, każdy lekarz w Polsce będzie mógł się dowiedzieć o tym, że jego właściciel umawiamy się i nie przychodzi na wizytę. Co więcej, jeśli numer kilka razy zostanie wprowadzony przez różnych lekarzy, system także to odnotuje. Będzie to wskazówka dla placówki, aby koniecznie tego pacjenta przypilnować i potwierdzić z nim wizytę np. dzień przed”.

Aby wpisać lub sprawdzić numer telefonu, lekarz będzie musiał zarejestrować się w serwisie podając numer PWZ. Tylko w ten sposób, po przejściu rejestracji i weryfikacji, będzie mógł w pełni korzystać z bazy. Osoby postronne, które nie mają konta w serwisie, będą mogły tylko wyszukać numer, przy czym ostatnia jego cyfra będzie niewidoczna.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x