r e k l a m a
Przegląd mediów

Opalenizna w zastrzyku może być niebezpieczna!

Główny Inspektor Farmaceutyczny ostrzega przed melanotanem, środkiem powodującym opaleniznę bez potrzeby wystawiania się na działanie słońca. Preparat oferowany jest w postaci iniekcji oraz sprayów do nosa na stronach internetowych oraz w siłowniach, solariach, salonach piękności.

fot. Super Nowości (kliknij aby powiększyć)

– Produkty zawierające syntetyczne analogi hormonu melanotropowego nie zostały przetestowane pod kątem bezpieczeństwa, jakości i skuteczności. Nie wiadomo, jakie są ewentualne działania niepożądane lub jak poważne mogą być – mówi Zofia Ulz, Główny Inspektor Farmaceutyczny.

Pewne ryzyko związane jest nawet z drogą podania – konsument musi sam rozpuścić proszek w wodzie bakteriostatycznej i tak sporządzony roztwór wstrzyknąć w ciało. Zanieczyszczenie substancji, brak przygotowania roztworu w sterylnych warunkach lub wielokrotne użycie sprzętu do iniekcji (tym bardziej przez różne osoby) może skończyć się poważną infekcją.

Ciemnieją włosy nie skóra

Występujące po zastosowaniu melanotanu efekty uboczne są opisywane przez osoby, które na forach wymieniają swoje doświadczenia i udzielają porad, gdzie kupić specyfik i jak go stosować. Wśród najczęściej obserwowanych przez zażywających substancję skutków ubocznych występują: mdłości, zmniejszenie apetytu, podniesienie libido, podwyższenie ciśnienia, przyciemnienie włosów i pieprzyków oraz ich powiększenie, przebarwienia skóry, sinienie ust, pojawienie się worków pod oczami, przyciemnienie blizn.

Dodatkowe niebezpieczeństwo stwarza eksperymentowanie aż do uzyskania oczekiwanego efektu. – Zalecana przez producenta dawka to 1 miligram substancji na 100 kg masy ciała. Działanie preparatu może być widoczne w okresie od 7 do 30 dni, w zależności od np. karnacji osoby, która stosuje preparat. Istnieje niebezpieczeństwo, że momentem odstawienia preparatu będzie dopiero uzyskanie zadowolenia przez konsumenta, po zastosowaniu większej ilości preparatu niż zalecana dawka – mówi Jarosław Woroń, z Uniwersyteckiego Ośrodka Monitorowania i Badania Niepożądanych w Krakowie.

Bezpieczeństwo klienta (nie)jest najważniejsze

Pierwotnie Melanotan I był testowany jako lek stosowany w chorobach związanych z nadwrażliwością na światło. Melanotan II był wynaleziony do stosowania w terapii dysfunkcji seksualnych, ale badania przerwano. Potem substancję badano pod kątem leczenia zaburzeń erekcji u mężczyzn oraz zaniku pobudzenia seksualnego u kobiet. Jednak ze względu na obserwowany wzrost ciśnienia krwi u pacjentów zaprzestano badań w tym kierunku. Obecnie jest oceniana pod kątem stosowania w przypadkach wstrząsów krwotocznych i urazów wywołanych niedokrwieniem i reperfuzją.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CloneFBtag
CloneFBtag
4 lat temu

Hệ Thống Bán token tự động – Bán Token Giá rẻ. Truy cập : http://accs.vn

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x