r e k l a m a
Przegląd mediów

Sondaże wyborcze – ufać czy nie?

Będzie druga tura czy nie będzie, Komorowskiemu wzdrygają słupki czy oklapują? Takich i temu podobnych pytań było wiele podczas tej nudnej kampanii prezydenckiej. Zachodzi znowu potrzeba odpowiedzi: jak to jest z tymi sondażami? Pamiętając, że sondażownie w ostatnich 10 latach pomyliły się aż trzykrotnie.

65 procent polskiego społeczeństwa interesuje się wynikami sondaży prowadzonych przez badaczy opinii publicznej. Tylko co czwarty Polak jest zdania, że są one manipulowane i nie przedstawiają prawdziwych poglądów ludzi. Fot. Wit Hadło

Większość naszego społeczeństwa interesuje się wynikami sondaży ogłaszanych przez badaczy opinii publicznej. Mniejszość jest zdania, że są one manipulowane i nie przedstawiają prawdziwych poglądów ludzi. Uchwycenie balansowania wyborców i zmienności nastroju respondentów, zwłaszcza w roku wyborczym stanowi nie lada wyzwanie dla ośrodków badawczych.

Opinia publiczna na pstrym koniu jeździ

Francuski socjolog Pierre Bourdieu zauważył, że opinia publiczna nie istnieje: „Podstawowy cel sondażu to: stworzyć ideę, że istnieje jednomyślna opinia publiczna, a więc legitymizować daną politykę i wzmocnić stosunek sił, który ją tworzy lub umożliwia”. Niemiecka socjolog Elisabeth Noelle-Neumann sformułowała teorię spirali milczenia na początku lat 70. Ludzie starają się poznać rozkład opinii publicznej, a zwłaszcza dominujący „klimat opinii”, czyli co sądzi większość”.

Obywateli czy wyborców zastanawia pytanie: „a czemu mnie nigdy nie wybrano do badania?” Georgie Gallup, założyciel najbardziej prestiżowego ośrodka badania opinii publicznej na świecie mawiał: „szybciej trafi Cię piorun niż znajdziesz się wylosowanej próbie do naszych badań”. Wśród „niedowiarków” pojawił się Władysław Bartoszewski: „Za długo na tym świecie żyję, żeby ślepo wierzyć przedwyborczym sondażom. Dlaczego ani ja, ani moja żona, ani mój syn, ani nikt z moich znajomych w ciągu piętnastu lat nie dostąpił tej łaski bycia zapytanym przez szanownych ankieterów, jakie są nasze preferencje polityczne? Nie wszyscy jednak dorośli do badań. W Stanach Zjednoczonych zadano ankietowanym pytanie: „Czy uważasz, że Statut Spraw Publicznych dobrze spełnia swoją funkcję?” Przeszło 30 proc. respondentów sformułowało odpowiedź na tak, pomimo że taki statut jeszcze nie powstał.

Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.

Krzysztof Prendecki
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Riddick
Riddick
2024 lat temu

„Mniejszość jest zdania, że są one manipulowane i nie przedstawiają prawdziwych poglądów ludzi”?
Ostatnio w TVP Info był ankieta smsowa, czy ludzie uważają, że wyniki wyborów będą sfałszowane. Aż sam się zdziwiłem jaka ostatnio się wyrobiło nasze społeczeństwo w rozpoznawaniu kłamstw.
95% mówiło, że będą sfałszowane. Oczywiście nikt nie zauważył tego faktu w telewizji.

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x