Przegląd mediów

W Krośnie będą lądować samoloty pasażerskie?

Spółka Lotnisko Krosno dąży do wydłużenia pasa startowego i podniesienia statusu lotniska do użytku publicznego.

W Krośnie będą lądować samoloty pasażerskie?
W Krośnie będą lądować samoloty pasażerskie?

Już w przyszłym roku z krośnieńskiego lotniska mogłyby startować mniejsze samoloty pasażerskie, które zabierają na pokład do 40 osób. Jednak żeby tak się stało, musi być zgoda na wydłużenie pasa startowego ze 1100 metrów do 1710 metrów. Te 610 metrów będzie można dobudować, gdy wyrazi na to zgodę Urząd Lotnictwa Cywilnego. Działająca od ponad pół roku spółka Lotnisko Krosno wystąpiła z takim wnioskiem, a kolejnym krokiem będzie podniesienie statusu lotniska do użytku publicznego.

Obecnie krośnieńskie lotnisko ma charakter wyłączony, czyli pilot musi mieć zgodę gminy Krosno na każdy start i lądowanie. W 2018 roku spółka Lotnisko Krosno (LK) wystąpi do Urzędu Lotnictwa Cywilnego o wydanie decyzji, która zezwalałaby na lądowanie samolotów bez konieczności wydawania pozwolenia przez samorząd miasta. Jak twierdzi Katarzyna Bęben, prezes spółki LK, nie powinno być problemów z uzyskaniem zgody urzędu lotnictwa w tej sprawie. Zanim to jednak nastąpi, konieczne jest wydłużenie o kilkaset metrów pasa startowego. Bez tej inwestycji nie będzie możliwe lądowanie mniejszych samolotów.

– Jest zapotrzebowanie na takie lotnisko w Krośnie – poinformowała nas Katarzyna Bęben, prezes spółki Lotnisko Krosno. – Zgłaszane jest zainteresowanie taksówkami powietrznymi, które latałby w góry i nad morze. Właścicielem tego lotniska jest krośnieński samorząd gminy. Dotąd z własnego budżetu wydał ok. 40 mln zł na budowę utwardzonego pasa startowego (długość 1100 metrów, szerokość 30 metrów), nowe drogi kołowania, płyty postojowe oraz zainstalowanie m.in. oświetlenia drogi startowej i świateł podejścia.

Spółka Lotnisko Krosno chciałaby, żeby tutejsze lotnisko zbliżyło się do standardów mieleckiego lotniska. Jednak w Mielcu jest większy pas dla samolotów – ma 2498 metrów długości i 45 metrów szerokości.

Lotnisko w Krośnie zajmuje teren o powierzchni 200 hektarów. W grudniu 2005 r. władze województwa podkarpackiego przekazały lotnisko na rzecz miasta Krosna. Po kilku latach analiz i przygotowań, prace modernizacyjne rozpoczęły się w 2013 roku i zakończyły w grudniu 2016 r. Według założeń, rozbudowa służyła dostosowaniu lotniska do różnych potrzeb. Ma ono być m.in. bazą dla ośrodków szkolenia lotniczego, w tym pilotów, mechaników lotniczych i pracowników obsługi naziemnej.Z modernizacji lotniska skorzystają małe samoloty komunikacji pasażerskiej (air taxi, ruch biznesowy i turystyczny) oraz firmy świadczące usługi transportu lotniczego towarów (cargo).

Władze Krosna planują uruchomić na lotnisku certyfikowaną stację paliw lotniczych oraz opracować procedury nawigacji satelitarnej GNSS, które pozwolą na korzystanie z lotniska w trudnych warunkach atmosferycznych.

Mariusz Andres

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x