r e k l a m a
Przegląd mediów

Zmiany w nocnej opiece i SOR

Obowiązkowe będzie grupowanie pacjentów w SOR-ach wg stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia.

Szpitale będą mogły zrobić grafiki i ustalić między sobą, który z nich przyjmuje na ostro i ma sale operacyjne w pełnej gotowości, a który ma wtedy tępy dyżur. Nocną i świąteczną opiekę pełnić będą szpitale o profilu ogólnopolskim, a szpitalne oddziały ratunkowe będą działać według jednolitych zasady tzw. segregacji medycznej pacjentów. NFZ zyska zaś tzw. korpus kontrolerski.

Przepisy rządowej nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przegłosowano w nocy z czwartku na piątek.

Obowiązkowe będzie grupowanie pacjentów w SOR-ach wg stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia. Założono, że określanie stanu zagrożenia życia i zdrowia odbywać się będzie na podstawie jednakowych, jasno sprecyzowanych kryteriach, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta i jednocześnie poprawić komfort pracy personelu medycznego. Wprowadzono także zmiany w udzielaniu świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej (NiŚOZ). Po zmianach szpitale ogólnopolskie (na Podkarpaciu szpital MSWiA w Rzeszowie, który dotychczas nie pełnił dyżurów ) będą mogły udzielać świadczeń NiŚOZ jeśli mają szpitalną izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy. Regulacja wprowadza również jednolite zasady tzw. segregacji medycznej pacjentów w SOR-ach. Obowiązkowe będzie grupowanie pacjentów w SOR-ach wg stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia. Założono, że określanie stanu zagrożenia życia i zdrowia odbywać się będzie na podstawie jednakowych, jasno sprecyzowanych kryteriach, które mają zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta i jednocześnie poprawić komfort pracy personelu medycznego. Dodatkowo, zaplanowano utworzenie systemu przetwarzającego dane o liczbie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, kategorii przypisanej im w wyniku tzw. segregacji medycznej i czasie czekania na pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym (TOPSOR). Administratorem danych przetwarzanych w TOPSOR będzie NFZ, a do 2027 r. zadanie to ma realizować Lotnicze Pogotowie Ratunkowe. System będzie można wykorzystać do bieżącego informowania pacjentów o przewidywanym czasie czekania na udzielenie im pomocy przez lekarza SOR-u, a także pozwoli na zapewnienie wyższej jakości danych dotyczących funkcjonowania SOR-ów bez obciążania personelu dodatkowymi obowiązkami sprawozdawczymi.

Ostre i tępe dyżury
Kolejnym rozwiązaniem, które ma usprawnić działanie SOR-ów, będą tzw. ostre i tępe dyżury. W praktyce obsada lekarska i pielęgniarska zostanie dostosowana do charakteru dyżuru w szpitalu. Szpital pełniący tzw. ostry dyżur będzie miał zwiększoną liczbę personelu, a pełniący tzw. tępy dyżur – obsadę mniejszą, wymaganą przez przepisy. – To bardzo oczekiwane przez nas rozwiązanie, szczególnie w obliczu braków kadrowych lekarzy. Zamiast utrzymywać 17 dyżurantów ich liczbę w czasie dyżurów tępych można byłoby ograniczyć – mówi Grzegorz Materna, dyrektor SP ZOZ nr 1 w Rzeszowie.

Kontrole NFZ mają być bardziej skuteczne
Zmiany zakładają także skuteczniejsze kontrolowanie przez NFZ realizacji umów poprzez zmiany w trybie kontroli, ale także utworzenie korpusu kontrolerskiego w Funduszu. W ocenie skutków regulacji projektu podniesiono, że biorąc pod uwagę obecną liczbę umów (35 tys.) oraz liczbę prowadzonych rocznie kontroli (niespełna 2 tys.), należy uznać, że liczba aktualnie prowadzonych kontroli umożliwia skontrolowanie realizacji każdej umowy średnio co 18 lat, a każdego świadczeniodawcy co 16 lat.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x