„EuroQuiz 2011” na rynku w Jaśle
Ile potrwa polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej? Które kraje, jako ostatnie w UE otworzyły swoje rynki pracy dla Polaków? Jaki środek transportu jest najbardziej ekologiczny? Między innymi na takie pytania w konkursie „EuroQuiz 2011” odpowiadali mieszkańcy Jasła, którzy pojawili się na Rynku. Nie sprzyjała pogoda, gdyż niemal przez cały dzień padał deszcz. Gdy wreszcie wyszło słońce, na Rynku pojawiły się tłumy mieszkańców. W sumie odwiedziło nas prawie tysiąc osób.
Motywem przewodnim czwartej edycji letniej akcji informacyjno – edukacyjnej Komisji Europejskiej „EuroQuiz 2011” jest rozpoczynająca się 1 lipca br. polska prezydencja w Radzie Unii Europejskiej, a także Europejski Rok Wolontariatu oraz tematyka oszczędzania energii i zapobiegania zmianom klimatycznym. Do tego nawiązywały atrakcje przygotowane dla mieszkańców Jasła.
W niedzielę, 19 czerwca, od godziny 11:00 mieszkańcy Jasła mieli okazję odwiedzić mini-miasteczko europejskie, które pojawiło się na Rynku. Czekały na nich ciekawe publikacje – książeczki, komiksy i mapy dla dzieci, a dla dorosłych – materiały informacyjne na temat możliwości podejmowania pracy w innych krajach UE, polityki społecznej, programów młodzieżowych, budżetu, itp. Dużym zainteresowaniem cieszyła się najmniejsza dostępna publikacja – miniaturowe wydanie Karty Praw Podstawowych. Szybko znikały też cukierki – „krówki”.
W namiocie tematycznym „Polska Prezydencja” można było wziąć udział w symulacji wyścigów samochodowych, które, obok przewodnictwa Polski w Radzie Unii Europejskiej, mają symbolizować przyspieszenie zmian, zachodzących w naszym kraju.
Obok ustawiliśmy makietę osiedla mieszkaniowego, zasilanego dzięki instalacji energii wiatrowej. Na miejscu można było rówież przetestować swoją wiedzę na temat zapobiegania zmianom klimatycznym. Jak? Dzieki „szafie kramarza”. Za wskazanie przedmiotów o szkodliwym wpływie na klimat i wrzucenie do odpowiednio oznakowanego kontenera na odpady czekały nagrody.
W mini-miasteczku pojawił się też namiot „Chcę pomagać”, nawiązujący do ogłoszonego przez UE w tym roku – Europejskiego Roku Wolontariatu, a w nim najważniejsze informacje o tym, czym jest wolontariat i dlaczego warto się angażować w działania wolontariackie. To ważne, bo z ostatniego sondażu wynika, że w wolontariat angażuje się jedynie 16 proc. Polaków.
Obok ustawiliśmy ściankę z nadrukiem brukselskiej siedziby Komisji Europejskiej – „Berlaymont”. Wystarczyło podejść, ustawić się do zdjęcia, a po chwili można było otrzymać w prezencie swoje zdjęcie z tej błyskawicznej wycieczki do Brukseli.
W godzinach 15.00-17.00 odbył się konkurs wiedzy o Unii Europejskiej „EuroQuiz 2011”, w którym na mieszkańców Jasła czekały atrakcyjne nagrody, ufundowane przez Komisję Europejską w Polsce. Po raz pierwszy prowadzący konkurs wybierali chętnych do wzięcia udziału w zabawie nie tylko spośród osób czekających na swoją kolej pod sceną, ale także spośród osób spacerujących po rynku.
Na większość konkursowych pytań, padały poprawne odpowiedzi. Czasem z pomocą przychodzili prowadzący, a czasem publiczność. Ciękawą była odpowiedź na pytanie: „Co to jest prezydencja?”. Zamiast poprawnej odpowiedzi, że tak nazywa się przewodnictwo danego kraju w Radzie Unii Europejskiej, padła błędna odpowiedź, że jest to… żona prezydenta Stanów Zjednoczonych.
Uzupełnieniem konkursu „EuroQuiz 2011” dla dorosłych, był mini-konkurs dla dzieci oparty na formule „koła fortuny”.
Mieszkańcy Jasła, którzy nas odwiedzili, podkreślali, że takich akcji powinno być więcej – mówi Rafał Rudnicki – szef wydziału Informacji i Komunikacji Społecznej Przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce – interesowali się przede wszystkim tematem polskiej prezydencji.
Pierwsza edycja akcji informacyjno – edukacyjnej „EuroQuiz” odbyła się w 2008 roku w 9 polskich miastach. Rok później objęła już 12 miast, a w ubiegłym roku 15, przyciągając ponad 35 tysięcy uczestników.
W tym roku na trasie letniej akcji Komisji Europejskiej w Polsce znalazły się:
Sochaczew (12.06), Łańcut (18.06), Jasło (19.06), Żnin (25.06), Pleszew (26.06), Mrągowo (2.07), Orzysz (3.07), Mława (10.07), Miastko (16.07), Łeba (17.07), Janów Lubelski (6.08), Szczawnica (13.08), Limanowa (14.08), Bolesławiec (20.08) i Czechowice – Dziedzice (28.08).
Rafał Rudnicki
Dlaczego o UE dogłębnie nie wyjaśniano tematyki naszym młodym Obywatelom?lecz skupiono się na mało znaczących problemach.Świeży,aczkolwiek bardzo istotny problem,to najczęściej udawanie kulejącej gospodarki wśród członków umiejących wszelkimi sposobami szukać działań pomocowych Centrali.Klasyczny przykład w Grecji.Tam znikome bezrobocie wynoszące ok.5%,tam średnia stawka godzinowa ok.17 Euro/godz.I znależli jeleni w Polsce,którzy pospieszyli im z pomocą,bo my jesteśmy tygrysami Europy.U nas bezrobocie ok.13%,zaś stawka godzinowa 17 zł/godz.