Przegląd mediów

Na stacji benzynowej już nie kupisz wielu leków

Resort zdrowia przygotował nową listę leków, które mogą być sprzedawane poza aptekami. Pozostało na niej tylko kilkadziesiąt pozycji.

Na stacji benzynowej już nie kupisz wielu leków
Na stacji benzynowej już nie kupisz wielu leków

Poza aptekami nadal będziemy mogli kupić leki przeciwbólowe zawierające paracetamol albo ibuprofen, ale w słabszych dawkach – po 200 i 300 mg i tylko w małych opakowaniach – po 6 tabletek. Nie kupimy zaś popularnych rozpuszczalnych leków przeciwgrypowych na bazie kwasu acetylosalicylowego w rozmaitych kombinacjach z glicyną czy kofeiną. Kupimy tylko leki zawierające sam kwas acetylosalicylowy – i tylko w tabletkach.

Dostępne będą także leki na infekcje jamy ustnej, gardło, zgagę, refluks czy biegunkę – ale w małych dawkach (w przypadku preparatów na biegunkę i alergię błony śluzowej nosa – tylko 2 tabletki) oraz leki stosowane w uzależnieniach od nikotyny. Maksymalne dopuszczalne dawki poza apteką to będzie 8 tabletek. Bez ograniczeń kupimy jedynie pastylki na gardło, które zawierają wyłącznie substancje roślinne.

W wykazie nie może znaleźć się produkt leczniczy, którego nazwa może wprowadzać w błąd; którego nazwa własna jest identyczna z nazwą własną lub z nazwą powszechnie stosowaną (nazwą substancji czynnej) produktu leczniczego wydawanego z przepisu lekarza; których niekontrolowane stosowanie wiąże się z poważnym ryzykiem wystąpienia działań niepożądanych lub przedawkowania. Projekt opublikowano w poniedziałek. Rozporządzenie ma wejść w życie po upływie 30 dni od ogłoszenia. Przewidziano jednak „stopniową, ewolucyjną asymilację przedsiębiorców do nowego stanu prawnego” – będą oni mogli przez okres nie dłuższy niż 12 miesięcy od wejścia w życie nowych przepisów prowadzić obrót produktami leczniczymi innymi niż spełniające znowelizowane kryteria.

Jakie leki kupimy poza apteką?
Leki zawierające kwas acetylosalicylowy – ale nie więcej niż dawkę 300 mg i 6 tabletek w opakowaniu, płyn antyseptyczny, tabletki do ssania w sytuacji zapalenia gardła – maksymalnie po 8 sztuk, leki zawierające Ezomeprazol – stosowany w leczeniu wrzodów i refluksu – ale maksymalnie 2 tabletki, Flurbiprofen – stosowany w leczeniu gardła – max 8 tabletek, Ibuprofen – jeden z najczęściej stosowanych leków przeciwbólowych, ale w małej dawce 200 mg i maksymalnie 6 tabletek, Paracetamol – tylko 300 mg i też tylko 6 tabletek, antyalergiczne leki zawierające Loratydyne – tylko 2 tabletki, leki przeciwbiegunkowe zawierające Loperamid – tylko 2 tabletki, żele na stłuczenia i obrzęki zawierające aluminii acetotartas, ale tylko w małych, 40-gramowych tubkach, Cetylpyrydinii – pastylki na bakteryjne zapalenie gardła – do 8 tabletek.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x