Sport

Gwiazdy, starzy znajomi i debiutanci

Rozpoczynamy dziesiątą edycję plebiscytu na najpopularniejszych sportowców Podkarpackiego Trójmiasta – Jasła, Krosna i Sanoka. Czytelnicy „Nowego Podkarpacia”, „Tygodnika Sanockiego” i „Obiektywu Jasielskiego” oraz sympatycy sportu wybiorą 10 najpopularniejszych sportowców i 3 trenerów Jasła, Krosna i Sanoka w 2018 roku. Głosowanie potrwa do 20 lutego – podobnie jak w latach poprzednich – za pomocą kuponów drukowanych w gazetach oraz sms-ów.

O laury najpopularniejszych ubiega się 39 sportowców i 11 trenerów z 14 klubów, reprezentujących 14 dyscyplin sportowych. Wśród sportowców najwięcej jest grających w siatkówkę – 9 (6 siatkarzy i 3 siatkarki) oraz ćwiczących karate (4). Po trzech przedstawicieli mają takie dyscypliny jak szachy, narciarstwo biegowe i rolkarstwo, hokej, tenis stołowy, kickboxing i judo, a po dwóch reprezentantów – piłka nożna, koszykówka i łyżwiarstwo szybkie. Wśród nominowanych znaleźli się także kolarz ultramaratończyk i ciężarowiec.

W gronie szkoleniowców jest 3 trenerów siatkówki oraz po jednym – narciarstwa i pływania, judo, hokeja, szachów, tenisa stołowego, kickboxingu, karate i łyżwiarstwa szybkiego. Wśród nominowanych sportowców jest siedmiu laureatów IX edycji plebiscytu, w tym całe podium z 2017 roku oraz jeden nagrodzony trener.

Głosować można do 20 lutego br. (decyduje data stempla pocztowego) tylko na oryginalnych kuponach (kserowane zostaną wyrzucone do kosza) drukowanych w „Nowym Podkarpaciu”, „Tygodniku Sanockim” i „Obiektywie Jasielskim” oraz poprzez sms-y (także do 20 lutego br., do godziny 24.00) i tylko na zawodników i trenerów, których sylwetki wraz ze zdjęciami publikujemy poniżej. Kupon prawidłowo wypełniony winien zawierać nazwiska 10 różnych zawodników i 3 różnych trenerów. Kupony można wysyłać pocztą lub przynosić do redakcji patronów prasowych w Krośnie, Jaśle i Sanoku.

Finałowa gala odbędzie się w marcu (dokładna data nie jest jeszcze znana) w Jaśle. Laureaci zostaną uhonorowani statuetkami autorstwa Andrzeja Samborowskiego – Zajdla, artysty rzeźbiarza, absolwenta krakowskiej ASP.

Organizatorami plebiscytu są burmistrz Jasła Ryszard Pabian, prezydent Krosna Piotr Przytocki i burmistrz Sanoka Tomasz Matuszewski, wspólnie z prezesem zarządu „Nowego Podkarpacia” Tadeuszem Więckiem.

Zasady głosowania sms-ami (do 20 lutego 2019 roku do godz. 24.00)

Prawidłowy sms musi zawierać: prefiks czyli litery SPT (Sportowiec Podkarpackiego Trójmiasta), T (Trener Podkarpackiego Trójmiasta). Wpisujemy więc litery SPT i kolejne cyfry, przedzielone przecinkami lub kropkami, przyporządkowane poszczególnym sportowcom według ustalonej przez głosującego kolejności, następnie wpisujemy literę T i trzy cyfry podporządkowane trenerom. Wielkość liter nie ma znaczenia.

Uwaga wszystkie znaki wpisujemy bez spacji. Przykładowy sms: SPT7,30,21,11,6,9,13,18,17,8,T6,8,2

W przypadku nie zagłosowania na 10 różnych sportowców oraz 3 trenerów głos będzie nieważny, podobnie jak w głosowaniu na kuponach wyciętych z gazet.

SMS wysyłamy na numer: 7136 (koszt sms-a: 1,23 zł z VAT).

W razie problemów prosimy o kontakt z redakcją tel. 13 43-219-05 lub email: redakcja@podkarpacie.media.pl

Uwaga! Cyfra przy personaliach każdego kandydata oznacza jego numer w głosowaniu sms-owym. W przypadku tych samych nazwisk prosimy na kuponach wpisywać pełne imiona lub pierwszą literę, bo inaczej nie będziemy wiedzieli komu zaliczyć punkty i głos będzie nieważny.

Z nich wybieramy

SPORTOWCY (SPT)

1. Karol Adamiak (Ekoball Stal Sanok, piłka nożna) – filar defensywy, umiejętnie kierujący zespołem w obronie i wyprowadzający piłkę. Od niego zaczynało się większość akcji ofensywnych. Zagrał we wszystkich meczach od 1 do 90 minuty w rundzie jesiennej obecnego sezonu 2018/19. Wybrany do jedenastki rundy jesiennej IV ligi.

2. Ewa Bimkiewicz (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ MOSiR Krosno Glass, siatkówka) – gra na pozycji atakującej, leworęczna, podstawowa zawodniczka I-ligowej drużyny, jej mocny punkt, słynie z mocnych ataków. Miała bardzo duży wkład w utrzymanie „karpatek” w sezonie 2017/18 w I lidze. W Karpatach występuje drugi sezon. Jest wychowanką MKS Mieszko Połczyn Zdrój. Grała także w PSPS Chemik Police, SMS Police i Budowlanych Toruń.

3. Gabriel Bożek (Krośnieński Klub Kyokushin Karate, karate) – studiuje wychowanie fizyczne na PWSZ w Krośnie. Karate kyokushin trenuje 6 lat w krośnieńskim klubie u sensei Ireneusza Kaszy. Sukcesy w 2018 roku: 1. miejsce w kumite do 80 kg w Mistrzostwach Polski Młodzieżowców (18-21 lat) w Ełku (powtórzył sukces z 2017 roku z Koszalina), 1. miejsce w kumite seniorów w Mistrzostwach Makroregionu Południowego w Krośnie.

4. Adrian Chodorowski (KKSz Urania MOSiR Krosno, szachy) – junior, czołowy zawodnik i reprezentant Uranii, uczeń ZSP nr 5 w Krośnie. Posiada II kategorię szachową, wielokrotny finalista mistrzostw Polski juniorów w szachach, zwycięzca wielu turniejów ogólnopolskich i międzynarodowych. Reprezentował Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Rymanowie-Zdroju. Z reprezentacją ZSP nr 5 w Krośnie zdobył srebrny medal w finale wojewódzkim Licealiady w szachach drużynowych. Wraz z Uranią Krosno zdobył Puchar Podkarpacia w szachach klasycznych i awansował do III DMP ligi seniorów. Reprezentuje efektowny, atakujący styl gry.

5. Roksana Ciborowska (KS Speed Jasło, narciarstwo biegowe i rolkarstwo) – trenuje w klubie od 10 lat. Jest pięciokrotną mistrzynią Polski juniorek oraz podwójną wicemistrzynią w narciarstwie biegowym. Zdobyła 4 złote, 4 srebrne i 2 brązowe medale w Pucharze Polski. W 2018 roku podczas mistrzostw Polski w Białce Tatrzańskiej dołożyła do swojej kolekcji 2 złote medale.

6. Alan Ciborowski (KS Speed Jasło, narciarstwo biegowe i rolkarstwo) – trenuje w klubie od 13 lat. Jest pięciokrotnym mistrzem Polski juniorów w narciarstwie biegowym, i czterokrotnym w rolkarstwie szybkim. W Pucharze Polski w narciarstwie biegowym zdobył 7 złotych, 4 srebrne i 2 brązowe medale. Po ciężkim wypadku, który przerwał mu na kilka miesięcy karierę wrócił do sportu i w 2018 roku zdobył złoty i srebrny medal w Pucharze Polski w Katowicach, a podczas mistrzostw Polski w Gdańsku – srebrny. We wrześniu podczas Pucharu Polski na nartorolkach udało mu się wywalczyć brązowy medal. Sport to jego pasja i z tą dziedziną życia chciałby łączyć swoją przyszłość.

7. Szymon Dobosz (UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok, hokej) – zawodnik drużyny juniorów starszych i juniorów młodszych, gra na pozycji prawego skrzydłowego. Reprezentant Polski do lat 18. Wcześniej reprezentował nasz kraj w zespołach do lat 15 i 16. Jest zawodnikiem o wysokim poziomie sportowym. Charakteryzuje go systematyczność oraz duże zaangażowanie w całym procesie treningowym. Jako zawodnik zawsze godnie reprezentował kraj, miasto oraz klub. Jego umiejętności i postawa została dostrzeżona i doceniona, czego efektem jest dołączenie do kadry seniorskiej drużyny KH 58 Sanok grającej w II lidze słowackiej. Jest jednym z najlepszych i najbardziej perspektywicznych hokeistów, grających na pozycji napastnika w swojej kategorii wiekowej.

8. Daria Dudzińska (KSTS MOSiR Karpaty Krosno, tenis stołowy) – czołowa zawodniczka I ligi kobiet, grająca na pierwszym stole, która walnie przyczyniła się w sezonie 2017/18 do awansu drużyny do ekstraklasy.

9. Marcin Dulęba (UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok, hokej) – zawodnik drużyny młodzików, trenuje od piątego roku życia, środkowy napastnik, kapitan zespołu, reprezentant kadry Małopolski w kategorii młodzika. Najskuteczniejszy zawodnik drużyny (w obecnym sezonie 15 goli i 17 asyst). Grał w zespole żaka starszego, który zajął 4. miejsce w mistrzostwach Polski w tej kategorii wiekowej. Ma również na swoim koncie liczne sukcesy w zawodach organizowanych przez Podkarpacki Wojewódzki Szkolny Związek Sportowy na szczeblu wojewódzkim i ogólnopolskim w innych dyscyplinach sportowych.

10. Bartosz Florczak (UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok, hokej) – zawodnik drużyny juniorów starszych i młodszych, gra na pozycji prawego obrońcy. Reprezentant Polski do lat 18. Wcześniej reprezentował nasz kraj w kadrach do lat 15 i 16. Jest zawodnikiem o wysokim poziomie sportowym. Charakteryzuje go systematyczność oraz duże zaangażowanie w całym procesie treningowym. Jako zawodnik zawsze godnie reprezentował kraj, miasto oraz klub. Jego umiejętności i postawa została dostrzeżona i doceniona, czego efektem jest dołączenie do kadry seniorskiej drużyny KH 58 Sanok grającej w II lidze słowackiej. Jest jednym z najlepszych i najbardziej perspektywicznych hokeistów, grających na pozycji obrońcy w swojej kategorii wiekowej.

11. Katarzyna Galus (KSTS MOSiR Karpaty Krosno, tenis stołowy) – młodzieżowa reprezentantka Polski. Aktualnie zajmuje 15. miejsce w rankingu seniorek. W obecnym sezonie 2018/19 występuje w barwach krośnieńskiego beniaminka w ekstraklasie. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w kategorii młodzieżowej.

12. Mariusz Gałuszka (Krośnieńskie Towarzystwo Cyklistów, kolarstwo) – pasjonat kolarstwa, ultramaratończyk. W ostatnich 5 latach przejechał na rowerze około 35 tysięcy kilometrów. Corocznie bierze udział z powodzeniem w różnych imprezach kolarskich: Tour de Pologne Amatorów (2014-2016), Pierścień Tysiąca Jezior (610 km non stop, limit 40 godzin) w 2015 roku, Bałtyk-Bieszczady-Tour (1008 km non stop, limit 70 godzin) w 2016 roku, Maraton Rowerowy Dookoła Polski (3130 km non stop, limit 240 godzin) w 2017 roku, Maraton Północ-Południe (933 km non stop, limit 72 godziny) w 2018 r. Posiada wykształcenie wyższe, pracuje jako urzędnik administracji publicznej.

13. Dominik Gazda (KKSz Urania MOSiR Krosno, szachy) – junior, czołowy zawodnik i reprezentant Uranii, uczeń w ZSP nr 5 w Krośnie. Posiada I kategorię szachową, wielokrotny finalista mistrzostw Polski juniorów, zwycięzca wielu turniejów międzynarodowych i ogólnopolskich. Reprezentował Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Rymanowie-Zdroju. Z reprezentacją ZSP nr 5 w Krośnie zdobył srebrny medal w finale wojewódzkim w szachach drużynowych. Wraz z Uranią Krosno zdobył Puchar Podkarpacia w szachach klasycznych i awansował do III DMP ligi seniorów. Reprezentuje pozycyjny styl gry, potrafi pokonać mistrzów szachowych.

14. Oliwer Gondek (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, kickboxing) – jeden z największych talentów tej dyscypliny sportu w Jaśle, niezwykle perspektywiczny zawodnik, niepokonany jako amator. Jako pierwszy w historii jasielskiego kickboxingu startował jako zawodowiec w Europie (Noc Gladiatorów na Słowacji).

15. Marcin Gorczyca (MKS MOSiR Jasło, siatkówka) – długoletni, najstarszy zawodnik beniaminka III ligi, bardzo zaangażowany i oddany dla jasielskiej siatkówki. Miał duży wkład w awans drużyny w sezonie 2017/18 do III ligi. Gra na pozycji środkowego.

16. Grzegorz Grochowski (Krośnieński Klub Koszykówki S.A. – Miasto Szkła Krosno, koszykówka) – pochodzi z Jarosławia, wicemistrz świata do lat 17 z 2010 roku, występuje na pozycji rozgrywającego. Jest to dla niego drugi sezon z rzędu w krośnieńskiej drużynie, a w sumie trzeci, bo wcześniej (2013/2014) reprezentował już klub z Krosna. Ma na swoim koncie ponad 130 meczów w ekstraklasie w barwach zespołów z Kutna i Krosna. W obecnym sezonie 2018/19 jest kapitanem drużyny.

17. Piotr Jarecki (KS Speed Jasło, narciarstwo biegowe i rolkarstwo) – trenuje w klubie od 5 lat. W 2018 roku podczas mistrzostw Polski w Białce Tatrzańskiej zdobył już po raz drugi w swojej karierze brązowy medal. Jest również wielokrotnym medalistą wojewódzkim oraz zwycięzcą wielu ogólnopolskich zawodów w narciarstwie biegowym. Bardzo lubi jazdę na łyżworolkach i nartorolkach gdzie zdobył już kilka medali w zawodach rangi ogólnopolskiej.

18. Katarzyna Kolbusz (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, judo) – trenuje od 10 lat, obecnie jest uczennicą Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Bytomiu, należy do kadry Polski juniorek. W mistrzostwach Polski zdobyła pięć medali. Startowała w Letnim Olimpijskim Festiwalu Młodzieży w Gyor (Węgry).

19. Jakub Kosiek (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ Krosno Glass, siatkówka) – kapitan II-ligowej drużyny, gra na pozycji rozgrywającego, wychowanek krośnieńskiego klubu, podstawowy zawodnik, mocny punkt drużyny, zawsze walczący do końca. Miał duży wkład w wygranie części zasadniczej sezonu 2017/18. Po wyleczeniu kontuzji wrócił do drużyny.

20. Oliwia Krupa (Krośnieński Klub Kyokushin Karate, karate) – uczennica III klasy gimnazjum w Lutczy. Od 7 lat trenuje w krośnieńskim klubie u shihana Romana Woźniaka. Jej największe sukcesy w 2018 roku: 1. miejsce w kata w mistrzostwach Polski juniorów młodszych w Tarnowskich Górach, 3. miejsce w kata w Pucharze Europy juniorów w Kiszyniowie (Mołdawia) i 3. miejsce w kata w Pucharze Polski w Szczecinku.

21. Piotr Krzanowski (Ekoball Stal Sanok, piłka nożna) – kapitan i podpora drużyny, zawsze gwarantujący wysoki poziom między słupkami. Najmniej straconych bramek w lidze to w głównej mierze jego zasługa. Zagrał we wszystkich meczach od 1 do 90 minuty w rundzie jesiennej obecnego sezonu 2018/19.

22. Robert Książkiewicz (MKS MOSiR Jasło, siatkówka) – najbardziej doświadczony zawodnik beniaminka III ligi, mający za sobą kilka sezonów gry w barwach Karpat Krosno w II lidze. Miał duży wkład w awans zespołu do III ligi. Gra na pozycji środkowego.

23. Karolina Lalak (KSTS MOSiR Karpaty Krosno, tenis stołowy) – młodzieżowa reprezentantka Polski. W grudniu 2018 roku zdobyła brązowy medal w kategorii seniorek w w II Grand Prix Polski w Zawierciu. Aktualnie sklasyfikowana na 12. miejscu w Polsce. W obecnym sezonie 2018/19 gra w barwach beniaminka ekstraklasy. Wielokrotna medalistka mistrzostw Polski w kategorii młodzieżowej.

24. Karol Marcisz (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, kickboxing) – walczący tylko w najbardziej prestiżowej formule K-1 jako amator i zawodowiec. Wzór pracowitości. Ma duży wkład w rozwój kickboxingu w Jaśle.

25. Kamil Mastaj (Jasielski Klub Kyokushin Karate, karate) – najbardziej znany i utytułowany zawodnik jasielskiego klubu, odnoszący od kilku lat sukcesy. Miniony, 2018 rok był także udany dla niego. Został wicemistrzem Europy w Kaliningradzie, brązowym medalistą mistrzostw Polski w Limanowej i zdobył srebrny medal Pucharu Polski w Szczecinku.

26. Rafał Matuła (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ Krosno Glass, siatkówka) – gra na pozycji przyjmującego, podstawowy zawodnik II-ligowej drużyny, mocny jej punkt drużyny, dobry duch zespołu, waleczny z dużym potencjałem sportowym, który przekłada się na efektowną i skuteczną grę. Drugi sezon występuje w Karpatach.

27. Piotr Michalski (SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie) – trenuje w sanockim klubie od 2004 roku. Wielokrotny mistrz Polski w kategorii młodzika, juniora oraz seniora. Posiada mistrzowska klasę sportową na dystansach 500 i 1000 metrów. Jest w kadrze narodowej sprinterów. Reprezentował Polskę podczas Igrzysk Olimpijskich w Pjongczang, mistrzostwach świata w sprincie (7. miejsce) oraz mistrzostwach Europy w sprincie, podczas których wraz z Arturem Nogalem i Sebastianem Kłosińskim zdobyli brązowy medal w sprinterskim biegu drużynowym. Aktualnie startuje w Pucharze Świata na 500 m w grupie B oraz na 1000 m w grupie A. W październiku 2018 roku zdobył mistrzostwo Polski seniorów w biegu na 1000 m oraz brązowy medal na 500 m podczas mistrzostw Polski na dystansach. 23 grudnia 2018 roku obronił tytułu mistrza Polski w wieloboju sprinterskim.

28. Alicja Muszańska (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, judo) – trenuje od 5 lat, a judo stało się jej sposobem na życie. Trzykrotna wicemistrzyni (2014, 2015, 2018) i dwukrotna mistrzyni Polski (2016, 2017) w kategorii masters. Ponadto biega i startuje w zawodach triathlonowych.

29. Adrianna Muszyńska (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ MOSiR Krosno Glass, siatkówka) – gra na pozycji przyjmującej, podstawowa zawodniczka I-ligowej drużyny, jej mocny punkt. W Karpatach występuje od obecnego sezonu 2018/19. W poprzednim sezonie zdobywczyni brązowego medalu mistrzostw Polski i Pucharu Polski z drużyną Grot Budowlani Łódź. W siatkówkę gra od 14 roku życia. Jest wychowanką MUKS Volley Płock, później była zawodniczką SMS PZPS Szczyrk, a następnie Grot Budowlani Łódź.

30. Piotr Nałęcki (SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie) – trenuje w sanockim klubie od 2006 roku. Wielokrotny medalista mistrzostw Polski młodzików i juniorów. Jest jednym z liderów kadry Polski juniorów. Aktualnie jest uczniem Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem. Posiada mistrzowską klasę sportową na dystansach 1000 i 1500 m. Czterokrotnie reprezentował Polskę w zawodach Viking Race w Holandii (nieoficjalne mistrzostwa Europy dzieci i młodzieży), które wygrał w 2014 roku. Dodatkowo, podczas tych zawodów zdobył 3 złote, 3 srebrne i 4 brązowe medale. W 2018 roku podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży w sportach zimowych był jedną z gwiazd imprezy, zdobywając 7 złotych i 1 brązowy medal. Startował w mistrzostwach Polski seniorów na dystansach i w sprincie (9. miejsce) oraz Pucharze Świata juniorów w Tomaszowie Mazowieckim. Jest najpoważniejszym kandydatem do startu w mistrzostwach świata juniorów we włoskim Collalbo.

31. Joanna Nocula (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, judo) – wychowanka trenera Przemysława Czarneckiego, trenuje od 11 lat, studentka wychowania fizycznego Uniwersytetu Rzeszowskiego. Jej największe osiągnięcia to: mistrzostwo Polski młodziczek, dwukrotna złota medalistka Pucharu Europy w Gyor (Węgry), 2. miejsce w Akademickich Mistrzostwach Polski juniorów młodszych, 3. miejsce w mistrzostwach Polski juniorek w Poznaniu (2017) i 3. miejsce w Pucharze Polski seniorek w Oleśnicy (2018). Wielokrotnie powoływana do kadry Polski.

32. Dariusz Oczkowicz (Krośnieński Klub Koszykówki S.A. – Miasto Szkła Krosno, koszykówka) – występuje na pozycji rzucającego obrońcy. Legenda i ikona krośnieńskiego klubu. Wychowanek Glimaru Gorlice, od 2004 roku związany z klubem w Krośnie. W sezonie 2015/2016 został wybrany MVP I-ligowych rozgrywek, a także zawodnikiem pierwszej piątki sezonu. Obecny sezon 2018/19 jest jego piętnastym w barwach krośnieńskiej drużyny.

33. Kryspin Paradysz (Krośnieński Klub Kyokushin Karate, karate) – student ekonomii w Krakowie. Karate kyokushin trenuje 13 lat u shihana Romana Woźniaka. Sukcesy w 2018 roku: 2. miejsce w kumite do 70 kg i 2. miejsce w kata w mistrzostwach Polski młodzieżowców (18-21 lat) w Ełku oraz 2. miejsce w kumite seniorów w Mistrzostwach Makroregionu Południowego w Krośnie.

34. Hubert Piwowarczyk (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ Krosno Glass, siatkówka) – gra na pozycji środkowego, podstawowy zawodnik, mocny punkt II-ligowej drużyny, bardzo skuteczny w grze na siatce, w bloku i ataku. Trzeci sezon w Karpatach. W poprzednim 2017/18 krośnieńska drużyna była najlepsza w części zasadniczej sezonu i odpadła w turnieju półfinałowym o awans do I ligi.

35. Jakub Procanin (MKS MOSiR Jasło, siatkówka) – kapitan drużyny, która w sezonie 2017/18 awansowała do III ligi. Wychowanek jasielskiego klubu, mimo młodego wieku ma już bardzo duże doświadczenie jako zawodnik. Grał w II-ligowym Neobusie Niebylec i był zawodnikiem I-ligowego TSV Sanok. Karierę sportową musiał przerwać na chwilę z powodu choroby, jednak nie poddał się i wrócił do sportu. Gra na pozycji przyjmującego.

36. Patryk Sawulski (Miejskie Stowarzyszenie Sportowe Gryf Sanok, podnoszenie ciężarów) – utalentowany zawodnik, który w 2018 roku uzyskał wiele wartościowych wyników. W finałach Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży zdobył brązowy medal. Startował w zawodach o mistrzostwo okręgu w trzech kategoriach wiekowych, wygrywając w każdej z nich. Podczas zawodów z okazji 45-lecia awansu sanockich sztangistów do I ligi uzyskał wynik odpowiadający pierwszej klasie sportowej.

37. Kinga Stronias (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ MOSiR Krosno Glass, siatkówka) – gra na pozycji przyjmującej, podstawowa zawodniczka I-ligowej drużyny, mocny jej punkt, słynąca z waleczności w każdym meczu bez względu na wynik. W poprzednim i obecnym sezonie jedna z najmocniejszych zawodniczek zespołu. Dobry duch drużyny. Obecny sezon 2018/19 jest jej trzecim w barwach Karpat. Jest wychowanką MUKS Dargfil Tomaszów Mazowiecki, grała także w SMS PZPS Sosnowiec (2014-2015) i Developres Rzeszów.

38. Anna Winter (KKSz Urania MOSiR Krosno, szachy) – utalentowana szachistka młodego pokolenia, finalistka mistrzostw Polski juniorów do lat 18, członek składu podstawowego drużyny Uranii, uczennica ZSP nr 5 w Krośnie. Reprezentowała Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy w Rymanowie-Zdroju. W finale wojewódzkim Licealiady wraz z ZSP nr 5 w Krośnie zdobyła srebrny medal. Posiada I kategorię szachową i tytuł mistrzyni Krosna w szachach klasycznych na 2018 r. Wraz z Uranią Krosno zdobyła Puchar Podkarpacia w szachach klasycznych i awansowała do III DMP ligi seniorów. Reprezentuje pozycyjny styl gry, potrafi skutecznie atakować.

39. Patryk Zdebik (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, kickboxing) – zawodnik startujący w formule K-1 zarówno amatorsko jak i zawodowo, walczący niezwykle ofensywnie. Młody, ambitny, godzi treningi z nauką w szkole, aktywnie także uczestniczy w funkcjonowaniu klubu.

TRENERZY (T)

1. Damian Ciborowski (KS Speed Jasło, narciarstwo biegowe i pływanie) – absolwent Szkoły Mistrzostwa Sportowego w Zakopanem oraz Akademii Wychowania Fizycznego w Krakowie. W latach 1991-1998 wielokrotny reprezentant i wielokrotny medalista mistrzostw Polski oraz Akademickiego Pucharu Świata, uczestnik 3 uniwersjad. Od 1999 do 2002 roku trener Akademickiej Reprezentacji Polski, doprowadził swoich zawodników do medali podczas uniwersjady i mistrzostw Polski seniorów i juniorów. Od 16 lat jest trenerem w Klubie Sportowym Speed Jasło. W sezonie 2017/18 roku aż ośmiu zawodników zdobyło medale mistrzostw Polski, a drużyna wywalczyła złoty medal w sztafecie 4 x 2 km. Łącznie jego podopieczni zdobyli 13 złotych medali mistrzostw Polski juniorów i 10 złotych medali Pucharu Polski. Jest również nauczycielem wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej nr 2 w Jaśle, gdzie doprowadził swoich podopiecznych do złotego medalu indywidualnie i drużynowo podczas Mistrzostw Polski SZS.

2. Przemysław Czarnecki (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, judo) – od początku związany z jasielskim judo, najpierw jako zawodnik, a następnie jako trener. Posiada uprawnienia trenera II klasy i stopień 3 dan. W dotychczasowej karierze szkoleniowca udało mu się wychować wielu medalistów mistrzostw Polski, Pucharu Europy i Pucharu Polski. Jego wychowankowie systematycznie powoływani są do kadr narodowych i reprezentują Polskę w najważniejszych turniejach w Europie. Pracuje jako nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej w Dębowcu.

3. Jakub Heimroth (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ Krosno Glass, siatkówka) – związany z klubem od młodzika, był jednym z najlepszych zawodników w drużynie Karpat, a obecnie pierwszy trener drużyny seniorów, która z powodzeniem występuje w rozgrywkach II ligi. Prowadzona przez niego drużyna w sezonach 2016/2017 i 2017/2018 wygrywała część zasadniczą sezonu i awansowała do – odpowiednio – turnieju finałowego (2017) i półfinałowego (2018) o awans do I ligi, co należy uznać za duży sukces trenera i obu drużyn.

4. Bartosz Kilar (MKS MOSiR Jasło, siatkówka) – od kilku lat z powodzeniem prowadzi w jasielskim klubie drużyny kadetów, juniorów i seniorów. W sezonie 2017/18 wprowadził drużynę seniorów do III ligi, w której beniaminek radzi sobie całkiem dobrze.

5. Grzegorz Kudła (SKŁ Górnik Sanok, łyżwiarstwo szybkie) – to były zawodnik sanockiego klubu. Po ukończeniu studiów rozpoczął pracę w szkolnictwie, jest nauczycielem wychowania fizycznego w szkole podstawowej. Ukończył kurs trenerski na AWF w Krakowie i jest trenerem II klasy łyżwiarstwa szybkiego. Od wielu lat trenuje najmłodszych adeptów tej dyscypliny sportu. Wychował wiele zawodniczek i zawodników m. in. Marcela Drwięgę, Konrada Radwańskiego, Piotra Nałęckiego, Szymona Zegarowicza, Adriana Nalepkę i wielu innych. Jego zawodnicy to wielokrotni medaliści mistrzostw Polski młodzików i juniorów. Piotr Nałęcki oraz Szymon Zegarowicz są jednymi z najlepszych juniorów w kadrze Polski. W 2018 roku podczas Ogólnopolskiej Olimpiady Młodzieży Piotr Nałęcki zdobył 7 złotych i 1 brązowy medal, a Szymon Zegarowicz i Adrian Nalepka – złote. Często jest powoływany przez Polski Związek Łyżwiarstwa Szybkiego, jako trener do prowadzenia kadry juniorów i dzieci na zawodach Viking Race w Heerenveen. Piotr Nałęcki czterokrotnie reprezentował Polskę na międzynarodowych zawodach Viking Race (nieoficjalne mistrzostwa Europy dzieci i młodzieży) w Heerenveen, które wygrał w 2014 roku. Dodatkowo zdobył 3 złote, 3 srebrne oraz 4 brązowe medale w tych zawodach. Oprócz niego sanocki klub na tych zawodach reprezentowali także: Maciej Biega, Piotr Michalski, Marcel Drwięga, Konrad Radwański, Kamil Popko i Szymon Zegarowicz. Jest wyróżniającym się trenerem i wychowawcą młodzieży.

6. Sebastian Kuśtek (UKS Akademia Sportów Walki-Judo Jasło, kickboxing) – instruktor Polskiego Związku Kickboxingu, pracuje z młodzieżą w jasielskim klubie od 2016 roku z dużymi sukcesami w walkach amatorskich jak i zawodowych. Na co dzień pracuje jako ratownik medyczny w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

7. Marian Lorenc (KKSz Urania MOSiR Krosno) – trener klubowy, jego podopieczni: Anna Winter, Adrian Chodorowski, Mateusz Kosztyła, Dominik Gazda, Kacper Guzik, Bartosz Rudecki, Mateusz Jaszczuk reprezentowali Polskę na Drużynowych Mistrzostwach Europy Juniorów w Rymanowie-Zdroju. Wychowawca wielu młodych utytułowanych szachistów. Prowadzi Krośnieńską Akademię Szachową, były reprezentant I-ligowych Karpat Krosno. Wraz z Uranią Krosno zdobył Puchar Podkarpacia w szachach klasycznych i awansował do III DMP ligi seniorów. Zwycięzca wielu turniejów międzynarodowych i ogólnopolskich. Posiada tytuł kandydata na mistrza szachowego, były mistrz Podkarpacia w szachach szybkich.

8. Janusz Maculski (KSTS MOSiR Karpaty Krosno, tenis stołowy) – trener ekstraligowej drużyny kobiet. W ciągu czterech lat zespół awansował z II ligi do ekstraklasy, po barażu z Dojlidy Białystok, wygrywając na wyjeździe 7-3 i remisując 5-5 we własnej hali. Organizator wielu imprez ogólnopolskich m.in. Grand Prix i mistrzostw Polski w tenisie stołowym.

9. Michał Radwański (UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok, hokej) – trener II klasy , absolwent AWF w Katowicach, rodowity sanoczanin, który grał jako hokeista w Podhalu Nowy Targ, Cracovii Kraków i Ciarko PBS Sanok. Z tymi drużynami zdobywał mistrzostwo oraz Puchar Polski. Wielokrotny reprezentant Polski we wszystkich kategoriach wiekowych. Od 2013 roku pracuje jako trener grup młodzieżowych w UKS Niedźwiadki MOSiR Sanok. Największym sukcesem szkoleniowym było zdobycie 4. miejsca w mistrzostwach Polski w kategorii żaka starszego. W obecnym sezonie prowadzi drużynę młodzików, która zajmuje pierwsze miejsce w lidze Małopolskiego Związku Hokeja na Lodzie. Prowadzi kadrę Południa do lat 14 oraz jest trenerem w ośrodkach szkolenia hokeja na lodzie.

10. Dominik Stanisławczyk (Krośnieńskie Stowarzyszenie Siatkówki Karpaty Krosno – Karpaty PWSZ MOSiR Krosno Glass, siatkówka) – krośnianin, od kilku sezonów z powodzeniem prowadzi I-ligową drużynę Karpat. Pracownik PWSZ Krosno, z którą zdobył cztery razy z rzędu Akademickie Mistrzostwo Polski. Po jednym sezonie 2017/18 pracy w I-ligowej Wiśle Warszawa, powrócił do Krosna i Karpat.

11. Roman Woźniak (Krośnieński Klub Kyokushin Karate, karate) – absolwent AWF Wrocław. Posiada 5 dan, karate trenuje od 1976 roku. Trener II klasy karate, instruktor samoobrony i boksu. Treningi karate kyokushin prowadzi w Krośnieńskim Klubie Kyokushin Karate od 1980 roku. Prezes Krośnieńskiego Klubu Kyokushin Karate, prezes Podkarpackiego Okręgowego Związku Karate i trener – koordynator kadry wojewódzkiej młodzików. Odznaczony srebrnym krzyżem zasługi nadanym przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę w 2017 roku. Jego podopieczni zdobyli w 2018 roku: 1. miejsce w Polsce we współzawodnictwie sportowym MSiT na 76 sklasyfikowanych klubów karate kyokushin, drużynowe wicemistrzostwo Polski młodzieżowców w Ełku (drugi raz z rzędu), 3. miejsce drużynowo w Pucharze Polski w Szczecinku (5 medali indywidualnie i tytuł najlepszego zawodnika), 1. miejsce drużynowo w Mistrzostwach Makroregionu Południowego i Międzywojewódzkich Mistrzostw Młodzików w Krośnie, złoty i dwa brązowe medale w Pucharze Europy w Kiszyniowie (Mołdawia).

Zdjęcia: Tomasz Sowa (10), Marek Dybaś (4), Bogdan Hućko (1), archiwum klubów i zawodników (35)

Bogdan Hućko
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x