Przegląd mediów

Rocznie 5 tys. Polek umiera na raka piersi!

Z Tomaszem Warchałowskim – ginekologiem i położnikiem rozmawia Wioletta Zimmermann-Szubra.

fot. stock

Jakie objawy, jeżeli chodzi o raka piersi, powinny zaniepokoić kobietę?

Wszystkie niepokojące zmiany, które kobieta zauważy na swoich piersiach są sygnałem, że trzeba się zbadać. Może to być zmiana konsystencji piersi, pojawienie się guzka, powiększenie lub zmiana kształtu piersi, pojawienie się przebarwień na skórze, zmiany w okolicy brodawek, każde wciągnięcie brodawki czy wyciek. Takie symptomy zmuszają do konsultacji z lekarzem.

Czy popiera Pan ideę samobadania przez kobiety?

Oczywiście, że tak. Każda kobieta powinna systematycznie badać sama swoje piersi. Samokontrolę zaleca się już kobietom od 20. roku życia. Jest to badanie bardzo proste. Najlepiej przeprowadzić je zaraz po miesiączce, a u kobiet nie miesiączkujących w dowolny dzień miesiąca.

Jakie badania wykrywają raka piersi?

Podstawowym badaniem przesiewowym jest mammografia. W Polsce już od kilku lat realizowany jest bardzo popularny program wczesnego wykrywania raka piersi, czyli mammografia skierowana do kobiet w wieku od 50 do 69 lat. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Ginekologicznego mówią o mammografii od 45. roku życia. U kobiet młodszych i niektórych pacjentek, ze względu na gruczołową budowę piersi wykonuje się badanie USG, czasami należy rozszerzyć diagnostykę o biopsję. U pacjentek, u których w rodzinie  występował rak piersi lub jajnika można rozważyć wykonanie badań genetycznych. Podstawowe badania to jednak mammografia, USG i samobadanie.

Kiedy wykonuje się biopsję i czy jest to bolesny zabieg?

Biopsja zalecana jest jeśli w badaniu USG bądź mammografii pojawią się zmiany, które mogą być podejrzane. Biopsja cienkoigłowa polega na nakłuciu, pod kontrolą  USG, tej zmiany, po to, żeby pobrać część tkanki,  w celu określenia rodzaju komórek. Kwestia bolesności… Ukłucie może być nieprzyjemne, ale raczej nie w kategoriach bólu.

Czy wczesne podjęcie leczenia daje stuprocentową gwarancję wyleczenia raka piersi?

Rak wcześnie wykryty może być  w 100% uleczalny. W przypadku małych guzków wykrytych we wczesnym stadium wystarczy je usunąć w marginesie zdrowej tkanki. Czasami leczenie wspomaga chemio- lub radioterapia. Pierś zostaje jednak oszczędzona. Im później zmiana jest wykryta, tym zabieg i konsekwencje choroby poważniejsze.

Czy rak piersi jest dziedziczny?

Jeżeli w najbliższej rodzinie występowały przypadki zachorowań na raka piersi lub jajnika, to pacjentka zaliczana jest to grupy zwiększonego ryzyka. To nie znaczy, że kobieta od razu obciążona jest tą chorobą. Zalicza się ją jednak do grupy, która wymaga większego zainteresowania i częstszych badań, ewentualnie zrobienia badań genetycznych pod kątem czy nie występują w genach mutacje, które predysponują do tego, że  rak może się pojawić.

Jak można zmniejszyć ryzyko zachorowania u kobiet z dziedziczną skłonnością do raka piersi?

Istnieje szereg czynników mogących mieć wpływ na  ryzyko zachorowania na raka piersi. Są to czynniki genetyczne, hormonalne (wczesna pierwsza miesiączka, późne przekwitanie, późne macierzyństwo lub brak potomstwa, stosowanie leków hormonalnych zawierających estrogeny). Innymi czynnikami mogą być cukrzyca, otyłość, dieta np.nadmierne spożywanie alkoholu. Jak widzimy nie na wszystkie czynniki mamy wpływ.

Czy można się uchronić przed rakiem piersi?

Na pojawienie się nowotworu nie mamy większego wpływu, ale badania profilaktyczne mogą wykryć wczesne stadium choroby. Kobiety powinny wykonywać comiesięczne samobadanie i powinny być pod opieką lekarską. Każdą wykrytą zmianę powinny konsultować z lekarzem. W większości przypadków są to zmiany łagodne. Rak piersi jest najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Co roku zapada na tę chorobę 12 tys. Polek. Prawie połowa z nich umiera, bo zbyt późno zgłosiły się do lekarza. Trzeba się badać!

Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x