r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Artroskopia kolana – wskazania i przebieg zabiegu            

Artroskopia jest małoinwazyjną metodą diagnostyczno– terapeutyczną wnętrza stawów. W trakcie zabiegu lekarz może obejrzeć staw od środka oraz wykonać stosowny zabieg. Leczeniem można objąć cały staw. Kolano to największy staw człowieka, który przenosi potężną siłę mięśnia czworogłowego sięgającą nawet 300 kg. Po stawie skokowym jest to drugi najbardziej obciążony staw człowieka. Staw kolanowy jest częściej niż inne organy ludzkie, narażony na urazy i kontuzje. Schorzenia w obrębie stawu kolanowego są uciążliwe, gdyż ze względu na ograniczenia ruchowe, wyłączają pacjenta z normalnego funkcjonowania. Wszelkie zabiegi chirurgiczne wymagają długiego okresu gojenia i rehabilitacji. Nowoczesna medycyna większość zabiegów stawu kolanowego wykonuje przy zastosowaniu małoinwazyjnej metody artroskopii kolana. Operacja wykonywana jest przez kilka punktowych nacięć i pozwala na wprowadzenie mikrokamery (2 – 4 mm) i narzędzi o tej samej średnicy. Odbywa się bezkrwawo. Punktowe nacięcia w różnych miejscach umożliwiają równoczesne leczenie stawu ze wszystkich stron, przy klasycznych metodach otwartych rana ogranicza nas do jednej okolicy. Ilość komplikacji pooperacyjnych wynosi ok. 0,003 % (dla metod otwartych ok. 3%).

Jakie są wskazania do artroskopii kolana

Zdrowe stawy umożliwiają naszemu organizmowi normalną ruchomość i funkcjonowanie bez bólu. Uszkodzenia stawu kolanowego stanowią coraz większy odsetek kontuzji pacjentów zgłaszających się do ortopedów. Główne przyczyny uszkodzeń stawu kolanowego to: otyłość, siedzący tryb życia, stres powodujący sztywność mięśni oraz wszelkiego rodzaju urazy spowodowane uderzeniem, uprawianiem sportu itd. Wskazaniami do zabiegu artroskopii kolana mogą być wszelkie występujące w obrębie stawu: urazy, przeciążenia, złamania, torbiele, nowotwory, zmiany nowotworowe, obrzęki i dolegliwości bólowe. Artroskopii kolana nie powinno się wykonywać w przypadku: złego stanu ogólnego pacjenta, stanów zapalnych skóry, zaburzeń krzepliwości krwi oraz alergii na środek znieczulający.

Przygotowania i przebieg zabiegu artroskopii kolana.

Standardowo przed artroskopią kolana wykonuje się badanie RTG, a w razie potrzeby można wykonać rezonans magnetyczny stawu i okolicznych kości. Zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub w niektórych przypadkach w znieczuleniu ogólnym. Powyżej kolana zakłada się opaskę uciskową. W ściśle określonych miejscach lekarz wykonuje niewielkie nacięcia, przez które do wnętrza stawu wprowadza cienką metalową rurkę. Wprowadzona do stawu mikrokamera umożliwia ocenę struktur wewnątrzstawowych i podjęcie dalszych decyzji.  Następnie wprowadza się miniaturowe narzędzia chirurgiczne i wykonuje niezbędne zabiegi naprawcze jak na przykład: usunięcie uszkodzonej części łąkotki, rekonstrukcję więzadeł, korekcję przykurczu itp. Dzięki uniknięciu operacyjnego otwierania stawu znacznie skraca się czas powrotu do pełnej sprawności fizycznej po zabiegu. Artroskopia kolana należy do zabiegów wykonywanych w nowoczesnych centrach medycznych jak Carolina Medical Center w Warszawie (zobacz: https://carolina.pl/klinika-ortopedii-i-traumatologii/kolano-3/). Zabiegi wykonywane za pomocą artroskopii pozwalają zmniejszyć ryzyko niepożądanych komplikacji nawet 1000-krotnie.

Mówimy wtedy o artroskopii operacyjnej albo terapeutycznej. Przy właściwej kwalifikacji pacjentów wszystkie artroskopie są lecznicze.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x