MiastoWiadomości

50. rocznica święceń kapłańskich arcybiskupa Edwarda Nowaka

W dniu 23.08.2010 r. Rada Gminy w Nowym Żmigrodzie pierwszy raz w historii gminy nadała tytuł Honorowego Obywatela Gminy Nowy Żmigród. Otrzymał go m. in. JE abp Edward Nowak. Poniżej prezentujemy laudację Wójta Gminy wygłoszoną z okazji tejże wyjątkowej okazji.

50. rocznica święceń kapłańskich arcybiskupa Edwarda Nowaka

JE Arcybiskup Edward Nowak urodził się 21 lutego 1940 r. w Nowym Żmigrodzie. Szkołę podstawową i liceum ogólnokształcące odbył w miejscowości rodzinnej. W 1957 r. wstąpił do Wyższego Seminarium Duchownego w Przemyślu. Święcenia kapłańskie otrzymał 13 stycznia 1963 r. w Przemyślu z rąk biskupa Franciszka Bardy. W latach 1963–1968 studiował na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim w Rzymie, specjalizując się w zakresie teologii dogmatycznej oraz teologii życia wewnętrznego. Po uzyskaniu doktoratu ks. kard. Władysław Rubin zaangażował go do pracy w Postulatorskim Ośrodku Studiów, gdzie zajmował się polskimi kandydatami na ołtarze, i w Centralnym Ośrodku Duszpasterstwa Emigracji Polskiej w Rzymie. Tutaj długie lata pracował w charakterze jego sekretarza osobistego, spotykając się często z ks. kard. Stefanem Wyszyńskim – prymasem Polski, ks. kard. Karolem Wojtyłą – arcybiskupem krakowskim, ks. kard. Andrzejem Maria Deskurem, ks. kard. Józefem Glempem, ks. kard. Franciszkiem Macharskim, z licznymi biskupami polskimi oraz z biskupami z różnych episkopatów światowych.

W 1969 roku został pracownikiem Sekretariatu Generalnego Synodu Biskupów na Watykanie. Uczestniczył w przygotowaniu i pracach kilku Synodów: na temat Konferencji Episkopatów i ich stosunku do Stolicy Apostolskiej (1969), na temat kapłaństwa i sprawiedliwości w świecie (1971), na temat ewangelizacji współczesnego świata (1974).
W latach 1974–1990 ks. Nowak pracował w Kongregacji Wychowania Katolickiego, gdzie w 1988 r. został mianowany kierownikiem sekcji szkół katolickich. Zajmował się akademickimi ośrodkami teologicznymi w Rzymie we Włoszech, w krajach Centralnej i Wschodniej Europy: Niemcy Wschodnie, Czechosłowacja, Polska, Węgry, Jugosławia, Rumunia, a także uczestniczył w pracach erygujących Wydziały Teologiczne w Palermo (Włochy), Nairobi (Kenia), Port Harcourt (Nigeria) i Wydział Filozofii oo. Jezuitów w Zagrzebiu (ówczesna Jugosławia). W 1983 r. został mianowany przez ks. kard. A. Casaroliego, sekretarza stanu, członkiem Komitetu Stolicy Apostolskiej dla Europejskiego Roku Muzyki (1983–1986). W latach 1988–1990 pełnił funkcję sekretarza pomocniczego Komitetu Stolicy Apostolskiej dla Obchodów ku czci świętych Cyryla i Metodego po ogłoszeniu ich współpatronami Europy. Był członkiem Polskiego Komitetu Roku Świętego w Rzymie (1975), Komisji Rewizyjnej Fundacji Domu Jana Pawła II w Rzymie (1982–1994), Komisji Kongregacji Wychowania Katolickiego dla Papieskiego Kolegium Polskiego, Papieskiego Instytutu Polskiego w Rzymie (1987–1994). W latach 1985–1990 był profesorem i wykładał patrologię na Papieskim Uniwersytecie św. Tomasza „Angelicum” w Rzymie. W pierwszych latach pontyfikatu Jana Pawła II, na prośbę Sekretariatu Episkopatu Polski, pełnił funkcję pierwszego asystenta kościelnego przy transmisjach Telewizji Polskiej z Rzymu (inauguracja pontyfikatu 1978, pasterki, Urbi et Orbi, beatyfikacje). 24 lutego 1990 r. Jan Paweł II mianował go Sekretarzem Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych, wynosząc go jednocześnie do godności tytularnego arcybiskupa Luni. Sakrę biskupią przyjął 5 kwietnia 1990 r. w Bazylice św. Piotra w Rzymie z rąk tegoż samego Ojca Świętego Jana Pawła II. Jako sekretarz Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych kierował pracami nad licznymi kandydatami do beatyfikacji i kanonizacji, wśród nich również licznymi kandydatami z Polski, np. św. Jadwiga królowa, św. Jan z Dukli, św. Faustyna Kowalska, św. Kinga, św. Józef Sebastian Pelczar, św. Józef Bilczewski, 108 błogosławionych męczenników drugiej wojny światowej, bł. Bronisław Markiewicz, bł. Jan Balicki, bł. Jan Beyzym, bł. Ignacy Kłopotowski, bł. ks. Władysław Findysz i wielu innych. Funkcję Sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych pełnił do 5 maja 2007 r., kiedy to papież Benedykt XVI mianował go Asesorem Zakonu Grobu Świętego w Jerozolimie oraz kanonikiem Bazyliki Papieskiej św. Piotra w Watykanie.

50. rocznica święceń kapłańskich arcybiskupa Edwarda Nowaka

Jego Ekscelencja abp Edward Nowak jest jednym z najwybitniejszych Synów Ziemi Żmigrodzkiej w całej jej historii. Pochodzący z zacnej rodziny, wyniósł z domu zasady tak bardzo charakterystyczne dla Polski, a w szczególności dla tej części, w której żyjemy: umiłowanie Boga, szacunek dla ludzi i ich ciężkiej pracy, także przywiązanie do rodzinnej ziemi. Jego mądrość i konsekwencja pozwoliły Mu zdobyć kolejne szczeble awansu, zarówno w dziedzinie nauki jak i w strukturach kościelnych. Jego wiedza, ciężka praca oraz przymioty osobiste czyniły Go coraz bardziej znaczącą osobistością nie tylko w Kościele polskim, ale także w Kościele powszechnym. Ukoronowaniem tej wspaniałej drogi było podniesienie ks. dr. Edwarda Nowaka do godności arcybiskupa, a także nominacja na urząd ministerialny Sekretarza Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. W tych momentach nie zapomniał o ziemi rodzinnej. W swoim herbie biskupim umieścił żmigrodzkie elementy geograficzne i historyczne: górę Trzech Krzyży i smoka. Jako uczeń bł. ks. Władysława Findysza, a także z racji urzędu, który sprawował, Jego Ekscelencja znacząco przyczynił się do beatyfikacji bł. ks. Władysława. Arcybiskup Edward Nowak miał także znaczący udział w organizacji samych uroczystości beatyfikacyjnych oraz w uroczystościach dziękczynnych za beatyfikację, która odbyła się w 2005 r. w Nowym Żmigrodzie. Uroczystość ta oprócz wymiaru religijnego była wielką promocja naszej gminy, w szczególności Nowego Żmigrodu.

Jego Ekscelencja abp Nowak mimo piastowania tak wysokich urzędów i godności, nigdy nie zerwał związków z Nowym Żmigrodem. Wielokrotnie i corocznie podczas pobytu w swojej rodzinnej miejscowości służył radą wiedzą oraz doświadczeniem ludziom, Kościołowi lokalnemu i Gminie.

Ta znakomita osoba jest żywą wizytówką naszej Gminy. Dlatego też wnoszę o przyznanie Jego Ekscelencji abp Edwardowi Nowakowi Honorowego Obywatelstwa Gminy Nowy Żmigród, zaś przyjęcie tego honorowego tytułu uznaję za szczególny zaszczyt dla naszej gminy.

Urząd Gminy Nowy Żmigród

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
jasiu
jasiu
2024 lat temu

A co my z tego mamy?

taki jeden
taki jeden
2024 lat temu

tace pod nosem kazdej niedzieli

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x