Honorowy Obywatel dla Zbigniewa Skrudlika
Rada Miejska Jasła jednogłośnie przyznała tytuł Honorowy Obywatelem Miasta Jasła Zbigniewowi Skrudlikowi za propagowanie sportu wśród dzieci i młodzieży oraz za wybitne osiągnięcia sportowe, które przyczyniły się do promocji Miasta Jasła w dziedzinie życia sportowego.
Zbigniew Skrudlik to czołowy florecista świata lat sześćdziesiątych, dwukrotny medalista olimpijski wywodzący się z Jasła. Absolwent Warszawskiej Akademii Wychowania Fizycznego, wychowanek trenera Kazimierza Laskowskiego, szpadzista, ale przede wszystkim leworęczny florecista- „drużynowiec”. Przez 10 lat był w czołówce szermierzy świata. Dwukrotny mistrz Polski we florecie (1961, 1963) i trzykrotny wicemistrz: we florecie (1958,1968) i szpadzie (1962). Drużynowy mistrz kraju w szpadzie (1956) i sześciokrotny wicemistrz Polski: we florecie (1957, 1964, 1968) i szpadzie (1963, 1965, 1967). Medalista mistrzostw świata w drużynie florecistów: srebrny – w Gdańsku (1963) i Paryżu (1965) oraz brązowy – w Turynie (1961), Buenos Aires (1962), Moskwie (1966) i Montrealu (1967).
W konkurencji indywidualnej zajął czwarte miejsce na Mistrzostwach Świata w Gdańsku w 1963 roku. Dwukrotny mistrz Uniwersiady w Porto Alegre (1963) we floretowej i szpadowej drużynie. Największymi trofeami florecisty były: srebrny medal olimpijski z Tokio w 1964 roku i brązowy z Meksyku w 1968 roku. Po zakończeniu kariery zawodniczej – trener kadry narodowej floretu mężczyzn (1968-1978). Reprezentacja Polski pod opieką jaślanina zdobyła dwa złote medale podczas mistrzostw olimpijskich w Monachium w 1972 roku. Mistrz Sportu, oznaczony m.in. wielokrotnie Medalem za Wybitne Osiągnięcia Sportowe i Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.
UMJ
kogo?
Cała rada już dawno przyznała sobie tytuły honorowych obywateli miasta , jedynie którym należy się odpowiedni poziom życia, a resztą nie warto się zajmować to niewolnicy tyrający za minimum , bezrobotni i inni nie mający środków na zaspokojenie podstawowych potrzeb, a jeszcze można ich dodatkowo upokorzyć np. kierując na darmowe zupki w jadłodajni – przy braku pracy i perspektyw godnego życia…..
A czemuż to honorowy obywatel nie ma swego miejsca w Encyklopedii jasła??? Za mało był honorowy,ćzy też brakło miejsca,bo pisarze go swoimi życiorysami zapewnili po uznaniu!
A czy nie było w naszym Mieście uchwalone kiedyś tam, że żyjącym nadaje się tytuł Zasłużonego Obywatela?
Pominę kwestie jasielskiej encyklopedii w której można znaleźć wiele braków ale i wiele niepotrzebnych wpisów.:/ Co do nowego honorowego obywatela to po zapoznaniu sie z jego życiorysem uważam że to słuszna decyzja. Jest to chyba jedyny olimpijczyk z naszego miasta więc jest się czym chwalić.
Rozbawiło mnie pytanie ” kogo „? proponuję zapoznać się z artykułem tam zostały zamieszczone informacje. Rozumiem ze niektóre osoby najprawdopodobniej są zbyt młode żeby znać ale chyba na tyle dorosłe żeby przeczytać… 🙂