r e k l a m a
Przegląd mediów

W hołdzie poetce. Polski Festiwal Narodowy w Żarnowcu

Za tydzień, 8 września, w Żarnowcu rozpoczyna się VI Polski Festiwal Narodowy. Tradycyjnie będzie wielkim wydarzeniem kulturalnym. Na koncerty przyjeżdża wiele osób nawet z odległych miejscowości w Polsce.

Zapraszamy znaczących artystów. Uważam, że Opera Śląska w Bytomiu jest od lat jednym z najlepszych teatrów operowych w Polsce. Wiesław Ochman cieszy się ogromną popularnością, podobnie jak artyści Piwnicy pod Baranami w Krakowie. Staram się dobierać różnorodny repertuar, żeby impreza nie kojarzyła się jako festiwal operowy, bo tak nie jest – mówi Marek Wiatr, dyrektor artystyczny festiwalu – W tym roku nie ma ani jednego spektaklu operowego.

Jest to festiwal z polskimi akcentami, ale staramy się poszerzać program o inne koncerty, które przyciągną publiczność. Myślę, że w przyszłym roku – jak wszystko dobrze pójdzie – chciałbym program festiwalu poszerzyć o zagranicznych artystów, na przykład sprowadzić do Żarnowca Teatr Lwowski, bo przecież Maria Konopnicka jest pochowana we Lwowie. Wszystko dobrze się rozwija i mam nadzieję, że uda się nam się to wszystko połączyć.

Tegoroczny festiwal zapowiada się bardzo interesująco. Każdy z koncertów będzie inny. Znani artyści gwarantują wysoki poziom.

– Zespołu Mazowsze nie trzeba rekomendować. Zachęcam przede wszystkim nauczycieli i młodzież do obejrzenia bardzo pięknego spektaklu „Pana Tadeusza” w wykonaniu aktorów Teatru Wandy Siemaszkowej z Rzeszowa. Są w sztuce elementy współczesne, artyści nawet rapują na scenie. Bardzo podoba się młodzieży. Piękna operetka „Baron cygański” zrobiona z dużym rozmachem, od ponad dwudziestu lat nie schodzi z afisza w Operze Śląskiej w Bytomiu – podkreśla Marek Wiatr – Dużą atrakcją będzie też inscenizacja przyjazdu Marii Konopnickiej. Tak jak przed ponad stu laty zajedzie do Żarnowca bryczką, zostanie odtworzone powitanie. Chcemy zaaranżować salonik na scenie, gdzie pisarka będzie siedzieć, czytać swoją poezję i będziemy śpiewać pieśni patriotyczne do jej słów. Myślę, że będzie to ciekawy koncert. W rolę Marii Konopnickiej wcieli się znana aktorka Teresa Lipowska.

Wszystkie koncerty zostaną utrwalone przez ekipę Telewizji Polskiej i wyemitowane na antenie pierwszego programu TVP, co jest promocją nie tylko festiwalu, ale także Muzeum Marii Konopnickiej.

– Festiwal jest bardzo dobrą promocją miejsca związanego z Marią Konopnicką. Tego typu imprezy popularyzują placówkę, a także przybliżają szerszemu ogółowi postać i twórczość poetki – nie kryje zadowolenia Paweł Bukowski, dyrektor Muzeum Marii Konopnickiej w Żarnowcu.

W tym roku przypada 100 – lecie śmierci poetki, mija też 50 lat działalności i istnienia muzeum oraz 100 lat od pierwszego odśpiewania „Roty”. Z tej okazji, w październiku odbędzie się sesja naukowa w żarnowieckim muzeum. – Poprzez organizowanie festiwalu, który nawiązuje do patriotyzmu, tradycji narodowych, oddajemy hołd wielkiej poetce – podkreśla Paweł Bukowski – Jesteśmy muzeum literackim, a w programie tegorocznego festiwalu jest między spektakl „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza, a przecież Maria Konopnicka ukształtowała się na romantyzmie – zaznaczył dyrektor muzeum.

Gościem festiwalu będzie m.in. wnuk poetki – Jan Bielecki z Warszawy.

/bh/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x