Przegląd mediów

Nowe Podkarpacie: to nie wina dziecka

Potrzeby rozwojowe dzieci i młodzieży, zaburzenia osobowości, zwalczanie patologii oraz przemocy w rodzinie były tematem XX Konferencji Naukowo – Szkoleniowej pt. „Dziecko zaniedbane”.

Nowe Podkarpacie: to nie wina dziecka (kliknij aby powiększyć)

Podczas konferencji poruszono problemy z zakresu potrzeb rozwojowych dzieci i młodzieży, poziomu zagrożeń w sferze psychicznej, społecznej, moralnej, organizacji kompleksowej – profilaktycznej opieki zdrowotnej nad dziećmi oraz młodzieżą oraz zapobiegania regresowi zdrowia psychicznego, zachowaniom dewiacyjnym, czynom karalnym i przestępczym. Konferencja objęła także zagadnienia przeciwdziałania przemocy w rodzinie.

– Celem konferencji jest przybliżenie realnego stanu w zakresie pomocy specjalistycznej dzieciom i młodzieży, które w okresie transformacji znajdują się w bardzo trudnej sytuacji. Mamy wspaniałe ustawy, a po wejściu do UE mamy podstawy prawne – dzieci i młodzież powinny być objęte kompleksową opieką. Rzeczywistość jest diametralnie różna, ponieważ według danych Instytutu Psychiatrii i Neurologii 900 tysięcy dzieci i młodzieży w Polsce potrzebuje opieki specjalistycznej, a korzysta z niej zaledwie 14 procent, a 86 proc. pozostaje bez diagnozy. Jak nie ma diagnozy, nie ma leczenia tych dzieci. Jeżeli procespatologizacji istnieje przez dłuższy okres czasu, to powoduje takie zaburzenia osobowości, które przekładają się na czyny karalne, przestępcze, zagrożenie demoralizacją w sferze psychicznej, zaburzenia nerwicowe, emocjonalne, depresje, samobójstwa itp. – mówi Zenon Ukleja, prezes Polskiego Towarzystwa Higieny Psychicznej.

Edukacja rodziców

Grażyna Leńczuk, dyrektor Młodzieżowego Domu Kultury w Jaśle podkreśla, że trzeba edukować rodziców, aby unikać patologicznych sytuacji: – Mamy grupę o nazwie Dwie godziny dla rodziny, gdzie przychodzą rodzice, dziadkowie, opiekunowie i organizujemy im edukację rodzinną. Uczą się jak należy się z dziećmi bawić, jak profesjonalnie spędzać z nimi wolny czas. Powinniśmy organizować dobrze wolny czas, aby unikać sytuacji gdy mówimy o dziecku zaniedbanym z różnych powodów.

Dziecko pozostawione samo sobie

Z dziećmi z zaburzeniami psychicznymi na co dzień stykają się pracownicy Poradni Psychologiczno – Pedagogicznej w Jaśle. – Do poradni trafia wiele dzieci zaniedbanych środowiskowo. Nie jest to wina dziecka, ale rodziny z jakiej się wywodzi. Przyczyn jest wiele. Przede wszystkim to, że rodzic nie dba o dziecko, nie ma dla niego czasu, są to problemy alkoholowe, albo przemoc, albo rodziców w ogóle nie ma. Dziecko jest pozostawione samo sobie. Staramy się pomagać, ale nie zawsze się to udaje, bo trudno jest nawiązać kontakt z rodzicami. Jeżeli rodzice chcą z nami współpracować, to jesteśmy w stanie pomóc – przyznaje Jolanta Mercik, dyrektor poradni.

Konferencję zorganizowali: Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej, Polskie Towarzystwo Suicydologiczne, Gmina Jasło. – Taka konferencja, spotkanie z osobami doświadczonymi, pozwala pracownikom socjalnym dostrzec pewne problemy, których na co dzień nie widzimy, kiedy nie mamy nakierunkowanegomyślenia – stwierdza Stanisław Pankiewicz, wójt gminy Jasło.

/mm/
Nowe Podkarpacie

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Przykład przemocy i wymuszania idzie z góry np. przymus opłacania niechcianej usługi jakim jest abonament RTV – czy jest u nas prawdziwa demokracja i wolny wybór szeroko dostępnych mediów wg. nas podających najbardziej odpowiadających prawdzie informacji , a nie samą propagandę …..

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x