Przegląd mediów

Zabija nas rak i nadciśnienie

Główni “zabójcy” mieszkańców Podkarpacia to nadciśnienie prowadzące do zawałów i udarów oraz nowotwory. Co roku w regionie umiera 18 tys. osób. Za przeszło 75 proc. wszystkich zgonów odpowiadają choroby układu krążenia i nowotwory. Na resztę zgonów składają się inne schorzenia, urazy doznane podczas wypadków: drogowych, w budownictwie, podczas prac polowych oraz utonięcia i samobójstwa.

Gaz za drogi i za słaby (fot. Super Nowości) (kliknij aby powiększyć)

Duży wpływ na wysoki poziom umieralności ma nasza niechęć do badań diagnostycznych i wizyt u lekarzy. Po pomoc idziemy dopiero wtedy, gdy już nas coś boli, a choroba jest często w ostatnim stadium rozwoju. Witać to po mizernym wykorzystaniu badań profilaktycznych. Przykład? Na badania mammograficzne zgłasza się zaledwie co trzecia z wytypowanych pań. Na badania cytologiczne raptem co czwarta. Duże żniwo zbiera rak płuc, który często jest pokłosiem palenia papierosów. Co roku w regionie odnotowuje się ok. 1300 nowych zachorowań wśród mężczyzn i ok. 500 wśród kobiet. – Tylko co szósty pacjent z rakiem płuc ma szansę przeżyć 5 lat – mówi dr n. med. Ryszard Olesiejuk, ordynator oddziału pulmunologii i chemioterapii w Specjalistycznym Zespole Gruźlicy i Chorób Płuc w Rzeszowie.

Śmiertelne nadciśnienie

Dlaczego jednak zabija nas nadciśnienie? Ponieważ większość chorych nie wie, że go ma. – Nieleczone nadciśnienie prowadzi zaś do nieodwracalnego uszkodzenia układu naczyniowego i narządów. Najwcześniej uszkodzeniu ulegają naczynia wieńcowe serca, naczynia mózgu, aorta oraz mięsień serca – mówi dr n. med. Jerzy Kuźniar, ordynator oddziału kardiologii w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie. – Uszkodzenie naczyń serca prowadzi do choroby niedokrwiennej serca i 3-krotnnie! zwiększa ryzyko zawału serca. Uszkodzenie tętnic mózgu może prowadzić do udaru mózgu. Wysokie ciśnienie tętnicze jest też najczęstszą przyczyną niewydolności nerek.

Umieramy nie tylko przez choroby

Giniemy m.in. na drogach. Na Podkarpaciu wypadki pochłonęły w ub. roku 224 ofiary. Tragedie zdarzają się jednak nie tylko na drogach. Każdego roku, zwłaszcza w wakacje, kilkanaście osób na Podkarpaciu tonie, w tym utonęło już 24 osoby, z czego 17 podczas wypoczynku nad wodą. Nie brakuje też śmiertelnych wypadków przy pracy. Każdego roku dochodzi do kilkudziesięciu takich przypadków. Giniemy też na własne życzenie, popełniając samobójstwo. W 2011 roku 197 osób próbowało odebrać sobie życie, 152 zrobiło to skutecznie.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
CHORE PAŃSTWO !!!
CHORE PAŃSTWO !!!
2024 lat temu

Te i inne choroby cywilizacyjne zafundowała nam „unia” i jej dyrektywy pozwalające na trucie ludzi odpadami z fabryk chemicznych {barwniki, konserwanty, ulepszacze itd…itp…}, co do innych przyczyn zejść z tego świata zastanawia mnie w szczególności liczba samobójstw, a w szczególności nie podanie ich powodu, cz y nastąpiły one w skutek „dobrobytu” – czy braku perspektyw i jakiejkolwiek nadziei na godne życie w tym CHORYM KRAJU

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x