r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

Sukces Galicja Vitis!

Galicyjski Konkurs Win oceniony został bardzo wysoko. Zapowiada się, że będziemy mieć na Podkarpaciu jeden z czołowych konkursów winiarskich w Europie Środkowej.

Sukces Galicja Vitis! (fot. archiwum Organizatorów)

Impreza zorganizowana przez Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia odbyła się w dniach 20-21 czerwca na zamku Potockich w Łańcucie. Do trzeciej już edycji Międzynarodowego Galicyjskiego Konkursu Win Galicja Vitis przystąpiło 254 wina z Czech, Francji, Gruzji, Polski, Republiki Południowej Afryki, Słowacji, Słowenii, USA, Węgier i Włoch. Oceniało je międzynarodowe jury.

Konkurs Galicja Vitis to pierwszy w pełni profesjonalny, międzynarodowy konkurs winiarski organizowany w Polsce na tak dużą skalę. Zarówno organizacja, jak i poziom prezentowanych win były wysoko ocenione przez jurorów.

– Jestem bardzo mile zaskoczony zarówno poziomem prezentowanych win, jak i profesjonalną, na bardzo wysokim poziomie, organizacją konkursu – komentuje prof. Fedor Malik, czołowy słowacki enolog. – A to niezwykle miejsce, jakim jest zamek w Łańcucie tworzy oprawę, o jakiej nawet nie mogłem marzyć.

W pierwszych dwóch edycjach konkursu udział brały głównie polskie wina i polscy jurorzy. Biorąc pod uwagę coraz liczniejsze sukcesy naszych win na międzynarodowych konkursach, organizatorzy postanowili zmienić formułę. Od tego roku Galicja Vitis to konkurs międzynarodowy, w którym udział mogą brać wina z całego świata. Zadbano także o to, by wartość medali przyznawanych na tym konkursie miała wysoką rangę.
– Wina oceniane były w starej skali OIV, a to oznacza dużo wyższą wartość medali przyznanych zwycięskim winom – mówi Roman Myśliwiec, pomysłodawca i główny koordynator konkursu. Na przykład, do zdobycia złotego medalu ocena wina musiała przekroczyć 90 w 100-punktowej skali ocen, a nie jak w nowej skali OIV, gdzie wystarcza do złota 85 punktów.

Sukces Galicja Vitis! (fot. archiwum Organizatorów)

Stowarzyszenie Winiarzy Podkarpacia, organizując III GKW, jak zwykle mogło liczyć na wsparcie finansowe samorządu województwa.
– Winiarstwo i enoturystyka na Podkarpaciu mają w sobie ogromny potencjał, jestem przekonany, że w przyszłości staną się jednym z głównych magnesów turystycznych naszego regionu – podkreśla Jarosław Reczek, dyrektor departamentu turystyki i promocji Urzędu Marszałkowskiego Województwa Podkarpackiego.

Dla promocji Podkarpacia ogromne znaczenie ma także miejsce, w którym odbywa się konkurs – Zamek w Łańcucie. W ubiegłym roku, w tym niezwykłym miejscu odbył się VII Konwent Polskich Winiarzy. Przedsięwzięcie odbiło się szerokim echem w mediach, a uczestnicy do dziś miło wspominają spotkanie. W tym roku znów polscy i zagraniczni jurorzy zgodnie podkreślali, że klimat tego niezwykłego miejsca dodaje rangi kolejnemu przedsięwzięciu i tworzy niezapomnianą oprawę podkarpackiej imprezie.

– Jesteśmy zaszczyceni, że ponownie możemy gościć państwa w naszych progach. Jesteśmy przekonani, że tak wyjątkowa impreza wniesie wiele nowego do promocji naszego Muzeum – podkreśliła podczas uroczystego otwarcia Konkursu Grażyna Ulma, wicedyrektor Muzeum – Zamek w Łańcucie.

Przez dwa dni jurorzy, podzieleni na trzy pięcioosobowe komisje oceniali 254 wina. W przerwach mieli okazję zwiedzić dwie podrzeszowskie winnice: Spotkaniówkę w Polomii i Marię Annę w Wyżnem. Z wielkim zainteresowaniem zwiedzili także wnętrza zabytkowego zamku w Łańcucie i Muzeum Gorzelnictwa w Łańcucie.
– Nigdy chyba nie degustowałem w tak zacnym miejscu – wielka jadalnia w łańcuckim zamku robi wrażenie – komentuje Wojciech Gogoliński, z Magazynu Czas Wina, jeden z czołowych degustatorów i krytyków winiarskich w Polsce, juror konkursu. – Ocena win na stuletnich parkietach i pod trzymetrowymi żyrandolami, wśród muzealnych eksponatów robi wielkie wrażenie. Ale czasu na podziwianie nie było zbyt wiele – nowa formuła konkursu sprawiła, że na listach degustacyjnych pojawiła się nieprawdopodobna, jak na nasz kraj liczba win!

Pochwał dla organizatorów nie szczędzi także Maciej Nowicki, redaktor portalu winologia.pl, kolejny juror konkursu.

– Wielkie uznanie dla prężnego Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia, które robi wiele, by Galicja Vitis stał się corocznie ważnym punktem na konkursowej mapie Europy Środkowej. A drugie dla pomysłodawcy i głównego koordynatora konkursu – niezmordowanego Romana Myśliwca, któremu po tylu latach pracy nad rozwojem polskiego winiarstwa zwyczajnie wciąż się chce – mówi Maciej Nowicki.

– Można wam tylko zazdrościć, to był w pełni profesjonalnie zorganizowany konkurs winiarski! Macie ładne winnice i pięknie wydaną książkę o podkarpackich winnicach. A zamek w Łańcucie to idealne i bardzo prestiżowe miejsce dla takiej międzynarodowej imprezy – podkreśla Michał Kozak, juror ze Słowacji.

Sukces Galicja Vitis! (fot. archiwum Organizatorów)

Ogółem podczas Galicja Vitis przyznano 19 złotych medali, najwięcej zdobyły Włochy – 6, Słowacja – 4 i Słowenia – 3. Polskie wina także wypadły bardzo dobrze zdobywając 1 złoty i 8 srebrnych medali. Szczegółowe wyniki znaleźć można na www.galicjavitis.pl.

Galicja Vitis to nie jedyny sukces podkarpackich winiarzy w ostatnich dniach. W 18. edycji międzynarodowego konkursu win Muvina 2013, który odbył się w dniach 13-15 czerwca w Preszowie na Słowacji udział wzięło 450 win, w tym 10 polskich. Już tradycyjnie złoty medal zdobyła likierowa Jutrzenka 2009 z Winnicy Golesz w Jaśle. Srebrne medale zdobyły wina z Winnicy Spotkaniówka z Połomii pod Rzeszowem – likierowy Hibernal 2011. Było także kilka medali za polskie wina z innych regionów.

Ewa Wawro
sekretarz Stowarzyszenia Winiarzy Podkarpacia

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x