Przegląd mediów

Archeolodzy w pobliżu Jasła odkryli grodzisko sprzed 3 tysięcy lat

Datowane wstępnie na około trzy tysiące lat grodzisko odkryli w Krajowicach koło Jasła (województwo podkarpackie) archeolodzy z Muzeum Podkarpackiego w Krośnie. Mogła je zajmować ludność, która przywędrowała tam z południa, zza Karpat.

Archeolodzy w pobliżu Jasła odkryli grodzisko sprzed 3 tysięcy lat

– Nieznane dotąd grodzisko położone jest na wzgórzu. Wzniesienie z trzech stron ma strome stoki. Natomiast od strony najłatwiejszego dostępu do osady zabezpieczone było wałem obronnym – powiedział archeolog i dyrektor krośnieńskiego muzeum Jan Gancarski.

Przypadkowe odkrycie

Grodzisko zostało odkryte przypadkowo. Przez wał obronny biegnie leśna droga. W jej pobliżu archeolodzy zauważyli duże ilości przepalonej gliny, tzw. polepy.

– Po jej oczyszczeniu stwierdziliśmy, że są to na pewno pozostałości nasypu ziemnego wykonanego przez człowieka. Po przebadaniu okazało się również, że był to wał prawdopodobnie dwufazowy, czyli po wybudowaniu zniszczony i następnie ponownie odbudowany – wyjaśnił archeolog.

Mieszkała tam ludność zza Karpat?

Odkryte przy wale fragmenty ceramiki pozwalają wstępnie datować grodzisko na młodsze okresy epoki brązu; 1300 – 700 lat przed narodzeniem Chrystusa. Jego teren obejmuje obszar ponad jednego hektara.

– Wiele wskazuje na to, że grodzisko zamieszkiwała ludność, która przywędrowała tutaj zza południowej strony Karpat. Jednak o jej przynależności kulturowej jeszcze za wcześnie mówić – zaznaczył Gancarski.

Odkrycia dokonali Gancarski oraz kierownik skansenu archeologicznego Karpacka Troja w Trzcinicy koło Jasła Paweł Madej. Skansen jest oddziałem krośnieńskiego muzeum.

O odkryciu zostały powiadomione służby konserwacji zabytków.

Skarb z epoki brązu

To nie pierwsze historyczne znalezisko z okolic Jasła: na początku czerwca niezwykłego odkrycia dokonał miejscowy rolnik. Mężczyzna oglądał swoje zboża, kiedy zauważył wystające z ziemi złote druty. Okazało się, że są to bransolety, najprawdopodobniej z epoki brązu. 31-latek swoje znalezisko przekazał w czwartek do muzeum w Krośnie.

– Znalazłem je podczas lustracji pola, pewnie wyszły podczas upraw – relacjonuje znalazca.

Jan Gancarski wstępnie datuje bransoletki na epokę brązu. – Są to trzy bransolety, dwie wykonane z dość grubego drutu złotego i jedna z podwójnego, znacznie cieńszego. Możliwe, że mają pochodzenie południowe, zakarpackie, ale to jeszcze trzeba ustalić – zapowiada historyk.

Archeolodzy z muzeum Podkarpackiego już planują prace poszukiwawcze w rejonie, gdzie zostały znalezione bransoletki.

TVN24

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
2 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Anonimowo
Anonimowo
2024 lat temu

AKURAT PRZYWĘDROWALI Z ZACHODU I CHODOWALI NORKI

BOLO
BOLO
2024 lat temu

AKURAT PRZYWĘDROWALI Z ZACHODU I HODOWALI NORKI

Back to top button
2
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x