Szebnie: Czteroosobowa rodzina zatruła się tlenkiem węgla
Czteroosobowa rodzina z objawami zatrucia tlenkiem węgla trafiły do jasielskiego szpitala. Do wypadku doszło w jednym z domów na terenie gminy Jasło. Prawdopodobną przyczyną był czad wydobywający się z dwufunkcyjnego pieca gazowego. Policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.
Dziś rano dyżurny komendy został zaalarmowany przez mieszkańca jednego z domów w gminie Jasło o zatruciu się jego rodziny tlenkiem węgla. Na miejsce natychmiast skierowany został policyjny patrol. O zdarzeniu powiadomiono również pogotowie ratunkowe i straż pożarną.
Interweniujący strażacy stwierdzili w mieszkaniu stężenie tlenku węgla. Z objawami zaczadzenia do szpitala trafiły cztery osoby. Ich życiu nie zagraża niebezpieczeństwo. Ze wstępnych ustaleń wynika, że prawdopodobną przyczyną zatrucia był czad wydobywający się z dwufunkcyjnego pieca gazowego.
Obecnie policjanci wyjaśniają okoliczności zdarzenia.
Pamiętajmy! Tlenek węgla nie ma smaku, zapachu, barwy, nie szczypie w oczy i nie „dusi w gardle”. Najczęstszą przyczyną zatrucia są pożary i wadliwa instalacja grzewcza. Aby uniknąć tragedii zlecajmy fachowcom okresowe sprawdzanie pieców i drożności kanałów wentylacyjnych w swoich domach.
Ryzyko zatrucia tlenkiem węgla można zminimalizować poprzez zainstalowanie w domu lub mieszkaniu czujnika tlenku węgla. Podstawową funkcją takiej czujki jest wykrywanie czadu i generowanie sygnałów alarmowych w sytuacji wykrycia jego nadmiernego stężenia w powietrzu. Podnosi ona poziom bezpieczeństwa w pomieszczeniach, zmniejsza ryzyko zaczadzenia oraz pozwala na szybką reakcję w sytuacji zagrożenia życia.
KPP Jasło