Przepusty i rowy melioracyjne w remoncie
Milion złotych został przeznaczony na odbudowę przepustów i rowów melioracyjnych zniszczonych w Jaśle, podczas ubiegłorocznej powodzi. Na osiedlach Podzamczu, Sobniowie, Ulaszowicach, Hankówce, ulicy Jagodowej i Sportowej trwają prace, które zakończą się przed grudniem br.
– Rowy na Podzamczu i Sobniowie były najbardziej zniszczone, dlatego to właśnie tam jest prowadzony największy zakres prac. Zostanie także odbudowanych pięć przepustów w różnych częściach miasta – informuje Wojciech Szatkowski, pracownik Wydziału Inwestycji Urzędu Miasta w Jaśle. – Zakres prac jest różny: jest to zarówno pogłębienie dna rowów, jak i ich odtworzenie poprzez całkowitą odbudowę. Stabilizację rowu osiąga się poprzez obłożenie dna i brzegów rowu płytami typu jomb, ma to zapobiec szybkiemu zamulaniu się tych rowów, zarastaniu roślinnością i wpłynie to na lepszy przepływ wody – dodaje.
Środki przeznaczone na ten cel, które pochodzą z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, przekazane zostały miastu Jasło w 2011 roku.
UM w Jaśle
Kiedy w Jaśle nauczą się wykonywania robót zgodnie z obowiązującymi normami prawnymi? Otóż jak widać na fotkach obłożenie skarp rowów jedną warstwą płyt jomb może funkcjonować wyłącznie przy niskich stanach wod w rowach.Natomiast,gdy podniesie się poziom wody ponad ułożone płyty musi nastąpić zniszczenie niezabezpieczonej płytami skarpy i jakby mało tego było ,to nastąpi podmycie i poskręcanie,przewrócenie ułożonych płyt,które będą wyhamowywać nurt płynącej wody.Gdy jest brak środków na drugą,czy trzecią warstwę płyt,to zrobić mniej,a dobrze.Gdzie projektanci,inspektorzy nadzoru .I gdzie ludzie odpowiedzialni za ten front robót?I znowu utopione pieniądze.