W Muzeum Regionalnym w Jaśle czynna jest wystawa „Skarby Ziemi”, na której zgromadzono zbiory paleontologiczne dr. Stanisława Kadyiego oraz kolekcję archeologiczną należącą do jasielskiego muzeum.
Wśród okazów paleontologicznych z okolic Jasła można oglądać odciski ryb pochodzących z okolic Żółkowa i Sobniowa.
– Do rzadkości należą odnalezione w na naszym obszarze odciski roślin, które żyły tutaj w dawnych zbiornikach wodnych – dodaje Świątek.
Ze względu na rzadkość występowania skamieniałości w skałach budujących Karpaty, preparaty zgromadzone przez dr Stanisława Kadyiego stanowią szczególnie istotny wkład dla uzupełnienia stratygrafii, a więc określenia wieku i następstw warstw skalnych.
– Największą sensację i zainteresowanie młodzieży, zwłaszcza tej najmłodszej wzbudzają szczątki zwierząt kopalnych takich jak mamut, tur czy niedźwiedź jaskiniowy. Na podstawie zachowanych ciosów można zobaczyć, że były to zwierzęta potężne i żyły na naszym terenie – mówi historyk jasielskiego muzeum.
Na wystawie można także oglądać zbiory archeologiczne z okolic Jasła. Najstarsze ślady pobytu człowieka w Kotlinie Jasielskiej przypadają na paleolit, który związany jest z okresem zlodowaceń. O czym świadczą znaleziska archeologiczne liczące 30 tys. lat.
Na wystawie można także oglądać nieco młodsze eksponaty, z okresu średniowiecza. W tym znaleziska broni wykonanej z żelaza, głównie toporów, które są datowane na XI wiek.
Wystawa jest również ekspozycją jubileuszową. W tym roku przypada bowiem okrągła rocznica 110 urodzin i 30 rocznica śmierci Stanisława Kadyiego.
Wystawa „Skarby Ziemi” będzie czynna w Muzeum Regionalnym w Jaśle do końca roku.
Kuba Kowalczyk
Jaslonet.pl
- Fotogaleria: „Skarby Ziemi” w Jasielskim Muzeum (wernisaż)
Zwierzęta KOPALNE! To najwyżej one mogły coś kopnąć.
a ile wejściówka na tą wystawę?
nie to zwierze niechcący Ciebie kopnęło w główkę i bredzisz
A gdzie zegary ? kiedys jak zyl pan dr ,, bylam tam i pamietam pelno zegarow……..