KulturaMBPWażne wydarzenia

W MBP:Przywrócenie do świata

W trakcie VIII Ogólnopolskiego Tygodnia Bibliotek w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Jaśle ramach projektu Literacki Park odbyło się szereg atrakcyjnych imprez adresowanych do różnych grup wiekowych.

Przywrócenie do świata (fot. Miejska Biblioteka Publiczna)
Jak wyglądał Lewiatan królowej Bony, skąd się wziął orzeł w herbie Polski, czemu orzeł w herbie Rosji ma dwie głowy i wielu innych historycznych ciekawostek dowiedzieli się uczniowie Szkoły Podstawowej nr 1 w Jaśle, którzy 9 maja 2011 r. wzięli udział w spotkaniu autorskim z Henrykiem Nicponiem. Autor opowiedział m.in. historię o Lewiatanie – olbrzymim wężu strzegącym skarbów królowej Bony ukrytych w jednej z pieczar w Sanoku. Uczestnicy spotkania dowiedzieli się także, co znajduje się wśród skarbów Moskwy, oraz otrzymali wskazówki, gdzie mają ich szukać. Na zakończenie spotkania dzieci wzięły udział w zabawie plastycznej i tworzyły portrety Lewiatana. Do każdego rysunku autor dołączył swój autograf z indywidualnymi życzeniami dla każdego uczestnika spotkania.
Przywrócenie do świata (fot. Miejska Biblioteka Publiczna)
Akcja „Gry Uliczne”, która odbyła się tego samego dnia, miała na celu popularyzację twórczości Czesława Miłosza. Celem akcji było zaangażowanie młodzieży w zabawę o walorach edukacyjnych i kulturotwórczych. Akcja została przygotowana przy współpracy z dr Barbarą Sokołowską, a uczestniczyli uczniowie klasy IIa z I Liceum Ogólnokształcącego w Jaśle. Zadaniem uczestników było odnalezienie cytatów pochodzących z wybranych utworów Miłosza, a ukrytych w różnych punktach miasta. Młodzież została podzielona na cztery grupy, na starcie każda grupa otrzymała kopertę z cytatami i wskazówkami jak dotrzeć do kolejnych punktów i kolejnych cytatów. Każda grupa miała opracowaną osobną trasę. Uczestnicy, aby zdobyć kolejne wskazówki musieli wykonywać różne zadania np. śpiewać piosenki czy pomagać w sprzątaniu. Przemieszczając się uczniowie rozdawali przechodniom balony i cytaty pochodzące z utworów Miłosza oraz prosili o wypełnienie ankiety na temat Miłosza. Akcja została zakończona na jasielskim Rynku gdzie, młodzież głośno odczytała fragmenty wybranych utworów poety.
Przywrócenie do świata (fot. Miejska Biblioteka Publiczna)
Następnego dnia o pracy reporterów, żmudnych poszukiwaniach i ich efektach opowiadał Marcin Kowalski reporter „Gazety Wyborczej”. Uczestnicy spotkania z wielkim zainteresowaniem wysłuchali historii „…przywróconego do życia..” Rysia Aptego, żydowskiego chłopca, uzdolnionego literata, muzyka i plastyka. W 2009 roku, w Wieliczce, w domu państwa Piaseckich odnaleziono zeszyt z rysunkami pochodzącymi z lat 1939-1942 ułożonymi w cykl „Niepokój”. Rysunki te są unikatowymi pracami dokumentującymi Holokaust, według specjalistów jest to artystyczna wizualizacja na bardzo wysokim poziomie artystycznym. Badaniem tego niezwykłego znaleziska zajęło się dwóch reporterów Marcin Kowalski i Piotr Głuchowski. Dzięki wielomiesięcznej pracy udało im się ustalić pochodzenie autora rysunków, dotrzeć do osób, które znały autora i nielicznych dokumentów poświadczających jego losy. Było to, jak wspomina autor, „…odkrycie i wskrzeszenie człowieka…”. Rezultatem pracy obu autorów jest pięknie wydana książka „Apte. Niedokończona opowieść”.
Przywrócenie do świata (fot. Miejska Biblioteka Publiczna)
Kolejną atrakcją był spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie w wykonaniu Teatru Lalki i Aktora PARAWAN, który odbył się 12 maja 2011r. na sali widowiskowej JDK. Śpiewogra – Śliwiakobranie powstała z wierszy Tadeusza Śliwiaka dedykowanych dzieciom. Nieżyjący już poeta pisał wiersze swoim córkom. Wiersze te, to poetyckie perełki, niezwykle wzruszające i pobudzające dziecięcą wyobraźnię. Na podstawie wyboru tych wierszy powstał specjalnie napisany dla Teatru Lalki i Aktora PARAWAN scenariusz śpiewogry. Widzów zachwycił niezwykle kolorowy spektakl, bogato ilustrowany muzyką, a piosenkę o dniach tygodnia śpiewała cała sala. Scenariusz i muzykę napisał Antoni Mleczko, spektakl wyreżyserował Rafał Jedrzejczyk, a wystąpili m.in. Joanna Bąk, Ewa Trzewicarz, Urszula Tylek, Mariusz Dąbrowski, Piotr Wojdyło.
Spotkania autorskie z Henrykiem Nicponiem i Marcinem Kowalskim, Gry Uliczne-Miłosz oraz spektakl Śpiewogra: Śliwiakobranie odbyły się w ramach projektu „Literacki Park”, który dofinansowany jest ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Patronat medialny nad projektem sprawują: Radio Via, Telewizja Obiektyw i portal terazJaslo
MBP Jasło

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x