Wspaniały koncert dała w czwartkowy wieczór 22 października br. w sali jasielskiego Kina JDK – Syrena Ayako Kitanaka, wybitna pianistka japońska średniego pokolenia.
Artystka rozpoczęła od „6 Momentów muzycznych” Sergiusza Rachmaninowa op. 16. Jak tłumaczył prof. Pikul, użyte w tytule słowo moment, w tym przypadku nie oznacza krótkotrwałości, tylko przedstawienie określonego stanu emocjonalnego: smutku, wzburzenia, rozpaczy, radości.
Po cyklu utworów wypełnionych późnoromantyczną ekspresją, emocjami, czeka nas zupełnie inny rodzaj muzyki, napisanej w nieodległym od „Momentów muzycznych” czasie. Utwory te będą od państwa wymagały nie mobilizacji emocjonalnych, tylko mobilizacji wyobraźni. Teraz nie będziemy oddawać się uczuciom, tylko raczej wrażeniom, zgodnie z ideą impresjonizmu – mówił wykładowca, zapowiadając Obrazy II: „Dzwony brzmią poprzez liście”, „I księżyc świeci nad pradawną świątynią” oraz „Złote rybki” Klaudiusza Debussy’ego.
Koncert Ayako Kitanaka został zorganizowany z inicjatywy Michała Babiarza, wybitnie utalentowanego pianistycznie młodego jaślanina, dzięki życzliwości prof. Andrzeja Pikula i dyrektora JDK Janusza Szewczyka.
***
Ayako Kitanaka urodziła się w Osace (Japonia). W roku 2004 ukończyła Osaka Kyouiku University. W latach 2006 – 2008 odbyła studia podyplomowe w Akademii Muzycznej w Krakowie pod kierunkiem prof. Andrzeja Pikula, uzyskując dyplom z wyróżnieniem. Jest laureatką: I nagrody na Uczelnianym Konkursie im. Profesora Tadeusza Żmudzińskiego (Kraków 2006), nagrody specjalnej na XX Turnieju im. Księcia Antoniego Radziwiłła w Antoninie, wyróżnienia na XI Międzynarodowym Konkursie Współczesnej Muzyki Kameralnej w Krakowie oraz wielu konkursów pianistycznych w Japonii. Koncertowała z dużym powodzeniem w wielu miastach Polski, m.in. w: Zakopanem, Katowicach i Krakowie oraz najbardziej prestiżowych salach w Japonii (Osaka, Kobe, Kioto). Znaczące miejsce w jej repertuarze zajmuje muzyka polska (F. Chopina, J. Zarębskiego, K. Szymanowskiego, G. Bacewicz, K. Moszumańskiej-Nazar); z powodzeniem propaguje ją w Japonii.
Ma w swoim repertuarze prawie całą twórczość fortepianową Karola Szymanowskiego. Została uznana za wybitną interpretatorkę jego utworów. Wzięła udział w integralnym wykonaniu dzieł Karola Szymanowskiego w Krakowie i Paryżu.
Jest profesorem w Kansai Women’s College oraz Osaka Kyouiku Fukushi Vocational School.
JDK
Subscribe
0 komentarzy