r e k l a m a
Przegląd mediówWażne wydarzenia

Jak długo targowica będzie szpecić?

Targowisko na Placu Bartłomieja w Jaśle na trwałe wrosło w codzienność miasta. Od wczesnego ranka do godzin popołudniowych to miejsce tętni życiem. Każdego dnia dziesiątki mieszkańców Jasła i okolic robią tu zakupy. Można tu kupić świeże warzywa, owoce, kwiaty i nie tylko. Nic więc dziwnego, że każdego dnia są tu tłumy mieszkańców Jasła i całego powiatu.

Jak długo targowica będzie szpecić? (kliknij, aby powiększyć)

Nie ma porządku

Niestety jasielski plac targowy nie wygląda zbyt estetycznie. Przez dziesiątki lat nic nie robiono, aby zmienić jego wizerunek. Najbardziej widać to gdy targowica pustoszeje. – Nie jest to ładne miejsce. Nie ma tu żadnego porządku, przejścia między stanowiskami targowymi są wąskie. Wygląd straganów pozostawia wiele do życzenia, a jedną trzecią placu zajmują parkujące tam samochody. Brakuje węzła sanitarnego. Trzeba coś z tym zrobić, bo to miejsce ma swoją historię – mówi Tomasz Kasprzyk, przewodniczący zarządu osiedla Śródmieście. W 2009 roku minęło 220 lat historii targowej, rynkowej i kupieckiej jasielskiej targowicy. – Powstanie targowicy należy wiązać z przywilejem cesarskim cesarza Austrii Józefa II, ustanawiającego w Jaśle targi zwierzęce. Po ogłoszeniu tego przywileju w 1789 roku, powstało nowe przedmieście „Targowitza”, które zmieniło funkcję tej części miasta. Dokument o nadaniu przywileju znajduje się w archiwum państwowym – przypomina historię jasielskiej targowicy Kasprzyk. – Plac Bartłomieja i istniejący tu tzw. „zielony rynek” to nie tylko element tradycji, krajobrazu i historii naszego miasta ściśle związany z jego centrum, ale miejsce pracy wielu ludzi, którzy sprzedają tu ekologiczne produkty rolne, warzywa, owoce, kwiaty, krzewy i drzewka.

Szansa na milion

Pojawiła się szansa na zmianę oblicza jasielskiej targowicy. – W ubiegłym roku wysłuchałem wypowiedzi ministra rolnictwa i rozwoju wsi, który mówił m.in. o programie „Targowisko – Moj Rynek”. To wielka szansa na pozyskanie pieniędzy i ucywilizowanie naszej targowicy, która obecnie wygląda tak jak wygląda. Dlatego już początkiem roku zwróciłem się pisemnie do władz miasta, aby nie przegapić tej szansy i aplikować o środki unijne – mówi T. Kasprzyk, który zabiega o to, aby plac targowy zmienił swój wygląd. – Byłaby to wielka szansa, aby targowica zmieniła swój wizerunek. Stałaby się naprawdę ładnym miejscem – dodaje.

A jest o co walczyć, bo ministerstwo rolnictwa zapowiada, że dotacja na modernizację czy budowę targowisk, będzie wynosić 1 mln zł. O wsparcie finansowe mogą ubiegać się gminy i związki międzygminne. Przy czym dotacje będą przyznawane na targowiska usytuowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 50 tysięcy mieszkańców.

Handel w godnych warunkach

Gdyby miastu udało się pozyskać środki, to w Jaśle powstałoby nowoczesne miejsce handlu, gdzie rolnicy będą mogli sprzedawać swoje produkty w godnych warunkach, z zachowaniem wszelkich standardów sanitarnych i weterynaryjnych. Targowica zmieniłaby swój wizerunek, zachowując historyczne i architektoniczne uwarunkowania.

– To świetny pomysł. Powinno się coś w końcu zrobić, aby zmienił się wygląd tego miejsca. Mam nadzieję tylko, że przez to nie będzie mniej stanowisk targowych i pozostaną nasze miejsca pracy, bo to nasz chleb – mówi pani handlująca na jasielskiej targowicy

Miasto przygotowuje projekt

– Miasto będzie składać wniosek w ramach programu „Mój Rynek”, którego ogłoszenie zapowiadane jest na październik br. – przyznaje Agata Koba, rzecznik prasowy Urzędu Miasta w Jaśle. – Pozwoli to na dofinansowanie inwestycji polegającej między innymi na zadaszeniu targowiska. Obecnie przygotowywany jest projekt budowlany nowego zagospodarowania zielonego rynku, według którego ma powstać: zadaszenie, stanowiska handlowe, nowa nawierzchnia placu, a także węzeł higieniczno-sanitarny dla sprzedających artykuły spożywcze – wymienia rzeczniczka.

tekst /mm/

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
7 komentarzy
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
bazar
bazar
2025 lat temu

A co z drugim szpecącym miasto placem upstrzonym blaszakami .Jeśli P.Czarnecki za poprzednich kadencji dawał przyzwolenie na taki wystrój tych placów,to teraz musi się liczyć z potężnym oporem kupców,którzy będą się obawiać o swoje.

cyc
cyc
2025 lat temu

odbieprzcie sie od targowicy to jedyne miejsce w jasle gdzie mozna kupic jakies normalne warzywa…won od wolnego rynku!!

JERZY
JERZY
2025 lat temu

Ten bazar trzeba zamknąć.Przecież wszędzie,w każdym markecie można kupić świeże owoce,jarzyny itp delicje.Natomiast na placu tym proponuję umieścić pomnik ku czci zamkniętego bazaru,z tablicami kto tam nie sprzedawał…. Dla turystów to będzie atrakcja niczym Troja-też do d…..

obserwator
obserwator
2025 lat temu

do cyca
Dużo ładniejsze i świeższe,tańsze nie wystawione na słońce,deszcz,kurz,mróz czy śnieg dostaniesz w sklepach a pochodzące z tego samego żródła czyli z Krakowa lub Sandomierza.
Tylko ludzie się tak przyzwyczaili że na rynku taniej i świeże.
G……o prawda,Pozdrawiam

jola
jola
2025 lat temu

nie schodzi wam towar w sklepie .trudno.tak mi was żal ……….a na targowicy schodzi. i dobrze

gun
gun
2025 lat temu

JAK ZWYKLE PIS-OWI PRZESZKADZA ZDROWA ŻYWNOŚĆ NA NASZYM BAZARZE! WCALE NIE SZPECI TYLKO JEST NIE ZADASZONY!!!

Rychu
Rychu
2025 lat temu

Co wam przeszkadza targowica od ilu lat istnieje i niech dalej bedzie ktury baran chce kupic ten plac ….

Back to top button
7
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x