Prawie 4 tys. zł emerytury, ale trzeba dożyć 100 lat
73 osoby, które ukończyły 100 lat, otrzymują z ZUS tzw. honorowe świadczenie. Według Urzędu Skarbowego w Rzeszowie, w regionie żyje 180 osób (stan na 31 12.2017) w wieku 100 lat i więcej.
ZUS przypomina, że każda osoba, która obchodzi setne urodziny, może liczyć na przyznanie honorowego świadczenia pieniężnego w wysokości 3731,13 zł (kwota ta obowiązuje od marca 2018 do końca lutego 2019). – Świadczenie to nie jest jednorazowe. Przyznaną kwotę stulatkowie dostają co miesiąc łącznie z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą, począwszy od miesiąca, w którym dana osoba kończy 100 lat do końca swojego życia – podkreśla Wojciech Dyląg, regionalny rzecznik prasowy ZUS w Rzeszowie.
Senior nie musi składać żadnych wniosków do ZUS, jest to bowiem specjalne, tzw. honorowe świadczenie, które otrzymują wszyscy emeryci i renciści „z urzędu”, automatycznie z chwilą ukończenia 100 lat.
Dlaczego więc taka różnica między liczbą pobierających świadczenie, a tymi, których wykazuje urząd statystyczny? Czy świadczenia nie trafiają do wszystkich, np. kobiet, które niekiedy przez całe swoje życie zajmowały się domem oraz dziećmi i przez to nigdy nie pracowały, więc emerytury nigdy nie dostawały? – Honorowe świadczenie dostają z ZUS także ci, którzy nie przepracowali ani jednego dnia i dlatego nie pobierają ani emerytury, ani renty. Takie osoby muszą jednak złożyć wniosek, ponieważ nie znajdują się w systemie ZUS – mówi rzecznik.
Przeczytaj pełny tekst artykułu w papierowym wydaniu Super Nowości.
Anna Moraniec