Rząd przedłuża obostrzenia! Są jednak wyjątki
– Obowiązujące obostrzenia zostają przedłużone o tydzień, natomiast restrykcje dotyczące hoteli zostają przedłużone o 2 tygodnie, do 3 maja – poinformował minister zdrowia, Adam Niedzielski. Są jednak wyjątki. Od poniedziałku mają funkcjonować żłobki i przedszkola. Możliwe będzie także uprawianie sportu na świeżym powietrzu.
– Apogeum trzeciej fali, jak chodzi o liczbę zachorowań, mieliśmy w zeszłych tygodniach, a teraz ta fala przetacza się przez szpitale. Dziś mamy pierwszy dzień, kiedy zmniejszyła się liczba hospitalizacji – zauważył szef resortu zdrowia.
Powiedział też o trudnej sytuacji w szpitalach. – Wygląda tak, że mamy obecnie zajętych 34 tys. łóżek. Dostępność to jest prawie 46 tys. czyli bufor bezpieczeństwa na dziś to prawie 12 tys. łóżek. Pacjentów pod respiratorami mamy 3,5 tys. na mniej więcej 4,5 tys. dostępnych łóżek respiratorowych – przekazuje Niedzielski.
– To jest główna przesłanka do tego, że przedłużamy obowiązywanie restrykcji o tydzień, czyli do 25 kwietnia – podkreślił minister.
Nie dotyczy to jednak żłobków i przedszkoli. – Od poniedziałku wracają dzieci do przedszkoli i żłobków – oświadczył.
Podjęto także decyzję o możliwość uprawiania sportu na otwartym powietrzu. Dopuszczony ma być udział dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy.
Zła informacja dla osób, które chciały wyjechać na długi majowy weekend. – Przedłużamy o dwa tygodnie restrykcje dotyczące hoteli. Do 3 maja nie będzie możliwości prowadzenia hoteli i obiektów noclegowych – poinformował Adam Niedzielski.
Minister przyznał, że po 25 kwietnia możliwa będzie regionalizacja obostrzeń.
ZMIANY
Hotele – obiekty noclegowe pozostają zamknięte do 3 maja włącznie. Wyjątkiem są m.in. hotele robotnicze, a także noclegi świadczone w ramach niektórych podróży służbowych – np. medyków, kierowców wykonujących transport drogowy czy żołnierzy. Dokładny katalog wyjątków wraz z wymaganym potwierdzeniem odbywania podróży służbowej znajdzie się w rozporządzeniu.
Żłobki i przedszkola – czynne od 19 kwietnia dla wszystkich dzieci.
Sport – działalność obiektów sportowych nadal jest ograniczona wyłącznie do sportu zawodowego. Wszelkie wydarzenia mogą się odbywać bez udziału publiczności. Zamknięte pozostają m.in. siłownie, kluby fitness, stoki narciarskie, baseny, sauny i solaria. Od 19 kwietnia dopuszczamy możliwość uczestnictwa dzieci i młodzieży we współzawodnictwie sportowym prowadzonym przez odpowiedni polski związek sportowy. Zgadzamy się również na uprawianie sportu w obiektach sportowych na świeżym powietrzu – limit do 25 osób.
Pozostałe zasady bezpieczeństwa – bez zmian
Handel – ograniczenia
– Wielkopowierzchniowe sklepy meblowe i budowlane o powierzchni powyżej 2 000 m2 pozostaną zamknięte.
– Centra i galerie handlowe – tak jak obecnie – pozostają zamknięte, z wyjątkiem m.in.: sklepów spożywczych, aptek i drogerii, salonów prasowych, księgarni.
W placówkach handlowych na targu lub poczcie obowiązują limity osób:
- 1 osoba na 15 m2 – w sklepach do 100 m2,
- 1 osoba na 20 m2 – w sklepach powyżej 100 m2.
- Kult religijny – w miejscach kultu religijnego obowiązuje limit osób – na 1 osobę musi przypadać 20 m2. Bez zmian pozostaje obowiązek zakrywania ust i nosa oraz zachowywanie 1,5 m odległości od innych osób.
- Salony fryzjerskie i kosmetyczne – pozostają zamknięte.
- Edukacja – uczniowie wszystkich klas szkół podstawowych, szkół ponadpodstawowych, słuchacze placówek kształcenia ustawicznego oraz centrów kształcenia zawodowego uczą się zdalnie.
- Kultura – wciąż zamknięte są teatry, kina, muzea i galerie sztuki.
Źródło: KPRM