r e k l a m a
Przegląd mediów

Woda czysta, teraz wystarczy zaopatrzyć się w rozsądek

W większości miejsc wykorzystywanych do kąpieli można już bezpiecznie korzystać z uroków lata. Prognozy na lipiec są obiecujące. Ma być cieplej, więc więcej osób będzie wypoczywać nad wodą. Sanepid przebadał już wodę we wszystkich 20 miejscach, które objęte są jego nadzorem, w tym jedno kąpielisko. W 12 z nich woda nadaje się do kąpieli, w pozostałych miejscach wciąż jest w trakcie badania. Policja apeluje o rozsądek i przestrzeganie prostych zasad, bo sama czystość wody nie zapewnia bezpieczeństwa kąpieli.

Woda czysta, teraz wystarczy zaopatrzyć się w rozsądek

Inspektorzy sanitarni ocenili, że przydatna do kąpieli jest woda w kąpielisku Gminnego Ośrodka Wypoczynku i Rekreacji w Radawie, które uroczyście otworzyło sezon w ubiegły weekend oraz w jedenastu miejscach wykorzystywanych do kąpieli. Są to: Żwirownia w Rzeszowie, zalew Balaton w Wojkowie, „Tropicana” w Mielcu, żwirownia – ZEK w Radymnie, zalew „Bajorko” w Jarocinie, „Nasze Piaski Konrad Cholewiński” w Pysznicy, zalew „Przybyłów” w Gorzycach, Jezioro Tarnobrzeskie, zalew w Nowej Dębie, Grand Chotowa Hotel SPA&Resort – Grabiny, oraz „Jałowce” – Ośrodek Rekreacyjno-Wypoczynkowy w Kozłowie.

Korzystanie z kąpieli w innych miejscach nie jest wskazane. Aktualne informacje na temat przydatności wody w kąpieliskach i miejscach wykorzystywanych do kąpieli umieszczane są na stronie www.wsse.rzeszow.pl w zakładce „serwis kąpieliskowy”. Będą też dostępne u organizatorów kąpielisk oraz u właściwych terenowo Państwowych Powiatowych Inspektorów Sanitarnych.

Zasady bezpiecznej kąpieli

Policja przypomina zaś: Pływaj tylko w miejscach strzeżonych, czyli tam, gdzie jest ratownik WOPR. Dzieci powinny bawić się nad wodą tylko pod okiem dorosłych. Gdy wchodzisz do wody z dziećmi, zabezpiecz je w specjalne rękawki bądź kamizelki i otocz szczególną opieką. Nie pływaj w czasie burzy, mgły oraz gdy wieje porywisty wiatr. Nie pływaj w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów lub wiesz, że mogą występować zawirowania wody lub zimne prądy. Pływaj w miejscach dobrze sobie znanych.

W nieznanych miejscach nie należy zwłaszcza skakać do wody, bo może się to skończyć śmiercią lub kalectwem. A już absolutnie zabronione są w takich miejscach skoki „na główkę”.

Rozsądek przede wszystkim

Nie baw się w przytapianie innych osób korzystających z wody oraz w spychanie innych osób do wody z pomostów i materacy. Pamiętaj, że materac dmuchany, podobnie jak i nadmuchiwane koło, nie służy do wypływania na głęboką wodę. Nigdy nie pływaj po spożyciu alkoholu. Kąpiąc się na kąpieliskach zwracajmy uwagę na osoby obok nas – może się okazać, że ktoś będzie potrzebował pomocy. Jeżeli będziesz w stanie mu pomóc, to uczyń to, ale w granicach swoich możliwości. Jeżeli nie będziesz się czuł na siłach, to zawiadom inne osoby. Nie przeceniaj swoich umiejętności pływackich. Jeżeli chcesz wybrać się na dłuższą trasę pływacką, płyń asekurowany przez łódź lub przynajmniej w towarzystwie jeszcze jednej osoby. Na głowie powinieneś mieć założony czepek, abyś był widoczny dla innych w wodzie. Możesz też do tego celu użyć bojki na szelkach. Nie wypływaj za daleko od brzegu po zapadnięciu zmroku. Pływanie po zachodzie słońca jest niebezpieczne. Po dłuższym leżeniu na słońcu nie wchodź od razu do wody, najpierw stopniowo zmocz ciało. W ten sposób unikniesz szoku termicznego. Pływając łódkami, kajakami i rowerami wodnymi pamiętaj o założeniu kapoka.

Anna Moraniec
Super Nowości

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
Back to top button
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x