r e k l a m a
Rozmaitości i ciekawostki

5 rzeczy, na które musisz zwrócić uwagę przy wyposażaniu kotłowni

Kotłownia musi umożliwić pracę bezpieczną oraz bezawaryjną. Powinna ona zostać zatem wykonana według obowiązujących przepisów. Wyposażenie kotłowni może być bardzo różne – piec gazowy, kocioł na ekogroszek czy też piec na paliwo stałe. W każdym przypadku należy przestrzegać norm bezpieczeństwa, zamontować dobrej jakości zawory i dostosować kotłownię do pieca. O czym jeszcze nie możesz zapomnieć?

Wyposażenie kotłowni
Mała kotłownia
Najmniejsze kotłownie najczęściej znajdują się w budynkach jednorodzinnych, ale też w niskich budynkach wielorodzinnych. Należy pamiętać, że powinna ona mieć nie mniej, jak 30 m3. Urządzenie, jakie powinno stać w takiej kotłowni, powinno posiadać z kolei nominalną moc cieplną do 10 kW. Jeżeli montujesz piec centralny na paliwo stałe, trzeba będzie zapewnić mu dopływ powietrza do paleniska, aby prawidłowo pracował. Niestety, ale wentylacja szczelinowa nie zapewni dobrego obiegu powietrza. Tak wiec, trzeba wykonać:
– nawiew – niezamykany i osiatkowany,
– wywiew – również niezamykany, pod sufitem,
– kanał wywiewny z materiałów niepalnych, jaki wyprowadzony będzie ponad dachem.
Jeżeli posiadasz kotłownię z zamkniętym piecem, ważne będzie zamontowanie wentylacji mechanicznej, połączonej z wywiewną (grawitacyjną). Warto będzie również wyposażyć się w pompy cyrkulacyjne i dobrej jakości zawory do pieca.

Duża kotłownia
W większych kotłowniach powinien zostać zamieszczony piec o mocy do 25 kW, zaś pomieszczenie musi mieć co najmniej 2,2 m wysokości. Może to także być 1,9 m z tą różnicą, że musi być zainstalowana prawidłowa wentylacja. Piec gazowy lub kocioł na ekogroszek powinien zostać ustawiony tak, by był do niego łatwy dostęp (ok. 0,7 m od ściany, 2 m z przodu i 1 m od boku ściany). Piec z kolei musi zamocowany zostać na fundamencie z materiałów niepalnych, wystającym ok. 5 cm nad poziomem podłogi.
W dużych kotłowniach warto jest utworzyć skład paliwa, najlepiej blisko pieca. Wielkość pomieszczenia na paliwo musi wystarczyć, by móc wypełnić je opałem na cały sezon. Kotły do 25 kW powinny mieć także strumień powietrza nawiewanego, wynoszącego przynajmniej 1,6 m/h na 1 kW nominalnej mocy.

O czym jeszcze pamiętać podczas wyposażania kotłowni?
Urządzenia grzewcze
Moc urządzenia grzewczego (jak pompy cyrkulacyjne) musi być na tyle wysoka, aby zapewnić wytworzenie ciepła oraz podgrzanie ciepłej wody użytkowej w domu. Piece nie muszą mieć jednak specjalnie przygotowanego pomieszczenia, jeśli opalane są gazem ziemnym. Wówczas bez problemu można umieścić je np. w łazience. Ważne jedyne, żeby takie miejsce miało przynajmniej 8 m3 (kotły z komorą otwartą) lub 6,5 m3 (kotły z komorą zamkniętą). Kocioł na gaz wymagać będzie również doprowadzenia przewodu, jaki będzie odprowadzał niezbędne do spalania powietrze.Kotłownia nie będzie potrzebna również urządzeniom grzewczym, jakie są zasilane energią elektryczną, np. kotły dwufunkcyjne. Nie trzeba ich uzupełniać, więc można bez problemu wyjechać z domu nie martwiąc się o zachowanie w nim odpowiedniej temperatury. Więcej o tego typu urządzeniach przeczytasz tutaj: https://kb.pl/porady/piec-gazowy-dwufunkcyjny-z-zamknieta-komora-spalania-ceny-modele-rodzaje/.

Zasilanie olejem opałowym
Jeżeli w kotłowni zamierzasz palić olejem opałowym, konieczne będzie przestrzeganie bardzo wielu istotnych zasad. Musisz pamiętać o:
1. Wodoszczelnej podłodze, progach drzwiowych, ścianach i przejściach przewodów przez ściany.
2. Odporności materiałów podłogi, ścian i stropu na ogień.
3. Zbiornikach na olej – mogą być składowane w kotłowni, ale minimum 1 m od kotła i być przedzielone ścianką minimum 12 cm.
4. Wannie wychwytującej olej, na wypadek jego wycieku.
Również ogrzewanie gazem płynnym rządzi się swoimi prawami. Wyposażenie kotłowni musi być oparte na:
1. Gazoszczelnej posadzce.
2. Braku studzienek i wypustów.
3. Otwartych przestrzeniach w odległości do 5 m od kotłowni, prowadzących do pomieszczeń ponad poziomem gruntu.

Komin
Ważna sprawa, gdy montujesz piec na paliwo stałe. Jeżeli ciąg w kominie będzie niewystarczający, może to bowiem spowodować niezupełne spalanie paliwa bądź… cofanie się spalin do kotłowni. Przewód dymowy musi zacząć się więc od poziomu podłogi kotłowni, a przekrój powinien być podobny do kwadratu.
Pamiętaj, że komin musi zostać wyprowadzony poza powierzchnię budynku. Na stromym dachu o łatwopalnym pokryciu musi to być minimum 60 cm ponad jego powierzchnią, z kolei przy niepalnym pokryciu przynajmniej 30 cm nad nią.

Pokaż więcej

Powiązane artykuły

Subscribe
Powiadom o
guest
1 Komentarz
najstarszy
najnowszy oceniany
Inline Feedbacks
View all comments
Termet
Termet
5 lat temu

Większych bzdur dawno nie czytałem. Dobór mocy kotła na podstawie powierzchni kotłowni:DDD

Back to top button
1
0
Would love your thoughts, please comment.x
()
x