Kursanci PAW wciąż zdobywają wiedzę
Pierwszego dnia „randka” z chemią analityczną wina na Uniwersytecie Rolniczym w Krakowie, drugiego cięcie owocujących krzewów, regulacja plonu oraz zabiegi poprawiające jakość owoców i mechanizacja pracy w winnicy – tak w największym skrócie można opisać zajęcia, jakie odbyły się podczas szóstego już, weekendowego zjazdu słuchaczy rocznego Praktycznego Kursu Winiarstwa prowadzonego przez Podkarpacką Akademię Wina w Jaśle.
W sobotę, 25 kwietnia, organizatorzy PKW zabrali uczestników kursu na zajęcia w laboratoriach Uniwersytetu Rolniczego w Krakowie. Metody oznaczania różnych parametrów moszczu i wina prezentował dr Paweł Sroka. Podczas niedzielnych zajęć w Jaśle akademicy uczyli się jak prowadzić cięcie zielonych organów krzewów winorośli, by poprawić jakość owoców. Zajęcia prowadził wieloletni praktyk Roman Myśliwiec.
W dalszej części zjazdu dr Janusz Mazurek mówił o sprzęcie do uprawy i ochrony winnicy i możliwościach zmechanizowania pracy na zboczach narażonych na erozję gleby. Podkarpacka Akademia Wina to sztandarowe przedsięwzięcie Fundacji na Rzecz Rozwoju i Promocji Winiarstwa „Galicja Vitis”, partnerem jest Miasto Jasło.
Ewa Wawro
prezes Fundacji „Galicja Vitis”