Rozmaitości i ciekawostki
Ożenna – malownicza miejscowość warta odwiedzenia
Powiat Jasielski to teren atrakcyjny turystycznie, posiadający wiele ciekawych i niepowtarzalnych miejsc. Jednym z nich jest Ożenna, malownicza miejscowość położona w otulinie Magurskiego Parku Narodowego, tuż przy granicy z Republiką Słowacką. Można tu wypocząć na łonie natury, z dala od zgiełku miast. Każdy turysta znajdzie tu coś dla siebie, bo jest to obszar niezwykle interesujący pod względem walorów turystycznych, etnograficznych i historycznych.
Magurski Park Narodowy położony jest w najdalszym południowo-zachodnim zakątku województwa podkarpackiego. Aby go poznać, należy z miejscowości Jasło skierować się na południe, a za Nowym Żmigrodem zobaczymy jego północne zalesione stoki. Dojeżdżając do miejscowości Krempna będziemy w otulinie Parku – w pobliżu jego geograficznego środka. Jadąc dalej drogą relacji Jasło – granica państwa dotrzemy do urokliwej miejscowości – Ożennej.
Ożenna leży tuż przy granicy polsko – słowackiej, w otulinie Magurskiego Parku Narodowego. Jest tu tak pięknie, że jeżeli raz się zobaczy okoliczne krajobrazy, będzie się wracać często w te malownicze strony, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Bowiem można tu równie dobrze skupić się na uprawianiu aktywnej turystyki kwalifikowanej, jak i poznawać walory historyczne i kulturowe regionu.
Przez Ożenną przebiega niebieski szlak turystyczny w kierunku Ciechani. Tuż za wsią, szlak pnie się zboczami góry Nad Tysowym, dawną drogą, którą prawdopodobnie biegł szlak handlowy z przełęczy Beskid nad Grabiem do Krempnej oraz Żmigrodu. Atrakcją Ożennej są również znajdujące się w jej okolicy cmentarze z okresu I wojny światowej.
Ożenna to także jedyne w Powiecie Jasielskim przejście graniczne dla samochodów osobowych oraz ciężarowych do 7,5 tony. Dzięki otwarciu tego przejścia w 2000 roku południowa i północna część Beskidu Niskiego uzyskały dogodne połączenie ze Słowacją i Węgrami, a tym samym został wznowiony historyczny szlak handlowy.
W odległości kilku kilometrów od przejścia granicznego z Republiką Słowacji, przy drodze relacji Jasło – granica państwa, w niezwykle malowniczej scenerii położony jest budynek dawnej strażnicy granicznej. Byłyby to doskonała baza noclegową dla turystów i przejezdnych
Starostwo Powiatowe w Jaśle
wszystko fajnie tylko dlaczego nie ma żadnych zdjęc zachęcających?
Bo to zadupie i nie ma co fotografować.