Konferencja naukowa, podczas II Memoriału Hubala
Jednym z punktów programu II Memoriału im. Hubala w Jaśle, zorganizowanego w przeddzień obchodów Wojska Polskiego, była konferencja popularno-naukowa, poświęcona osobie majora Henryka Dobrzańskiego i jego związków z Jasłem.
Konferencja, poprowadzona przez dwóch jasielskich historyków Leszka Znamirowskiego, zastępcy burmistrza Jasła oraz Mariusza Świątka, kustosza Muzeum Regionalnego w Jaśle, odbyła się w gorajowickim pałacyku, który swą architekturą budzi zachwyt wszystkich odwiedzających Jasło.
Wybór miejsca prelekcji nie był przypadkowy. – To właśnie w pałacu Sroczyńskich major Henryk Dobrzański spędził swoje dzieciństwo, tutaj jednak się nie urodził, na co są dokumenty i relacje świadków – szczególnie mocno podkreśla Znamirowski, by w ten sposób wyrzucić ze świadomości jaślan, iż w tym miejscu urodził się ten słynny jaślanin.
Memoriał, który nosi imię majora kawalerii Wojska Polskiego, odbył się już po raz drugi w Jaśle z inicjatywy Jana Urbana, miłośnika tradycji kawaleryjskiej z okresu międzywojennego.
Organizatorami memoriału byli Miasto Jasło, Powiat Jasielski, Oddział Kawalerii Ochotniczej w barwach 8. Pułku Ułanów ks. J. Poniatowskiego oraz Podkarpackie Towarzystwo Konne,
Zarówno organizatorzy, uczestnicy, jak i widzowie mają nadzieję, że memoriał stanie się kolejną z jasielskich tradycji.
UMJ
Ciekawy pomysł, mam nadzieję, że Memoriał Hubala stanie się tradycją.Gratuluję !
Byłem na konferencji.Można było dowiedzieć się wielu ciekawych rzeczy o związkach Hubala z naszym miastem oraz o kampanii wrześniowej na naszych terenach. Gratulacje dla prelegentów.
Super impreza! Zarówno prelekcje jak i rekonstrukcja historyczna bardzo interesujące. Brawo dla organizatorów! Z niecierpliwością czekam na imprezę za rok .