Szansa na abolicję jeszcze tylko przez dwa tygodnie
Tylko do 2 lipca cudzoziemcy, którzy chcą zalegalizować swój pobyt w Polsce, mogą złożyć wniosek. Wnioski o abolicję rozpatrują wojewodowie, właściwi ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
Na Podkarpaciu cudzoziemcy złożyli do tej pory 60 wniosków: 33 w Przemyślu i 27 w Rzeszowie. Najwięcej wniosków – 34 złożyli obywatele Ukrainy, 12 – Armenii, po trzy wnioski złożyli obywatele Rosji i Wietnamu, po dwa – obywatele Indii i Egiptu, po jednym – obywatele Bangladeszu, Afganistanu, Algierii i Białorusi. Wśród rozpatrywanych spraw wojewoda podkarpacki wydał 22 decyzje pozytywne, zaś 3 negatywne. W pozostałych sprawach postępowanie zostało umorzone, pozostawione bez rozpatrzenia lub przekazane do wojewody właściwego ze względu na miejsce pobytu cudzoziemca.
Ustawa abolicyjna obowiązuje od 1 stycznia 2012 r. Obejmuje osoby, które przebywają w Polsce nielegalnie i nieprzerwanie co najmniej od 20 grudnia 2007 r. Cudzoziemcy, którym odmówiono nadania statusu uchodźcy i wobec których orzeczono o wydaleniu z terytorium RP skorzystają z nowych przepisów, jeśli ich pobyt jest nieprzerwany od 1 stycznia 2010 r. Abolicja obejmie także wszystkich, wobec których 1 stycznia 2010 r. trwało kolejne postępowanie w sprawie nadania statusu uchodźcy.
Cudzoziemcy przebywający na Podkarpaciu zainteresowani zalegalizowaniem swojego pobytu w Polsce w trybie abolicji, mogą do 2 lipca 2012 r. wystąpić z wnioskiem do wojewody podkarpackiego. Szczegółowe informacje na temat procedury, w tym o miejscach składania wniosków i niezbędnych dokumentach znajdują się na stronie internetowej www.rzeszow.uw.gov.pl pod banerem „Bądź legalnie”.
Rzecznik prasowy Wojewody Podkarpackiego
III liga Jasełko